Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki przed "trzema wiedźmami" przestraszą się kursu dolara?

|
selectedselectedselected

W przededniu dnia 'trzech wiedźm' inwestorzy pozostają ostrożni i realizują zyski w otoczeniu rosnących rentowności i umocnienia dolara. Przecena głównych indeksów jest dziś jednak relatywnie niewielka, stawiając znak zapytania nad 'siłą' ewentualnej korekty po bezprecedensowej hossie trwającej nieprzerwanie, przez niemal cały kwartał.

Rynki przed "trzema wiedźmami" przestraszą się kursu dolara?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Indeksy Nasdaq100, S&P 500 i Dow Jones notują straty, w przedziale 0,3% do 0,1% zatem pozostaje niepewne, czy kolejne zaskoczenie, wyższą od prognoz presją cenową, tym razem wśród producentów przełoży się na awersję do ryzyka. Wobec słabego otwarcia Wall Street także sesja europejska przebiegała przeważnie pod dyktando sprzedających. Największe benchmarki FTSE i DAX odnotowały niewielkie spadki. Nieznacznie zyskał CAC40

Indeks WIG20 zdołał zamknąć sesję 'na zielono' w okolicach 2400 punktów, notując 0,17% wzrost; bliźniaczo wzrósł dziś szeroki WIG. Kluczowymi danymi makro dnia były odczyty sprzedaży detalicznej, które okazały się praktycznie jedynym 'gołębim' odczytem makro z USA. Co prawda sprzedaż detaliczna w lutym wyniosła 0,6% m/m wobec 0,8% prognoz i -0,8% spadku poprzednio (świąteczny okres porównawczy). Sprzedaż bez środków transportu wzrosła o 0,3% m/n, zgodnie z oczekiwaniami i poprzednim odczytem, Trudno jednak uznać te dane za dowód na jakiekolwiek spowolnienie gospodarki czy konsumpcji. Tymczasem wnioski o zasiłek okazały się bardzo niskie i wyniosły 209 tys. wobec 218 tys. prognoz, po ostatniej rewizji do 210 tys. Co więcej, bardzo mocno, do okolic 1,8 mln spadła liczba wniosków kontynuowanych.

 

Rynek pracy nadal podpowiada Rezerwie Federalnej ostrożność i nie wydaje się, by Jerome Powell miał przemówić w marcu zaskakująco gołębim głosem. Dzisiejsze odczyty PPI z USA okazały się największą, negatywną dla aktywów ryzyka niespodzianką. Odczyt główny PPI wyniósł 1,6% r/r wobec 1,1% oczekiwań, a bazowa PPI wzrosła o 2% r/r wobec 1,9% prognoz. Oba odczyty zaskoczyły też wzrostem w ujęciu miesięcznym. To kolejny 'czerwony sygnał' dla Fed po wyższej CPI za styczeń i wyższej CPI za luty. Oczywiście nie jest to odczyt na równi istotny z PCE, ale ogólny obraz dynamiki spadku inflacji w USA pozostaje z pewnością mniej oczywisty, niż oczekiwano na początku roku. W efekcie widzimy rentowności 10-letnich obligacji w okolicach 4,3% wobec 4,1% jeszcze kilka dni temu. Takie środowisko zdaje się stwarzać potencjał do choćby krótkoterminowej korekty na indeksach. Dla WIG20 niezmiennie najistotniejszym, krótkoterminowym wsparciem i oporem pozostaje odpowiednio 2330 oraz 2500 punktów.

 

Zobacz także: Gigantyczna spółka z Wall Street wchodzi w AI, Warren Buffett się cieszy!

Reklama

 

Nota prawna

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Eryk Szmyd

Eryk Szmyd

Analityk rynków finansowych XTB, specjalizujący się w rynku kryptowalut. Jest uznawany za czołowego eksperta w Polsce w tej dziedzinie i często udziela komentarzy w mediach. Ponadto, Eryk posiada szeroką wiedzę z zakresu nowych technologii i jest pasjonatem giełdy amerykańskiej. Jego analizy i opinie są cenione przez inwestorów indywidualnych, co czyni go jednym z najbardziej cytowanych analityków w Polsce.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama