Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać?

|
selectedselectedselected
Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Firma Apple zaprezentowała gogle Vision Pro, kosztujące 3500 USD. Komentarze zdają się sugerować negatywny odbiór tego produktu. Nie stanowi on jednak ważnego punktu po stronie przychodów znanej amerykańskiej spółki, która od wielu lat generuje wielkie zyski ze swojej działalności.

Obecna kapitalizacja Apple przekracza 2,8 biliona USD. Warto jednak odróżnić bieżącą wycenę od rzeczywistej wartości spółki. Pierwsza jest ustalana przez strony transakcji kupna/sprzedaży w momencie zawarcia transakcji, podczas gdy druga mówi nam o potencjale rozwoju i zyskach firmy w przyszłości. Głównym problemem przy oszacowaniu wartości wydaje się określenie tempa wzrostu (lub spadku) przyszłych zysków, czego rynek stara się dokonywać codziennie. Dlatego warto zastanowić się, jak szybko Apple musiałoby się rozwijać, aby rzeczywiście być warty 2,8 biliona USD.

 

Kilka słów o modelu biznesowym Apple

Spółka Apple nie wymaga przedstawienia. Jednak przed przejściem do oceny jej wartości, warto przyjrzeć się profilowi działalności. Apple generuje znaczną część swoich przychodów poprzez sprzedaż urządzeń, takich jak iPhone, iPad, Mac i Apple Watch (sprzedaż urządzeń stanowi 80 proc. przychodów). Głównym źródłem przychodów jest sprzedaż iPhone'ów, która stanowi 55 proc. sprzedaży. Kolejne 20 proc. dochodów pochodzi z różnych usług, takich jak utrzymanie własnego ekosystemu obejmującego App Store, iTunes, Apple Music, Apple Pay, iCloud i inne. Głównym rynkiem sprzedaży produktów Apple’a pozostają Stany Zjednoczone (41 proc.), Europa (24 proc.) oraz Chiny kontynentalne (19 proc.).

Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 1Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, Apple, Daily

 

Model Zdyskontowanych przepływów pieniężnych – DCF

Model Zdyskontowanych Przepływów Pieniężnych (DCF), znany również jako metoda DCF, jest narzędziem finansowym stosowanym przez fundusze inwestycyjne i inne podmioty w celu określenia wartości aktywów, głównie przedsiębiorstw. Metoda ta opiera się na przewidywanych przepływach pieniężnych generowanych przez dany instrument. Następnie są one porównywane do wartości obecnej. W ten sposób uwzględnia się wartość pieniądza w czasie oraz wymagane oprocentowanie przez inwestorów jako wynagrodzenie za podjęcie ryzyka inwestycyjnego. Ryzyko to mierzy się tzw. betą, której interpretacja jest bardzo prosta. Beta równa 1 oznacza, że inwestycja jest tak samo ryzykowna jak średnia rynkowa.

Model DCF zakłada, że wartość aktywa zależy głównie od przyszłych przepływów pieniężnych, a nie od innych czynników, takich jak trendy na rynku (np. popularność danego sektora) czy zmienność rynkowa.

Analizę można podzielić na dwa etapy. Pierwszy obejmuje szybki rozwój spółki w najbliższych 10 latach, aż do momentu, w którym spółka osiągnie dominującą pozycję na rynku (stabilny wzrost). Po tym etapie nawet najlepsze spółki zaczynają rozwijać się wolniej, ponieważ większość ich potencjału została już wykorzystana.

 

Jak szybko musiałby się rozwijać Apple?

Reklama

Mimo że przychody spółki wzrosły średnio o 8,5 proc. rocznie w ciągu ostatnich 5 lat, zysk operacyjny wzrósł średnio o 7,9 proc. rocznie w tym samym okresie. Jeśli spojrzymy na wolne przepływy pieniężne (FCFF), zauważymy, że są one stale dodatnie. Oznacza to, że spółka generuje więcej gotówki, niż wydaje na swoją działalność, co możemy oceniać bardzo pozytywnie.

Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 2Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 2

Źródło: https://www.discoverci.com/companies/AAPL/free-cash-flow-to-firm-fcff

 

Stopa dyskontowa, o której wcześniej wspomnieliśmy, jest oprocentowaniem wymaganym przez inwestorów jako rekompensata za podjęcie ryzyka inwestycyjnego. Według portalu Gurufocus, oczekiwana stopa przez inwestorów (uwzględniająca stopę zadłużenia) wynosi 11,6 proc. (beta 1,38). Po osiągnięciu pewnego etapu rozwoju, gdy spółka staje się już odpowiednio duża, tempo wzrostu zwalnia, a oczekiwana stopa może spaść do 10,2 proc. (beta 1,2).

Przy przedstawionych założeniach Apple może osiągnąćie wartość 3 bln USD, przy ciągłym wzroście zysku operacyjnego (EBIT) na poziomie 18 proc. rok do roku przez najbliższe 10 lat. To wymagałoby, aby spółka rozwijała się 2 razy szybciej niż w ciągu ostatnich 5 lat. Taki scenariusz wydaje się jednak mało prawdopodobny, niezależnie od sukcesu Apple Vision Pro.

Reklama

Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 3Od gogli w rzeczywistość rozszerzoną do przyszłych zysków – jak szybko Apple musi się rozwijać? - 3

Źródło: Analiza Conotoxia Ltd

 

Zobacz także: Apple po raz kolejny wskazało kierunek rozwoju technologii

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama