Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW

|
selectedselectedselected
Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2022 był wyjątkowo wymagający dla powoli wychodzącej na prostą po dwóch latach pandemii globalnej gospodarki. W lutym 2022 wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę nastąpił znaczący wzrost kosztów energii i surowców, co przyczyniło się do wzrostu inflacji oraz stóp procentowych, jako narzędzia do jej ograniczenia. Te czynniki dotykające niemal wszystkie gałęzie przemysłu sprawiły, że światowa gospodarka zaczęła hamować.

 

 

Według najnowszych danych wskaźnik koniunktury ESI w maju obniżył się zarówno w strefie euro (96,5 pkt vs 99,0 pkt. w kwietniu), jak i całej UE (95,2 pkt. vs 97,1 pkt.). Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do 93,3 pkt. z 91,4 pkt. w kwietniu (100 pkt. wyznacza długoterminową średnią). Dane dla UE oceniamy jako słabe na tle odczytów z poprzednich miesięcy, a skala majowego spadku wskaźnika ESI była najgłębsza od września 2022. Pogorszyły się̨przede wszystkim nastroje w handlu detalicznym (co jest złym sygnałem dla konsumpcji), a w mniejszym stopniu w przemyśle i w usługach. Spadki dotyczyły przede wszystkim oczekiwań przyszłej produkcji (w usługach aktywności biznesowej). Firmy przemysłowe i usługowe wskazywały, że poziom zapasów ogółem oraz zapasów wyrobów gotowych staje się zbyt duży – sugeruje to kontynuację odwracania się cyklu zapasów oraz rosnącą barierę od strony popytu.

Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW - 1Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW - 1

Reklama

 

Delikatną poprawę kontynuowały natomiast nastroje konsumenckie. Relatywnie mocno pogorszyły się perspektywy dla zatrudnienia – indeks EEI dla strefy euro w maju spadł o 2,8 pkt. (najgłębiej od czerwca 2022). Poziom indeksu jest najniższy od pierwszej połowy 2021. Według ostatnich danych PKB w strefie euro wzrósł o 1% r/r w I kwartale 2023, wobec 1,8% wzrostu w IV kwartale 2022. W naszej ocenie, nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Biorąc natomiast pod uwagę zamówienia w przemyśle Niemiec, które spadły o 0,4% m/m w kwietniu, a w ujęciu rocznym o 9,9%, dla Protektora, dla którego Niemcy są głównym rynkiem w strukturze sprzedaży, dane te nie są zbyt optymistyczne.

Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW - 2Protektor SA - akcje i notowania: analizujemy otoczenie makroekonomiczne firmy z GPW - 2

 

Grupa Protektor jest dostawcą obuwia do wielu branż na różnych rynkach. W ubiegłym roku Grupa zakończyła prace wdrożeniowe nowej linii obuwia Active (dedykowanej do przemysłu medycznego i gastronomicznego) oraz Soligor (dedykowanej do prac wydobywczych). W bieżącym roku Protektor rozwija swoje portfolio o m. in. obuwie skierowane do segmentu energetycznego. Uważamy, że wzrost dywersyfikacji oraz rosnąca sprzedaż obuwia paramilitarnego GROM, powinien zrównoważyć ewentualne spadki zamówień na rynku niemieckim.

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama