Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek obligacji: dane inflacyjne doprowadzą do obniżenia dochodowości krzywej SPW?

|
selectedselectedselected
Rynek obligacji: dane inflacyjne doprowadzą do obniżenia dochodowości krzywej SPW? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kierunek

Uzasadnienie

10Y PL (%)

Zaplanowany na miniony piątek przegląd ratingu Polski przez agencję Moody’s nie odbył się. Potencjalnie – ze względu na możliwe wzmianki o napięciach fiskalnych - uznawaliśmy to wydarzenie za możliwe źródło zmienności polskich papierów skarbowych. Obecnie uwaga inwestorów przenosi się na publikacje danych inflacyjnych. Uważamy, iż dalszy postęp dezinflacji może przyczynić się do niewielkiego obniżenia dochodowości, lecz wyłącznie krótkiego końca krzywej. Jest on bowiem najbardziej podatny na potencjalne zmiany polityki pieniężnej. Z kolei spadek wskaźnika CPI powinien utwierdzić rynek w przekonaniu o październikowym kolejnym cięciu stóp procentowych w Polsce. Długi koniec krzywej natomiast, tj. na przykład obligacje o 10-letnim terminie zapadalności pozostaną podatne na wpływ rynków bazowych. Te utrzymują dochodowość na wieloletnich szczytach w ślad za zacieśnianiem monetarnym implementowanym przez Fed i Europejski Bank Centralny. W naszej ocenie ważnym dla obligacji wydarzeniem będzie zaplanowana na piątek publikacja planu podaży obligacji na 4Q 2023. Potencjalnie ze względu na chęć prefinansowania przyszłorocznych wysokich potrzeb pożyczkowych będzie to czynnik negatywnie wpływający na wycenę skarbowych papierów wartościowych. Z tego powodu uważamy, iż ten tydzień przyniesie niewielką presję na wzrost dochodowości długoterminowego długu. W połączeniu z jednoczesnym możliwym spadkiem rentowności krótkiego końca (kwestie perspektyw polityki pieniężnej) wystromienie krzywej będzie kontynuowane.

10Y DE (%)

Oczekiwanie na czwartkową publikację wstępnych danych inflacyjnych z Niemiec zadecydować powinno o konsolidacji wyceny Bunda w okolicy najwyższego od dekady poziomu 2,75%. Uważamy jednak, iż w przypadku realizacji prognozy spadku dynamiki cen rentowność 10-latki niemieckiej może nieznacznie oddalić się od wspomnianego szczytu. Dotychczasowe impulsy odpowiadające za wzrostem rentowności, tj. wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych stopniowo wygasają.

10Y US (%)

Dochodowość amerykańskiej 10-latki porusza się wokół najwyższego poziomu od 2007 r. Potencjalnym źródłem zmienności w tym tygodniu może być piątkowy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów obejmujący też odczyt inflacji PCE. Do tego czasu nie spodziewamy się jednak istotnych zmian wyceny Treasuries.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne w dół, obligacje w górę. Warto przyjrzeć się rynkowi surowców

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama