Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu?

|
selectedselectedselected
Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień został zdominowany przez narastające napięcie wokół sytuacji na granicy ukraińsko-rosyjskiej, który finalnie przerodził się w otwartą wojnę czwartkowym porankiem. Tak poważna eskalacja konfliktu nie była dyskontowana przez rynki finansowa i wiele osób mogło nie dowierzać w taki rozwój sytuacji. Spowodowało to gwałtowny odwrót od ryzykownych aktywów na globalnych rynkach finansowych.

Najwięcej traciły aktywa z regionu Europy Środkowo-Wschodniej będącego najbliżej działań zbrojnych. Rekordową wyprzedaż odnotował rosyjski indeks RTS (-38,4%). Krajowy indeks WIG tracił prawie 11%, a węgierski BUX prawie 10%. Najgorzej podczas czwartkowej sesji zachowywał się indeks WIG-Ukraina (-38,6%). Wielkość spadków na głównych indeksach zachodniej Europy była o ponad połowę mniejsza to znaczy DAX, FTSE 100 jak i CAC40 straciły nieco mniej niż 4,0%. Wyraźnie lepiej radziły sobie indeksy w USA, które kończyły czwartkowy handel na plusie. Będzie to ważyło na nastrojach na globalnych rynkach akcji sprzyjając prawdopodobnie przepływom kapitału w stronę bezpiecznych aktywów. Utrzymanie się niepewności, co do rozwoju sytuacji militarnej na Ukrainie może również wpływać na dalszy wzrost cen na rynku surowców co obserwowaliśmy podczas poniedziałkowej sesji. W ślad za powyższym zyskiwały sektory wydobywcze oraz spółki z ekspozycją na segment obronny. Z pewnością pod presją znajdować się będą dalej rosyjskie aktywa a w szczególności waluta. Będzie to odpowiedzią na weekendowe sankcje, czyli wyłączenie wybranych banków z systemu rozliczeniowego SWIFT, ale także zamrożenie aktywów rosyjskiego Banku Centralnego (CBR) i tym samym ograniczenie możliwości korzystania z rezerw międzynarodowych (obecnie 630 mld USD). Powyższe działania mogą doprowadzić do runu na rosyjskie banki. Jednocześnie do odwołania zamknięta jest giełda w Moskwie. Mimo podjętych rozmów między stroną ukraińską a rosyjską, nadal trwa zintensyfikowany atak na ukraińskie miasta. Ewentualny postęp w negocjacjach (kolejna runda w najbliższych dniach) mógłby wspierać stonowanie niepewności.

Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu? - 1Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu? - 1

W otoczeniu awersji do ryzyka zyskiwał także rynek długu. Obecnie na rynku dominują dwa scenariusze – o ile oba zakładają wzrost inflacji podażowej, o tyle w pierwszy zakłada przyspieszenie zacieśniania monetarnego (negatywnie dla obligacji) a drugi bardziej stonowaną politykę pieniężną (pozytywnie dla rynku długu) w obawie przed stagflacją (niski wzrost gospodarczy w otoczeniu wysokiej inflacji). Finalnie rentowności niemieckich, francuskich i amerykańskich obligacji mocną spadają i znajdują się blisko poziomów z końca stycznia. W przypadku krajowych obligacji 10-letnich, rentowności utrzymują się w przedziale 3,80-4,05%. W scenariuszu bazowym podtrzymujemy prognozę podwyżki stopy referencyjnej o 50 pb. na marcowym posiedzeniu RPP. Większa skala podwyżek byłaby mocnym wsparciem dla krajowej waluty, która wraz z narastającym ryzykiem w regionie istotnie traci na wartości – obecnie za 1 EUR należy płacić blisko 4,75 PLN czyli najwyżej od 2009 roku.

Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu? - 2Rynek finansowy - Polska i świat. Gwałtowny zwrot na rynkach po napaści na Ukrainę. Czy indeksy odrobią straty w nowym tygodniu? - 2

Reklama

 

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

Sytuacja na rynkach związana z konfliktem na linii Ukraina – Rosja miała swoje konsekewncje w zachowaniu funduszy inwestycyjnych. Fundusze akcji polskich straciły w zeszłym tygodniu średnio 6%, a motorem napędowym spadków były rozwiązania skupione na akcjach małych i średnich spółek (- 6,51%). Kluczowa oczywiście była sesja czwartkowa na które krajowy rynek akcji notował dwucyfrowe spadki. W tym otoczeniu relatywnie lepiej zachowywały się fundusze akcji zagraninczych, tracąc 2%. Liderem wzrostów były rozwiązania surowcowe – fundusze skupione na metalach szlachetnych zyskały średnio 0,46%, co było związane min. z dobrym zachowaniem notowań złota.

Spadki nie ominęły również rynku długu. Najsłabiej poradziły sobie fundusze papierów skarbowych długoterminowych tracąc średnio 1,40%. Z kolei fundusze obligacji korporacyjnych zachowywały się lepiej, kończąc tydzień spadkami na poziomie 0,37%

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama