Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Śnieżka: Omówienie wyników finansowych za II kwartał 2022

|
selectedselectedselected
Śnieżka: Omówienie wyników finansowych za II kwartał 2022 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinia. Neutralnie. Wyniki za 2Q22 wykazują zarówno pozytywne jak i negatywne czynniki. Z jednej strony topline był słabszy od oczekiwań, dowodząc, że popyt jest nawet niższy od naszych szacunków. Podczas gdy skorygowana EBITDA była zgodna z naszymi oczekiwaniami, niższy wynik netto był pod wpływem czynników jednorazowych i nie powinien być traktowany jako negatywny, choć potencjał dywidendowy nieco się obniżył. Spółka pokazała również spadek przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej r/r. Capex może wymagać kolejnej rewizji w górę. Z drugiej strony spółka, co jest dość zaskakujące, pokazała poprawę marży brutto kw/kw. Podejrzewamy jednak, że mogło to być spowodowane jednorazowym wpływem sprzedaży na Ukrainie i wątpimy, aby marża mogła się jeszcze bardziej poprawić w 3Q22. Pozytywnie należy ocenić również spadek wskaźnika dług netto/EBITDA. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewalibyśmy się neutralnej reakcji rynku.

 

Przychody. Spadek przychodów o 6% r/r pokazuje, że pomimo podwyżek cen popyt jest niższy od oczekiwań i sprzedaż jednostkowa musiała być słabsza od naszych szacunków. Największym negatywnym zaskoczeniem był rynek polski i węgierski, które były odpowiednio 15% i 17% poniżej naszych oczekiwań przy 3% i 13% spadku r/r. Ukraina i pozostałe rynki zaskoczyły nas pozytywnie. Szczególnie Ukraina, co jest zastanawiające, biorąc pod uwagę, że sprzedaż pochodzi z kraju ogarniętego wojną. Widzimy dwie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy, jedną z nich jest zwiększona sprzedaż produktów na rynku w sytuacji, gdy przyszła dostępność produktów jest niepewna, a drugą fakt, że ukraińska waluta lekko się umocniła w porównaniu do 1Q22

 

Marża brutto. Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem z raportu jest poziom marży brutto, która wyniosła 40.06% w porównaniu do 38.4% w 1Q22 i 40.08% z 2Q21. Patrząc na segmentację geograficzną spółki i wynik po kosztach poszczególnych rynków widzimy, że szczególnie silna była Ukraina z marżą na poziomie 38.1% w porównaniu do marż dla Polski na poziomie 25.1% i Węgier na poziomie 23.9%. W 1Q22 wyniosły one 15.8% dla Ukrainy oraz 29.2% dla Polski i 17.8% dla Węgier. Dlatego obawiamy się, czy tak dobry wynik dla Ukrainy jest trwały.

Reklama

 

SG&A. Spółce udało się uzyskać oszczędności w kosztach sprzedaży, które były o 13% niższe od naszych szacunków. Częściowo rekompensują to koszty zarządu, które okazały się o 12% wyższe od naszych oczekiwań.

 

EBITDA. Raportowana EBITDA była o 12% wyższa od konsensusu, jednak po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe była zaledwie o 2% wyższa od szacunków analityków. Spółka zaksięgowała PLN 3.4m w pozostałych przychodach operacyjnych, które domyślamy się, że są prawdopodobnie odwróceniem odpisów, a więc pozycją niegotówkową.

 

Zysk netto. Zaksięgowany zysk netto był o 22% niższy od konsensusu rynkowego i w znacznym stopniu został obciążony przez zdarzenia jednorazowe. Spółka poinformowała, że w związku z decyzją lokalnego organu podatkowego ma zaległy podatek w wysokości PLN 2.6m (z odsetkami PLN 0.9m), co negatywnie wpłynęło na poziom podatku dochodowego i kosztów finansowych w kwartale. Powtarzający się wynik netto jest zbliżony do oczekiwanego.

Reklama

 

Przepływy pieniężne. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Śnieżki na poziomie PLN 27m były o 44% niższe r/r, na co duży wpływ miał wzrost należności, który został w całości pokryty przez wzrost zobowiązań. Zapasy spadły o PLN 3.8m, co może być kolejnym sygnałem niskiego popytu. Podczas gdy w ostatnim raporcie podnosiliśmy naszą prognozę capexu na 2022 rok do PLN 60m, poziom PLN 35m po I poł roku może sugerować dalszą rewizję.

 

Zadłużenie. Dług brutto wzrósł o PLN 2.5m, ale poziom gotówki był wyższy o PLN 15m. Spadek zadłużenia netto spowodował spadek wskaźnika dług netto/EBITDA do 3.1x z 3.3x w poprzednim kwartale.

Śnieżka: Omówienie wyników za II kwartał 2022 - 1Śnieżka: Omówienie wyników za II kwartał 2022 - 1

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama