Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki akcyjne zalały się czerwonym kolorem. Kilkuprocentowe spadki na porządku dziennym

|
selectedselectedselected
Rynki akcyjne zalały się czerwonym kolorem. Kilkuprocentowe spadki na porządku dziennym | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W wyniku informacji dotyczących kondycji banków oraz planów ratunkowych, indeksy akcyjne przeżyły tydzień pełen zmienności, a wyniki indeksów zależały od ich konstrukcji sektorowej. Akcje sektorów technologicznych odnotowały silne wzrosty, antycypując niższe stopy procentowe w przyszłości, podczas gdy typowe akcje tzw. spółek value, w tym branży finansowej, poniosły znaczne straty.

W minionym tygodniu jedynie dwa amerykańskie indeksy, S&P 500 i Nasdaq, odrobiły część strat poniesionych w wyniku gwałtownej wyprzedaży akcji z poprzedniego tygodnia. Na rynkach utrzymywała się podwyższona zmienność, a stopy zwrotu spółek zależały w dużej mierze od sentymentu panującego dla danego sektora. Amerykańska branża bankowa, podobnie jak tydzień wcześniej, doświadczyła znaczących spadków giełdowych wycen. 

 

Akcje w Europie miały zdecydowanie gorsze tygodniowe wyniki niż indeksy amerykańskie. Kilkuprocentowe spadki były wywołane przede wszystkim obawami o skutki napiętej sytuacji w systemie finansowym. Mimo zapewnień regulatorów o stabilności sektora bankowego w strefie euro subindeks bankowy (EURO STOXX Banks) stracił ponad 13% wartości (w jego skład wchodzą m.in. takie instytucje jak Santander, BNP Paribas, Unicredit, Deutsche Bank), a akcje Credit Suisse spadły o ponad 25% (w środę spadały już nawet o ponad 30%).

 

Reklama

Sytuacja na rynkach zagranicznych odbiła się negatywnie również na wycenach polskich banków, które spadając pociągnęły w dół wszystkie polskie indeksy. Negatywnie na wycenach banków odbiła się także informacja, zgodnie z którą KNF zalecił niektórym bankom niewypłacanie dywidendy do czasu wydania rozstrzygnięcia TSUE dotyczącego kredytów frankowych. Indeks WIG Banki spadł o ponad 9% w minionym tygodniu, a WIG20 powrócił już do poziomów z listopada ubiegłego roku.

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

Rynki akcji: Sytuacja na rynkach zagranicznych odbiła się na wycenach polskich banków - 1Rynki akcji: Sytuacja na rynkach zagranicznych odbiła się na wycenach polskich banków - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg.
Stan na koniec dnia 17.03.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama