Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI

|
selectedselectedselected
Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek krzywa UST oddała część wzrostów z poniedziałku po reakcji na listopadowy indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług. Na głównych węzłach spadki wyniosły 2, 6 i 7 pb. odpowiednio do poziomów 4,37% (2Y), 3,54% (10Y) oraz 3,53% (30Y). Wzrost cen instrumentów dłużnych był skorelowany ze spadkami wycen na giełdach za Oceanem. Jednak to amerykańskie parkiety zainicjowały ruch. Jednym z powodów wzrostu awersji do ryzyka mogło być oczekiwanie, że dane z Chin zaskoczą negatywnie.

Ten sam kierunek obrały europejskie papiery, aczkolwiek o istotnie większej skali zmian. Średnio dochodowość obniżyła się o 6 pb., w czym przodowały tradycyjnie papiery włoskie (- 10 pb.). Na głównych węzłach rentowności spadły o 10, 10 oraz 5 pb. odpowiednio do poziomów 2.05% (2Y), 1,79% (10Y) oraz 1,55% (30Y). W tle wtorkowy kierunek wspierał Constantinos Herodotou z cypryjskiego banku centralnego. Mówił o tym, że po najbliższej podwyżce stóp procentowych strefa euro będzie bardzo blisko neutralnej stopy procentowej. Dodał, że nie widzi ryzyka twardego lądowania oraz że jego zdaniem oczekiwania inflacyjne w strefie euro nie są odkotwiczone. Ogółem wypowiedź oceniamy jako delikatnie gołębią.

Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI - 1Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI - 1

 

SPW za rynkami bazowymi

Krajowe obligacje korelowały ruchem z długiem w Europie. Miało to miejsce w ramach pozycjonowania części rynku pod dzisiejszą decyzję RPP. Ruch miał charakter wystramiający. Krzywa obniżyła się na głównych węzłach o 12, 9 i 8 pb. do odpowiednio 6,90% (2Y), 6,83% (5Y) i 6,63% (10Y). Krzywa PLN IRS obniżyła się nieco mniej (śr. -4 pb.). W tle MRiPS podał wstępny szacunek stopy bezrobocia w listopadzie. Wg urzędu wyniosła ona 5,1%, bez zmian w porównaniu z październikiem.

Reklama

Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI - 2Obligacje: Korekta poniedziałkowych wzrostów na zagranicznym FI - 2

Sądzimy, że dziś większe szanse należy wiązać ze wzrostem dochodowości SPW. Rada wskaże na osłabienie gospodarki, ale jednocześnie naszym zdaniem zadeklaruje dotychczasową konieczność pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Wypadkowo będzie to wspierało wzrost krzywej PLN FRA, a tym samym stwarzało presję na krzywą SPW w górę.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama