Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: krajowy dług pod presją prognoz dla budżetu państwa na 2024

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: krajowy dług pod presją prognoz dla budżetu państwa na 2024  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kierunek

Uzasadnienie

10Y PL (%)

Krajowy rynek długu pozostaje pod presją w związku z publikacją założeń do przyszłorocznego budżetu, które wskazują na gwałtowny wzrost deficytu, ale i potrzeb pożyczkowych (zarówno w ujęciu netto jak i brutto tj. uzupełnionych o wykupu zapadających w 2024 roku obligacji). Na te wydarzenia nałożyły się ponadto wzrosty dochodowości obserwowane na rynkach bazowych. W rezultacie dochodowość 10-latki krajowej wzrosła do poziomu 5,77% (głównie poprzez rozszerzenie się stawek asset swap a więc wzrost ryzyka krajowego). W tym tygodniu kwestie zwiększonych emisji nasilić może zaplanowane na czwartek przedstawienie planu podaży na wrzesień. Z tego tytułu uważamy, iż dochodowość polskich obligacji może kontynuować ruch w górę. Przeciwwagą będą zaś dane o inflacji w Polsce, które – jeśli okażą się jednocyfrowe w dynamice rocznej – nasilą i tak już dość agresywne oczekiwania na cięcia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej począwszy od przyszłego miesiąca. Wypełnią się bowiem warunki stawiane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego niezbędne do rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki monetarnej. Podsumowując o ile pierwsza połowa tygodnia w ślad za zmianami rynków bazowych i echem przyszłorocznego budżetu może przynieść skromny wzrost dochodowości, tak w drugiej jego połowie do głosu dojdą oczekiwania na rychłe obniżki stóp procentowych w Polsce. Nie powinny one jednak zniwelować całości wcześniejszej zwyżki rentowności SPW.

10Y DE (%)

Zwyżka rentowności niemieckiego długu widoczna w ubiegłym tygodniu, wyczerpała w dużej mierze, w naszej ocenie, potencjał do dalszej przeceny Bunda, szczególnie, że rynek nie znalazł nowego paliwa w piątkowych wypowiedziach prezes Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego też zakładamy, że ten tydzień może przynieść pewne odreagowanie i zniżkę rentowności. Uwagę rynku przykuwać będą wstępne dane inflacyjne dla strefy euro, ale jak trudno oczekiwać by mogły one odmienić narrację EBC a tym samym stanowić źródło znaczącej zmienności europejskiego długu.

10Y US (%)

W przypadku Treasuries oczekujemy utrzymania obowiązujących argumentów wspierających niewielki wzrost dochodowości. Kluczowe mogą się tu okazać rynkowe opóźniania momentu pierwszego cięcia stóp procentowych w USA. Sprzyjać temu będą piątkowe wypowiedzi J.Powella, ale i prawdopodobnie dane z rynku pracy USA, które poznamy na koniec tego tygodnia.

Zobacz także: Kurs akcji Facebooka (FB). Sprawdź jak dziś prezentują się notowania tej spółki technologicznej

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama