Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozowanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości

|
selectedselectedselected
Prognozowanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Często zdarza się tak, że najciekawszym fragmentem raportu analitycznego jest jego część, w której analitycy przedstawiają zmiany jakie zaszły w ich nastawieniu od poprzedniego wydania raportu i wyjaśniają jakie wydarzenia, jakie czynniki skłoniły ich do zmodyfikowania prognoz i rekomendacji.

 

Z taką sytuacją zetknąłem się przy lekturze raportu Bank of America poświęconego czternastu potencjalnie transformacyjnym technologiom. Analitycy BofA w taki sposób uzasadniają przydatność swojego raportu: Niezdolność do zidentyfikowania dziś technologii, które zmienią przyszłość może oznaczać przegapienie kolejnych rewolucji. Tempo z jakim technologiczne trendy przekształcają przedsięwzięcia biznesowe jest zawrotne a rozpowszechnienie się niektórych technologii – jak smartfony czy odnawialna energia – wyprzedziło prognozy ekspertów o całe dekady ponieważ ludzi myślą w sposób liniowy a postęp następuje w sposób wykładniczy.

 


 Materiał pojawił się na portalu, dzięki uprzejmości blogi.bossa.pl

Reklama

Czytaj blogi.bossa.pl


 

Analitycy BofA przekonują, że ze względu na kilka meta-trendów technologicznych (eksplozja tworzenia, gromadzenia i przetwarzania danych, gigantyczny wzrost mocy obliczeniowych i gwałtowny postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji) możemy znajdować na progu jednego z najbardziej transformacyjnych technologicznie i biznesowo okresów w historii.

Tak wygląda zestawienie 14 technologii z potencjałem według analityków segmentu akcji:

prognozowanie jest trudne zwlaszcza jesli dotyczy przyszlosci grafika numer 1

Za BofA

Niespecjalnie czuję się na siłach polemizować z powyższą listą. Mogę jedynie zauważyć, że przynajmniej ten strumień informacji, który dociera do mnie wskazuje na konieczność zdecydowanego zredukowania w dół oczekiwań dotyczących ewentualnych postępów w dziedzinie długowieczności. Stąd umieszczenie tego motywu akurat w 2021 roku budzi moje zdziwienie.

Na samym końcu raportu znajduje się rozliczenie analityków z poprzednią listą technologii z potencjałem. Zaledwie dwa lata temu analitycy BofA stworzyli swoją pierwszą listę transformacyjnych technologii – w pierwszej edycji było ich 15. Ich zestawienie znajduje się poniżej (zawiera między innymi osobliwość technologiczną)

prognozowanie jest trudne zwlaszcza jesli dotyczy przyszlosci grafika numer 2

Za BofA

Reklama

W  raporcie BofA najbardziej zainteresował mnie fakt, że z pierwszej listy technologii z potencjałem, po zaledwie dwóch latach okresu próbnego, potencjał wystarczający do załapania się do drugiej edycji listy zachowała zaledwie jedna technologia: 6G.

Nie oznacza to, że analitycy BofA skreślili pozostałe technologie z pierwszej listy. Część krótkich raportów podsumowujących postępy w danym motywie technologicznym jest umiarkowanie pozytywna. Ale nawet te umiarkowanie optymistyczne komentarze albo wskazują, że technologia będzie mieć dużo węższe zastosowanie (np. z motywu geoinżynierii wyraźny potencjał zachowuje tylko CCS czyli sekwestracja CO2) albo, że technologia ciągle znajduje się w zalążkowej fazie a do pojawienia się realnych i istotnych zastosowań potrzeba dekad. Sceptyczne komentarze wskazują albo na brak atrakcyjnych zastosowań komercyjnych (jak z grafenem) albo na dużo bardziej ograniczony potencjał transformacyjny technologii niż pierwotnie zakładano (turystyka kosmiczna nie zmieni branży turystycznej).

Zestawienie tych dwóch list technologii z potencjałem, sporządzonych przez ten sam dział analityczny i rozdzielonych relatywnie krótkim okresem pokazuje jak karkołomnym zadaniem jest ocena potencjału nowych technologii czy motywów technologicznych. Zwłaszcza dla osób oceniających ten potencjał z zewnątrz i to ze sporej odległości. Intuicyjnie zakładam, że technologiczni insiderzy poradziliby sobie z tym zadaniem lepiej nawet jeśli weźmiemy pod uwagę psychologiczny mechanizm generujący optymistyczne skrzywienie: osoby nad czymś pracujące mają skłonność do przypisywania rzeczy, nad którą pracują dużego znaczenia.

Zwróciłem niedawno uwagę, że w przypadku motywów technologicznych czy branż z potencjalnie dużym potencjałem struktura rynku daje przewagę optymistom. Początkowy werdykt rynku (przynajmniej do momentu, w którym staje się jasne, że potencjał został istotnie przeszacowany) jest z reguły optymistyczny, często nierozsądnie entuzjastyczny co zwiększa inwestycyjną atrakcyjność zajęcia długiej ekspozycji, inwestycyjnego obstawiania sukcesu branży czy technologii.

Dziś przedstawiłem negatywną stronę tego podejścia inwestycyjnego: nierozerwalnie związana z nim niepewność co do rzeczywistego potencjału przedsięwzięć oznacza, że w portfelu znajdzie się wiele niewypałów. Jest to chleb powszedni inwestorów z segmentu venture capital ale wielu inwestorów z rynku akcyjnego wchodzących w segment inwestycji w biznesy w zalążkowej fazie (a taką możliwość daje między innymi rozwój finansowania społecznościowego albo rynek kryptowalut i NFT) musi przywyknąć do tej specyficznej „logiki gry”. Z inwestycyjnego punktu widzenia intuicyjną reakcją powinna być przemyślana dywersyfikacja, także na poziomie motywów technologicznych (czy poszczególnych projektów w segmencie krypto).

 

Reklama

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi.bossa.pl

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A.nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Trystero null

Trystero

Dołączył do blogerów bossy w październiku 2011 r.  Inwestuje na warszawskiej giełdzie od 2006 roku. Przed przejściem do bossy prowadził blog “Trystero”, który zdobył niemałą popularność wśród inwestorów. O czym pisze na blogu?


Tematy

CD Projekt rekomendacje lotos akcje rekomendacje kghm rekomendacje rekomendacje kghm rekomendacje giełdowe asbis rekomendacje jsw rekomendacje pkn orlen rekomendacje rekomendacje giełda rekomendacje wzór pisma prognozy ekonomiczne rekomendacje gpwprognozy ekonomiczne dla polski prognozy ekonomiczne 2017 prognozy ekonomiczne metody strukturalne prognozy ekonomiczne dla polski 2016 prognozy ekonomiczne 2018 prognozy ekonomiczne 2019 polska prognozy ekonomiczne prognozy ekonomiczne dla polski 2015 prognozy ekonomiczne na 2017 prognozy ekonomiczne 2016 prognozy ekonomiczne dla polski 2019 prognozy ekonomiczne na 2020 raporty ekonomiczne dino rekomendacje rekomendacje knf rekomendacje jsw jak napisać rekomendacje bankier rekomendacje alior rekomendacje rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego rekomendacje linkedin przykłady pko bp rekomendacje kruk rekomendacje rekomendacje dla pracownika ptgip rekomendacje pkn rekomendacje polimexms rekomendacje pgnig rekomendacje ptg rekomendacje energa rekomendacje rekomendacje medyczne przykłady gpw rekomendacje pzu rekomendacje wnioski i rekomendacje w szkole rekomendacje ptg rekomendacje bankier rekomendacje synonim pge rekomendacje rekomendacje do współpracy z rodzicami pekao rekomendacje rekomendacje wzór jsw rekomendacje 2021 giełda rekomendacje wnioski i rekomendacje rekomendacje polimex wnioski i rekomendacje po sprawdzianie amrest rekomendacje ursus rekomendacje jak napisać rekomendacje dla ucznia bdm rekomendacje jak włączyć rekomendacje na facebooku agora rekomendacje datawalk rekomendacje ciech rekomendacje mirbud rekomendacje wdn wnioski i rekomendacje kghm rekomendacje 2020 budimex rekomendacje polimex rekomendacje kghm rekomendacje 2021
Reklama
Reklama