Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ŚNIEŻKA: Omówienie wyników finansowych za I kwartał 2022. Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

|
selectedselectedselected
ŚNIEŻKA: Omówienie wyników finansowych za I kwartał 2022. Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opinia. Negatywna. Oceniając wyniki Śnieżki za 1Q22 zwracamy uwagę na trzy czynniki, które powodują, że nasza opinia jest negatywna: słaby FCF, wyższe zadłużenie oraz wyniki P&L poniżej konsensusu. Negatywny wpływ na przepływy pieniężne miał przede wszystkim spadek zobowiązań handlowych, co może wskazywać na presję ze strony dostawców. Również nakłady inwestycyjne na poziomie PLN 18,6 mln mogą wskazywać na konieczność rewizji w górę naszej prognozy na 2022 r. (PLN 50 mln). Zdecydowanie negatywnym zaskoczeniem jest skala wzrostu zadłużenia w 1Q22 – wskaźnik dług netto/EBITDA wzrósł do 3,3x (jest to szczególnie niekorzystne przy rosnącym koszcie długu). Podsumowując, ewidentnie widać wpływ obecnej niekorzystnej sytuacji na rynku na wyniki spółki. Uważamy również, że wyniki w 1Q22 mogłyby doprowadzić do rewizji w dół naszych prognoz odnośnie roku 2022.

Przychody

W kwestii przychodów okazało się że mieliśmy rację, gdyż Zarząd potwierdził, że choć wolumeny spadły r/r, to polityka cenowa pozwoliła na ich wzrost. Jest to najbardziej widoczne na rynku polskim (nasze szacunki były o 3% niższe). Węgry pozytywnie zaskoczyły nas bardzo dobrym 12% wzrostem sprzedaży r/r (15% powyżej naszych szacunków), ale uważamy, że niedoszacowanie wynikało raczej z wyższego niż oczekiwaliśmy popytu. Nie możemy być pewni co do sprzedaży z Białorusi, gdyż spółka zdecydowała się przenieść ten segment do sekcji "pozostałe". Najprawdopodobniej myliliśmy się i sprzedaż spadła podobnie jak w Ukrainie, gdzie przychody zanotowały spadki o 44% r/r i 50% kw/kw (32% poniżej naszych szacunków). W sumie przychody w 1Q22 były o 0,2% niższe od konsensusu i o 1,9% wyższe od naszych szacunków.

SG&A

Podczas gdy koszty sprzedaży okazały się niższe od naszych oczekiwań, spółka zrekompensowała to wyższymi kosztami zarządu, co spowodowało, że koszty SG&A były niemal dokładnie zgodne z naszymi oczekiwaniami.

EBITDA

Wygląda na to, że spółka jednak zaksięgowała rezerwy/odpisy, gdyż w 1Q22 na wynik EBITDA negatywnie wpłynęły pozostałe koszty operacyjne w kwocie PLN 2,6 mln (częściowo zniwelowane przez PLN 1,5 mln pozostałych przychodów operacyjnych). Prawdopodobnie dotyczy to rynków zagranicznych, gdyż wynik jednostkowy ucierpiał tylko nieznacznie. Raportowany wynik EBITDA był o 10% niższy od konsensusu i o 3% niższy od naszych szacunków. Po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe wynik byłby o 0,3% niższy od naszych szacunków i o 7% niższy od konsensusu.

Zysk netto

Spółce udało się zaksięgować niższą efektywną stopę podatkową na poziomie 15,7% vs. 18,5% oczekiwane przez nas. Jednakże nie doszacowaliśmy skali wzrostu kosztów finansowania w kwartale. Wynik netto spółki jest dość słaby w porównaniu do naszych szacunków (22% poniżej) i konsensusu (31% poniżej).

Przepływy pieniężne

Reklama

Śnieżka zaksięgowała w kwartale słabe przepływy pieniężne, głównie ze względu na spadek zobowiązań i wzrost zapasów, co spowodowało, że OCF wyniósł PLN -51,9 mln. Capex na poziomie PLN 18,6 mln spowodował, że FCF wyniósł PLN -70,5 mln vs. PLN -32,7 mln w 1Q21.

Zadłużenie

Zadłużenie brutto wzrosło do PLN 363,5 mln vs. PLN 293,7 mln w 4Q21, a wskaźnik dług netto/EBITDA wzrósł do 3,3x vs. 2,5x w poprzednim kwartale.

ŚNIEŻKA: Omówienie wyników za I kwartał 202. Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 - 1ŚNIEŻKA: Omówienie wyników za I kwartał 202. Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 - 1

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama