Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pierwsza próba wygaszenia korekty. Sektor bankowy pokazał swoją siłę

|
selectedselectedselected
Pierwsza próba wygaszenia korekty. Sektor bankowy pokazał swoją siłę  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowe notowania na rynku warszawskim były kolejnym dniem przeceny wywołanej odpowiedzią GPW na spadkowe otwarcie roku na świecie. Od poranka rynek został zmuszony do uwzględnienia w cenach wczorajszych spadków na Wall Street i przecen na rynkach europejskich, które w wtorek zdawały się opierać nastrojom w USA. W istocie pierwsza połowa sesji przyniosła prostą kontynuację wczorajszej przeceny i zejście WIG20 w rejon 2265 pkt.

 

Środkowa faza była już konsolidacyjna, gdy w końcówce dnia WIG20 znalazł się w pobliżu porannego otwarcia i zredukował przeszło procentową stratę do ledwie -0,36 procent. Obrót wyniósł blisko 1 mld złotych licząc tylko dla koszyka blue chipów i przeszło 1,2 mld złotych na całym rynku. Z perspektywy końca sesji widać, iż jedynym ważnym sektorem, który obronił się przed przeceną były banki. Indeks WIG-Banki zyskał dziś 0,76 procent, a w grupie na plan pierwszy wybiły się zwyżki PKO i Pekao po przeszło 0,8 procent. Zachowanie banków jawi się jako echo dobrej postawy sektora na świecie i spekulacji, iż właśnie spółki bankowe będą jednym z najlepszych zakładów w zaczynającym się właśnie roku.

 

Zobacz także: Kurs euro do dolara: prognozy na najbliższe dni! Analiza głównej pary walutowej EUR/USD (04.01.2024)

 

Reklama

Sesja wygląda też ciekawie z perspektywy technicznej, która sygnalizuje, iż popyt skutecznie skontrował podaż na pierwszym wsparciu w rejonie 2265 pkt. Odbicie jest sygnalizowane przez dynamiczny dolny cień świecy dziennej, ale zasadnym wydaje się założenie, iż rynek wyprzedzał dziś wydarzenia na świecie. Zbudowanie samotnego wygaszenia korekty w kontrze do nastrojów w otoczeniu – zwłaszcza po okresie relatywnej siły rynku wobec otoczenia – jawi się jako skazane na porażkę. W czwartek wiele będzie zależało od tego, jak rynki bazowe oraz waluty przyjmą wymowę publikowanych dziś wieczorem protokołów z ostatniego posiedzenia FOMC, a w szerszej perspektywie publikacje comiesięcznych raportów z rynku pracy w USA i wreszcie odczytów inflacji, które będą analizowane przez pryzmat oczekiwań wobec zmian w polityce Fed i EBC.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama