Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sierpniowy wzrost zmienności nadzwyczaj silny. Jakie czynniki go zapoczątkowały?

|
selectedselectedselected

O ile sierpień statystycznie przynosi większą zmienność na rynkach finansowych, o tyle w tym roku ta tendencja spełnia się już od pierwszych dni miesiąca. Imponuje również skala wzrostu zmienności, którą dobrze obrazuje wzrost wartości indeksu VIX, czyli tzw. indeksu strachu (indeks ten odzwierciedla oczekiwania rynku co do prognozowanej zmienności indeksu S&P 500).

Alert rynkowy - Wzrost zmienności
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas wczorajszej sesji przekroczył poziomy 60 pkt. które ostatnio były obserwowane w otoczeniu kryzysu finansowego z przed dekady czy w okresie początków pandemii Covid-19. Powyższe miało miejsce w otoczeniu wysokich jednocyfrowych spadków głównych indeksów oraz spadku rentowności obligacji skarbowych do poziomów najniższych od ponad roku. Na wzrost zmienności w ostatnich dniach wpływ miało kilka czynników, m.in.:

•             słabsze odczyty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, które wzbudziły obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki;

•             nieoczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych w Japonii;

•             wzrost ryzyka geopolitycznego.

 

Zobacz także: Wniesiono pozwy o uchylenie uchwał o braku absolutorium dla 8 byłych członków zarządu i 2 RN Orlenu

 

Podane wyżej czynniki pozostają istotnymi argumentami dla strony podażowej, jednak w naszej ocenie ich odbiór przez rynek oraz skala zmian na rynkach wydaje się przesadzona.

Oczekiwany powrót zmienności był jednym z argumentów za lipcową rewizją nastawienia Komitetu Inwestycyjnego. Dlatego na chwilę obecną podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie do krajowych akcji, spodziewając się utrzymania podwyższonej zmienności w kolejnych tygodniach, zarówno na GPW jak i na globalnych rynkach. W krótkim terminie oczekujemy jednak odreagowania ostatnich spadków na rynkach akcji, co powinno również przełożyć się na powrót do nieco wyższych rentowności na rynku długu. Na rynku udziałowym podtrzymujemy również preferencję dla segmentu średnich i mniejszych spółek, które pozostają mniej eksponowane na przepływy kapitału zagranicznego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama