Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki akcji pokazują swoją siłę! Gwiazdą warszawskiego parkietu akcje Ciech z ponad 20% zwyżką

|
selectedselectedselected
Rynki akcji pokazują swoją siłę! Gwiazdą warszawskiego parkietu akcje Ciech z ponad 20% zwyżką | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Większość rynków europejskich rozpoczynała sesję na lekko ujemnych poziomach, ale do południa straty były w większości przypadków wymazane, do miksu ważnych danych z wynikiem posiedzenia EBC rynek podchodził z umiarkowanym optymizmem. Rada Europejskiego Banku Centralnego wbrew większości prognoz podjęła decyzję o dziesiątej podwyżce stóp procentowych z rzędu, podnosząc stopę depozytową do poziomu 4%, referencyjną do 4,5%. Działanie, podjęte ewidentnie wśród olbrzymich wątpliwości jest z perspektywy Banku wejściem w nowe terytorium, uzasadnionym projekcjami, zgodnie z którymi inflacja powróci do celu dopiero w 2025 r. C. Lagarde nie pudrowała jednak rzeczywistości, przyznając, że w obliczu podjętych działań trudno się spodziewać innego wzrostu niż niezwykle anemiczny, a strefa euro stoi na skraju recesji.

 

 

Reakcja rynku na decyzję okazała się zaskakująca. Kurs EURUSD błyskawicznie poszybował w dół, co zostało wzmocnione konferencją i danymi z USA. Wiara w trwałość determinacji EBC w walce z inflacją jest niewielka, pierwsze obniżki są wycenione po wczoraj w pierwszym półroczu 2024 r., w ogólnej percepcji Rada wciąż niedocenia tego, jak słaba jest europejska gospodarka. Nie przeszkodziło to kupującym na rynkach akcji – po pierwszej negatywnej reakcji spadającej walucie towarzyszyło wyraźne odbicie, w efekcie którego główne indeksy zamykały się od 0,97% wyżej (DAX) do 1,95% wyżej (FTSE100).

Reklama

 

WIG20 wzrósł o 0,93%, mWIG40 o 0,55%, a sWIG80 spadł o 0,16%, co we wczorajszych warunkach było raczej marnym wynikiem. Trzeci dzień z rzędu przeszło dwuprocentowe wzrosty notowało PZU (+2,24%), ale tym razem jeszcze większą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu wniósł KGHM (+4.45%), a tabelę otwierało JSW (+7,18%). Absolutną gwiazdą mWIG40 był Ciech (+21,21%) po ofercie KI Chemistry do składania ofert sprzedaży po 54,25 zł za papier, spore spadki notowały natomiast Livechat (-3,85%) oraz Amrest (-2,97%).

 

Rynek amerykański dał wczoraj pokaz siły, S&P500 i NASDAQ wzrosły po odpowiednio 0,84% oraz 0,81%. Same te wzrosty być może nie wyglądają jednak imponująco, ale dokonały się one pomimo słabego odczytu PPI (wzrost o 0,8% r/r do 1,6% r/r zamiast do 1,2% r/r) i bardzo solidnych danych o sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 0,6% m/m przy prognozach 0,2% m/m (piszemy pomimo, gdyż dobre publikacje wywoływały w ostatnim czasie raczej spadki z uwagi na wątpliwości co do dalszego kierunku polityki Fed). Rentowności obligacji 2-letnich powróciły do okolic 5%, ale w niczym to nie przeszkodziło Wall Street. Głównym powodem dobrych nastrojów było zapewne bardzo udane IPO ARM – producent chipów zadebiutował wczoraj wzrostem wyceny o 25%.

 

Dobre nastroje cementują w godzinach porannych zaskakująco solidne dane z Chin – produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 4,5% r/r (prognozy: 3,9% r/r), sprzedaż detaliczna o .4,6% r/r (prognozy: 3,0% r/r). Hang Seng drożeje o ponad 1,5%, o niewiele mniej Nikkei. Sesja w Europie i Polsce powinna rozpocząć się dziś na wyraźnych plusach i w teorii nie widać żadnych danych, które mogłyby zepsuć udaną końcówkę bardzo dobrego tygodnia – nawet najważniejsze z nich, czyli Indeks Uniwerstytetu w Michigan oraz indeks Empire State nie mają raczej wystarczającej wagi. Scenariusz pogłębienia sierpniowej korekty bardzo się w ostatnich dniach oddalił, wciąż jednak oczekujemy, że przed posiedzeniem Fed w przyszłą środę dojdzie do jakiejś formy realizacji zysków.

Zobacz także: Krajowy parkiet zamyka kolejną sesję na plusie. Szczególne wyróżnienie dla akcji JSW i KGHM

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama