Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd pasywnych funduszy (ETF-ów): na co zwrócić uwagę w obliczu zmieniającej się sytuacji w Chinach?

|
selectedselectedselected
Przegląd pasywnych funduszy (ETF-ów): na co zwrócić uwagę w obliczu zmieniającej się sytuacji w Chinach? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chcąc wykorzystać obecną niepewną sytuację na rynkach w związku z dalszą polityką Państwa Środka ws. restrykcji pandemicznych, wybraliśmy fundusze, na które można zwrócić uwagę w najbliższym czasie. 

 

Obecna sytuacja w Chinach

Po wprowadzeniu przez komunistyczną partię Chin polityki zero-Covid wydawało się, że gospodarka chińska może znacząco spowolnić. Sytuacja, która zmusiła wielu obywateli do zaprzestania prowadzenia swojej działalności, mogła sprawić, że mieszkańcy Państwa Środka rozpoczęli protesty. Jak podaje Reuters: “Policja zatrzymywała i przeszukiwała ludzi w miejscach weekendowych protestów w Szanghaju i Pekinie, po tym jak tłumy w tych i innych chińskich miastach demonstrowały przeciwko rygorystycznym środkom zakłócającym życie w trzy lata po pandemii.”

Obecnie, po sobotniej zapowiedzi chińskich władz odnośnie do złagodzenia wielomiesięcznych zamknięć w poszczególnych regionach tego kraju w etapach. Rynki wydają się reagować szczególnie optymistycznie. Główny indeks Hongkongu - Hang Seng rośnie dziś o ponad 5 proc. 

 

Jak można inwestować w Chiny?

Reklama

Charakterystyka chińskiej giełdy ogranicza możliwości zakupu aktywów przez inwestora międzynarodowego na tym rynku. Z tego też względu wiele podmiotów pochodzących z Chin jest notowana na wielu giełdach jednocześnie.

iShares MSCI Hong Kong ETF (EWH) jest jednym z funduszy dającym ekspozycję na wcześniej wspomniany indeks Hang Seng. Składa się on w 23,88 proc. ze spółek z branży nieruchomości notowanych na giełdzie w Hongkongu. Drugą co do wielkości wagę stanowią spółki ubezpieczeniowe (22,36 proc.), na trzecim miejscu znajdują się spółki z branży finansowej (11,79 proc.). Wydaje się, że obecnie ciężka sytuacja na rynku nieruchomości w Chinach, po wprowadzeniu ograniczeń możliwości zadłużania się deweloperów może zmniejszać potencjał tego rynku. Mimo to średni wskaźnik cena do zysku P/E wynosi około 13, co może mówić o niedowartościowaniu tego funduszu.

 

przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 1przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 1

Źródło: Conotoxia MT5, EWH, Daily

Podgląd na szeroki rynek akcji chińskich moglibyśmy uzyskać za pomocą funduszu iShares MSCI China ETF (MCHI), którego aż 30,5 proc. wartości stanowią spółki z sektora nieruchomości komercyjnych. Na drugim miejscu co do wag jest sektor komunikacji (17,41 proc.), a na ostatnim miejscu wagowego podium znajduje się sektor finansów (15,55 proc.). Podobnie jak w przypadku poprzedniego funduszu jest on znacznie narażony na ryzyko jednego z największych sektorów gospodarki chińskiej, czyli nieruchomości. Co ciekawe, największą pozycją w funduszu, stanowiącą, aż 11,74 proc., jest technologiczny gigant Tencent (Tencent). Średnia wartość wskaźnika cena do zysku P/E dla tego funduszu wynosi zaledwie 9,88. Wydaje się, że wynikać to może z negatywnego sentymentu na cenach akcji deweloperów budowlanych.

Reklama

przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 2przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 2

Źródło: Conotoxia MT5, MCHI, Weekly

Trzecim funduszem dającym już bezpośredni dostęp do chińskiego rynku akcji A jest iShares MSCI China A ETF. Wydaje się on najbardziej zdywersyfikowany sektorowo względem poprzedników. Największą wagą cechują się spółki z sektora finansowego stanowiące 17,37 proc. wartości funduszu. Na drugim miejscu, z nieznacznie mniejszą wagą, znajdują się spółki z sektora dóbr konsumenckich (17,32 proc.). Podium zamykają spółki przemysłowe (16 proc.). Wskaźnik cena do zysku P/E średnio przyjmuje wartość 14,35. Wartość taką można uznać za dobrze wycenioną, dając tym potencjalnie mniejsze możliwości wzrostu. 

przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 3przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 3

Źródło: Conotoxia MT5, CNYA, Daily

Wiedząc, że wiele aplikacji oraz stron internetowych w Państwie Środka jest zabronionych, możemy uzyskać dostęp do chińskich firm internetowych, które świadczą podobne usługi jak Google, Facebook, Twitter, eBay, Amazon itp. Z tego też względu ostatnim funduszem pasywnym, na który można zwrócić uwagę, jest KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB). Składa się on z 44 spółek, których wartość w 50 proc. stanowią spółki z sektora towarów konsumpcyjnych, 36,24 proc. serwisy komunikacyjne, a w 4 proc. branży nieruchomości. Największą pozycją jest Alibaba Group Holding (Alibaba), która waży 9,36 proc. wartości funduszu. Średnia wartość wskaźnika P/E wynosi 11,7, co - biorąc dodatkowo pod uwagę mocno wzrostowy charakter spółek z funduszu - wydaje się dawać sygnały do wzrostów w przypadku złagodzenia sytuacji związanej z obostrzeniami pandemicznymi. 

Reklama

przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 4przeglad pasywnych funduszy etf ow na co zwrocic uwage w obliczu zmieniajacej sie sytuacji w chinach grafika numer 4

Źródło: Conotoxia MT5, KWEB, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama