Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Silne ręce na warszawskim parkiecie - indeks polskich blue chipów WIG20 zalicza zwyżkę

|
selectedselectedselected
Silne ręce na warszawskim parkiecie - indeks polskich blue chipów WIG20 zalicza zwyżkę | FXMAG INWESTOR
freepik.com / Indeks polskich blue chipów WIG20 zalicza zwyżkę
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyjątkowo mocne, na tle niemal wszystkich światowych giełd, poniedziałkowe zachowanie warszawskiego parkietu, może stanowić pierwszy sygnał nadchodzącego przełamania niekorzystnych tendencji, być może nie tylko na naszym rynku.

Wystarczy zestawić przekraczającą 0,8 proc. zwyżkę WIG20 z 2 proc. spadkiem głównego indeksu we Frankfurcie, nie mówiąc o sięgającej 6-7 proc. przecenie wskaźników na parkietach naszego regionu. Potwierdzeniem tej tezy o zbliżającym się przełomie mogą być bardzo wysokie, przekraczające 3,6 mld zł obroty. Tak potężny ich poziom nie mógłby zostać zrealizowany bez udziału kapitału zagranicznego. Inwestorów zagranicznych do wzmożonych zakupów akcji największych polskich spółek dodatkowo, poza niskimi ich wycenami, motywować mogło bezprecedensowe osłabienie złotego. Z tego tytułu globalni gracze osiągają dodatkową premię, gdyż wymieniając dolary uzyskują więcej złotych, które mogą być przeznaczone na kupno akcji. Długoterminowo nie ma jednak żadnych racjonalnych przesłanek, by złoty pozostawał najsłabszy od niemal dwudziestu lat względem dolara i od globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009 względem euro.

Poziom napięcia, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę wciąż pozostaje bardzo wysoki, jednak w każdej chwili sytuacja może się zmienić a trudno sobie wyobrazić, by zmieniła się na gorsze. Optymistyczny jest fakt, że prowadzone są rozmowy, mające na celu co najmniej złagodzenie, jeśli nie zakończenie konfliktu. Na korzyść może też działać skala międzynarodowej presji zarówno politycznej, jak i wynikającej z sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję. A gdy tylko wojenne nastroje opadną można się spodziewać silnego odreagowania na rynkach finansowych. Wielokrotnie w przeszłości zdarzało się, że to właśnie warszawski parkiet z wyprzedzeniem dyskontował zmiany tendencji na światowych giełdach.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stanek

Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.


Reklama
Reklama