Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW

|
selectedselectedselected
Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenie: Kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego w miesiącu listopadzie i grudniu 2022 roku.

 

Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 1Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 1

 

W czwartek 15 grudnia Votum opublikował miesięczne dane dotyczące segmentu dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych (odnośnik) za listopad (liczba wyroków oraz liczba pozyskanych umów) i grudzień (planowana liczba posiedzeń sądowych).

Reklama

 

Wyroki w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach walutowych kredytów hipotecznych. Liczba wyroków, która zapadła w listopadzie w sądach obu instancji wyniosła 930 wyroków. W sądach pierwszej instancji liczba wyroków wyniosła 768 (z czego 96% stanowiły wyroki ustanawiające nieważność umów, a zaledwie 1% wyroków to oddalenia powództwa w całości). W sądach drugiej instancji zapadło łącznie 162 wyroków (z czego 90% wyroków zasądzało nieważność umowy). Listopad kontynuował tendencje wzrostową w ilości wyroków (18% zmiana wobec października). Ilość wyroków zarówno w I jak i w II instancji była na rekordowym poziomie.

 

Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 2Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 2

 

Liczba posiedzeń sądowych w sprawach o dochodzenie roszczeń od klauzul abuzywnych w umowach kredytowych. W grudniu Votum ma zaplanowane 2 366 posiedzeń sądowych w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych, co jest liczbą 13% niższą niż ta raportowana dla listopada. Patrząc miesiąc do miesiąca mamy tutaj sezonowy spadek ze względu na okres świąteczny w grudniu. Niemniej jednak w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, co uwzględnia efekt sezonowości, ilość posiedzeń będzie ponad dwukrotnie wyższa i jest to dalsza poprawa dynamik. Wysoka liczba posiedzeń w grudniu w naturalny sposób oznacza wysoką ilość zasądzanych wyroków, które powinny pojawić się w tym miesiącu.

Reklama

 

Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 3Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 3

 

Nowi klienci w segmencie dochodzenia roszczeń abuzywnych od umów walutowych kredytów hipotecznych. W listopadzie liczba nowo zawartych kontraktów wyniosła 1 233, co jest daje aż 67% poprawę rok-do-roku. Skumulowana ilość podpisanych umów w roku bieżącym (styczeń – listopad) wyniosła 9 719, co stanowi wysoki 31% wzrost rok-do-roku. Jest to znakomity wynik sprzedażowy. Zarząd Votum w komentarzu prasowym wskazuje, że katalizujący wpływ na decyzje o zostanie klientem miały w ostatnim czasie wpływ dwa czynniki. Pierwszym z nich jest proces uporządkowanej restrukturyzacji w Getin Noble Banku, a drugim brak zaufania do propozycji ugodowych. Jak wskazuje komunikat obecnie Votum pozyskuje ponad 60% nowych klientów poprzez polecenia. W naszej ocenie grupa dotychczasowych klientów wyrasta na główny źródło nowych klientów. W przyszły roku średni miesięczny cel akwizycyjny został ustalony na poziomie 1 000 kontraktów, co według naszych szacunków oznaczałoby około 13% wzrost przyrost akwizycji klientów (w okresie styczeń – listopad w porównaniu do już zaraportowanych danych).

 

Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 4Spółka Votum SA: najnowszy raport giełdowy opracowany na zlecenie GPW - 4

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama