Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Podsumowanie inwestycyjno-gospodarcze: zagraniczne rynki akcji w górę

|
selectedselectedselected
Podsumowanie inwestycyjno-gospodarcze: zagraniczne rynki akcji w górę
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mijający tydzień upłynął pod znakiem bardzo dobrego zachowania zagranicznych rynków akcji, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki inwestycyjne tej grupy funduszy, które zyskały +1,33%. Najlepiej zachowywały się rozwiązania z grupy akcji azjatyckich bez Japonii (+2,42%) oraz amerykańskich (+2,19%).

W konsekwencji relatywnie słabego zachowania krajowego rynku akcji, grupa funduszy akcji polskich straciła 0,34%

Najgorzej poradziły sobie rozwiązania z grupy akcji polskich uniwersalne notując spadek wycen o 0,46%. Kolejny tydzień wzrostów rentowności obligacji skarbowych przełożył się na słabe wyniki zarządzających funduszami dłużnymi PLN, które straciły 0,31%. Najsłabiej radziły sobie fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych tracąc 0,73%.

 

podsumowanie inwestycyjno gospodarcze zagraniczne rynki akcji w gore grafika numer 1podsumowanie inwestycyjno gospodarcze zagraniczne rynki akcji w gore grafika numer 1

 

Reklama

Miniony tydzień obfitował w wiele istotnych odczytów, do których zaliczyć można piątkowe odczyty wstępnym PMI za październik dla głównych gospodarek świata. Pozytywnie zaskoczył w większości krajów PMI dla przemysłu. W strefie euro utrzymał się na zbliżonym poziomie do wrześniowego wskazania (58.5), mimo oczekiwanego spadku (57). Znacznie mocniej aktywność spadła w przypadku usług. PMI dla usług w strefie euro wniósł 54.7, poniżej oczekiwań (55.5) i wrześniowego wskazania na poziomie 56.4. Usługi oprócz rosnącej presji kosztowej i trudności w łańcuchach dostaw, dodatkowo zmagają się z brakiem pracowników, co może tłumaczyć znacznie większe spadki niż w przemyśle.

Pozytywnie wypadły tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymuje się w trendzie spadkowym. Za raportowany tydzień liczba osób wnioskujących po raz pierwszy wyniosła 290 tys. vs 300 tys. oczekiwanych oraz 296 tys. poprzednio.

Z krajowej gospodarki poznaliśmy wrześniową produkcję przemysłową, która okazała się być wyższa niż spodziewał się tego rynek

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 8.8% r/r. Czynnikiem napędzającym było m.in. wydobywanie węgla, które wzrosło o 19.6% r/r w odpowiedzi na rosnący globalny popyt. Dynamicznie rosła również produkcja odzieży, produktów chemicznych czy papieru. Wzrost krajowej produkcji może być z kolei odpowiedzą na rosnące problemy w łańcuchach dostaw. Sprzedaż detaliczna również przekroczyła oczekiwania wzrastając o 11.1% r/r wobec oczekiwanego 10.4% r/r. W cenach stałych zwiększyła się o 5.1% r/r. Słabiej wypadła natomiast produkcja budowlana, która wzrosła zaledwie o 4.3% r/r wobec oczekiwanego 8.3% r/r.

W nadchodzącym tygodniu głównym wydarzeniem będzie środowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

Rynek nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej. Jest to zgodne z dominującym gołębim przekazem od przedstawicieli EBC, w tym również od przewodniczącej Christine Lagarde. Jej zdaniem obecny wzrost inflacji jest przejściowy. Jednocześnie zobowiązała się ona do dalszego wspierania gospodarki strefy euro poprzez luźną politykę pieniężną w miarę utrzymywania się skutków pandemii. Łagodna polityka EBC stoi w kontraście do wypowiedzi głównych członków Fed, co może wspierać notowania dolara.

Poza tym ostatni tydzień października zawiera szereg wstępnych szacunków PKB za III kwartał

Najwięcej uwagi mogą przyciągnąć te dotyczące USA, które zostaną opublikowane w środę. Konsensus rynkowy zakłada wzrost w ujęciu analizowanym o 3.5% wobec 6.7% w poprzednim kwartale. Dzień później swoje szacunki opublikują kraje strefy euro, w tym największa jej gospodarka - Niemcy. W ubiegłym kwartale dynamika PKB w Niemczech wyniosła 9.6% r/r. W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego będzie jednak wyraźnie niższe z racji wygasających efektów bazy (wiosna 2020 była okresem najbardziej rygorystycznych ograniczeń).

Koniec miesiąca to też publikacja wstępnego szacunku CPI w Polsce

W ubiegłym miesiącu dynamika CPI wyniosła 5.9% r/r. Niewykluczone, że październik będzie kolejnym miesiącem, w którym dynamika cen przyspieszy, a to między innymi za sprawą rosnących cen energii i żywności. Wysoka inflacja może zwiększyć presje na kolejne podwyżki stóp procentowych przez RPP. Rynek wycenia obecnie ponad 150pb podwyżek stóp procentowych w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Tematy

Rynek akcji rynek akcji w USA rynek pierwotny akcji amerykański rynek akcji rynek akcji notowania ciągłe rynek akcji w polsce jak dziala rynek akcji rynek akcji co to pozagiełdowy rynek akcji wtórny rynek akcji rynek regulowany akcji rynek akcji japonia niemiecki rynek akcji rynek akcji stopa zwrotu rynek akcji gpw rynek akcji i obligacji rynek akcji prognozy czeski rynek akcji rynek akcji po angielsku anonymous biorą się za globalny rynek akcji rynek akcji wikipedia rynek sztuki a rynek akcji rynek akcji usa pko tfi amerykański rynek akcji rynek akcji w turcji rynek akcji 2016 wpływ koniunktury gospodarczej na rynek akcji rynek akcji i obligacji - różnice i podobieństwa rynek akcji definicja droga akcji na rynek giełdowy polski rynek akcji rynek akcji brytanii alternatywny rynek akcji rynek akcji japonskich rynek akcji styczeń 2016 rynek akcji brexit giełdowy rynek akcji a gospodarka rynek akcji pzu rynek wtórny akcji rynek akcji a rynek obligacji globalny rynek akcji rynek akcji 2018 rynek akcji strefy euro rynek pierwotny i wtórny akcji turcja rynek akcji wpływ koniunktury na rynek akcji rynek akcji na gpw brytyjski rynek akcji po brexicie makroekonomia begg mikroekonomia a makroekonomia makroekonomia definicja makroekonomia begg pdf chomikuj makroekonomia zadania z rozwiązaniami makroekonomia pdf makroekonomia w pigułce makroekonomia wzory makroekonomia begg pdf makroekonomia a mikroekonomia makroekonomia zadania makroekonomia chomikuj makroekonomia krugman pdf makroekonomia mankiw pdf co to jest makroekonomia makroekonomii makroekonomia skrypt makroekonomia podręcznik europejski makroekonomia książka makroekonomia zadania i odpowiedzi pdf makroekonomia mankiw makroekonomia zagadnienia makroekonomia oznaczenia literowe makroekonomia podstawy test makroekonomia makroekonomia książka pdf makroekonomia david begg makroekonomia egzamin makroekonomia krugman makroekonomia wzory i oznaczenia makroekonomia zalega pdf makroekonomia testy makroekonomia notatki makroekonomia ćwiczenia makroekonomia krugman pdf chomikuj makroekonomia i mikroekonomia makroekonomia wykresy makroekonomia podręcznik europejski pdf akroekonomia testy z odpowiedziami makroekonomia ii makroekonomia czarny makroekonomia sgh makroekonomia wne ćwiczenia z makroekonomii makroekonomia definicje makroekonomia taylor
Reklama
Reklama