Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W. Buffet na zakupach - amerykański miliarder wydał ponad 40 mld USD!

|
selectedselectedselected
W. Buffet na zakupach - amerykański miliarder wydał ponad 40 mld USD! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek polski parkiet w ślad za rynkami globalnymi kontynuował odbicie. WIG20 zakończył ostatecznie sesję ze wzrostem o 2,2%, co okazało się jednym z najwyższych wyników na Starym Kontynencie. Zwyżki nie ominęły również indeksów małych i średnich spółek – sWIG80 zyskał 0,5% a mWIG40 1,3%. Wśród polskich blue chipów najsilniej zachowywały się akcje Allegro, które podrożały o 7%. Na drugim miejscu uplasował się z kolei CD Projekt osiągając wzrost o 6,2%. Warto wspomnieć, że notowania polskiego producenta gier były dodatkowo wspierane promocją nowego serialu Netflixa opartego o uniwersum Cyberpunka.

W trakcie dnia poznaliśmy wstępny odczyt wzrostu polskiego PKB za 1Q2022, który okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 8,5% r/r. Tym samym polska gospodarka jest już o jeden krok od wieloletniego trendu, który został gwałtownie przerwany po wybuchu pandemii w 2020 r. Wprawdzie dane dotyczące poszczególnych składowych mających wpływ na wzrost PKB poznamy dopiero za dwa tygodnie, niemniej już teraz ekonomiści jednogłośnie stawiają na to, że źródeł pozytywnego zaskoczenia należy doszukiwać się w rosnących zapasach. Z punktu widzenia polityki monetarnej dane te ze względu na swój charakter historyczny nie mają istotnego znaczenia. RPP dysponując odczytami o wyższej częstotliwości (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa) zdążyła już zareagować na rozpędzoną gospodarkę silniejszymi podwyżkami stóp procentowych w poprzednich miesiącach. Zakładamy, że kluczowym punktem dla polskich decydentów monetarnych będzie potwierdzenie szczytu inflacyjnego w okresie wakacyjnym, po którym nastąpi wyraźne wyhamowanie polskiej gospodarki. Będzie to wystarczający powód do tego, by ogłosić przerwę w trwającym cyklu podwyżek, która w praktyce przerodzi się w jego koniec.

Tymczasem po niemrawym poniedziałku solidne wzrosty zawitały również za oceanem. Indeksy S&P500 i Nasdaq zyskały odpowiednio 2% oraz 2,8%. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na kwietniowy odczyt amerykańskiej sprzedaży detalicznej (0,9% m/m) oraz produkcji przemysłowej (1,1% m/m). W odbiciu nie przeszkodził inwestorom nawet wyraźnie jastrzębi wydźwięk wypowiedzi J. Powella. Podczas konferencji zorganizowanej przez WSJ szef Rezerwy Federalnej zapowiedział niezłomność w walce z inflacją, nawet w sytuacji gdyby stopa procentowa musiała wyjść poza ogólnie przyjęty poziom neutralny. Jednak z drugiej strony pocieszająca dla rynku mogła być wypowiedź największego jastrzębia Fed J. Bullarda, który po raz pierwszy od dłuższego czasu przychylnie odniósł się do zakładanego planu tempa podwyżek (wcześniej J. Bullard sygnalizował nawet konieczność przeprowadzenia serii podwyżek o 75 pb).

Dobrze w kontekst wczorajszej sesji na Wall Street wpisało się upublicznienie informacji o istotnych zakupach dokonanych w 1Q2022 przez Berkshire Hathaway W. Buffeta. Amerykański miliarder w poprzednim kwartale dokonał łącznie zakupów na ponad 40 mld USD i postawił przede wszystkim na branżę paliwową (Chevron, Occidental Petrolum) oraz finansową (Citgroup). 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Patryk Pyka

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego. Ukończył kierunek Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej Warszawie oraz studia podyplomowe w zakresie Analizy danych – big data na tejże uczelni. Posiada licencję doradcy inwestycyjnego oraz maklera papierów wartościowych. Z Domem Inwestycyjnym Xelion związany od 2016, od czterech lat pełni rolę analityka rynków finansowych, a także analityka biznesowego w obszarze rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN


Reklama
Reklama