Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyniki spółek z GPW w centrum uwagi krajowych inwestorów. Eurocash, BNP Paribas, KGHM, Benefit i Atal mogą zaskoczyć

|
selectedselectedselected

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia dla krajowych inwestorów było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła parametry polityki monetarnej na niezmienionych poziomach (tzn. wysokość referencyjnej stopy procentowej to 5,75%).

Wyniki spółek z GPW w centrum uwagi krajowych inwestorów. Eurocash, BNP Paribas, KGHM, Benefit i Atal mogą zaskoczyć
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie zmieniła się także retoryka prezesa NBP Adama Glapińskiego – członkowie Rady spodziewają się odbicia wskaźnika inflacji wnajbliższych miesiącach, a dyskusja o ewentualnych obniżkach stóp będzie możliwa dopiero po ustabilizowaniu się inflacji w okolicach celu. Zgodnie z wypowiedziami prof. Glapińskiego miałoby się to odbyć dopiero w 2025 roku.

 

Sporo działo się na warszawskiej giełdzie – tydzień rozpoczęliśmy dynamicznym wybiciem w górę, podczas którego krajowy indeks WIG20 wzrósł o ponad 3%, wyznaczając przy tym nowe szczyty hossy. Kolejne dni przyniosły jednak zadyszkę, która w piątek zakończyła się solidnymi spadkami głównych indeksów. Ponadto te dynamiczne ruchy były poparte wysoką aktywnością inwestorów – w piątek wartość obrotów na szerokim rynku przekroczyła 2,1 mld zł i była najwyższa od dwóch miesięcy. W ujęciu sektorowym uwagę zwraca wyjątkowa słabość banków – subindeks sektorowy WIG-Banki spadł w zeszłym tygodniu o 3,6% i był to już drugi z rzędu tygodniowy spadek tego sektora. Spadki kredytodawców były jednak w dużym stopniu rekompensowane przez solidne zwyżki spółek z branży energetycznej (WIG-Energia +13,9%), którym pomogły doniesienia o wydzieleniu aktywów węglowych.

 

W tym tygodniu zwracamy uwagę na nadchodzące publikacje kwartalnych raportów spółek z warszawskiego parkietu. Wynikami za I kw. 2024 roku podzielą się m.in. Eurocash, BNP Paribas, KGHM, Benefit czy Atal. W kalendarium publikacji makroekonomicznych interesujące będą przede wszystkim odczyty dot. PKB Polski w I kw. br. (spodziewany jest wzrost o 1,7% vs. 1% w poprzednim kwartale) oraz odczyty inflacji CPI (odczyt finalny, oczekiwany na poziomie 2,4%) i inflacji bazowej za kwiecień (rynkowy konsensus zakłada spadek wskaźnika do 4,1% vs. 4,6% poprzednio).

Reklama

 

Dla inwestorów zagranicznych wydarzeniem tygodnia będzie kwietniowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych w środę. Rynek liczy na spadek wskaźnika do 3,4% (z 3,5% w marcu), co wsparłoby sentyment na giełdach i nieco osłabiło obawy o dalsze odsuwanie w czasie początku luzowania monetarnego w USA. W tym samym kontekście analizowane będą także odczyty sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej za kwiecień w kolejnych dniach. Publikowane dane będą mogły zostać skomentowane przez bankierów centralnych z amerykańskiej Rezerwy Federalnej – na przestrzeni kolejnych dni zaplanowano publiczne wystąpienia m.in. prezesa Fed J. Powella. Szereg danych opublikuje też druga największa na świecie gospodarka, tzn. Chiny – spłyną dane nt. kwietniowej sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej czy zmiany cen nieruchomości. Mimo że sezon publikacji kwartalnych wyników finansowych dobiega już końca, w najbliższych dniach kilka ważnych spółek podzieli się swoimi raportami. Poznamy wyniki m.in. Bayer, Cisco, Allianz, Alibaba czy Applied Materials oraz amerykańskich gigantów handlu detalicznego, takich jak Home Depot, Target czy Wal-Mart.

 

Zobacz także: Destrukcyjna siła dolara amerykańskiego. USD będzie trudny do pokonania i zachwieje kursem złotego PLN - ostrzegają eksperci

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Bank SA - komentarze i raporty

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama
Reklama