Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nowa-nowa normalność, czyli fatalny rok dla zrównoważonego portfela akcji i obligacji

|
selectedselectedselected
Nowa-nowa normalność, czyli fatalny rok dla zrównoważonego portfela akcji i obligacji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2022 był fatalny dla tak zwanych "zrównoważonych" portfeli składających się z akcji i obligacji. Wysoka inflacja osłabiła obie klasy aktywów poprzez wzrost stóp procentowych i gwałtowny wzrost premii za ryzyko. Jednak żadna strategia inwestycyjna nie może być oceniana, a tym bardziej odrzucana, na podstawie wyników z jednego roku. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli - jak wierzymy - wzrost inflacji w latach 2021-2022 okaże się tymczasowy. Już teraz zaostrzona polityka pieniężna spowalnia wzrost gospodarczy i łagodzi presję cenową. Rentowność obligacji spadła o prawie cały punkt procentowy od swoich cyklicznych szczytów. Oczekiwane stopy inflacji zmniejszają się i w ciągu 2023 roku powinny spaść w kierunku norm z ostatnich dwóch dekad. Rentowność obligacji już się poprawia. Jednak odnalezienie się na rynkach akcji zajmie prawdopodobnie więcej czasu. W końcu słabszy wzrost gospodarczy oznacza również słabsze zyski, na co analitycy giełdowi i inwestorzy mogą nie być jeszcze w pełni przygotowani.

 

Kluczowa kwestia jest jednak następująca: gdy inflacja spadnie z powrotem w kierunku pożądanych przez banki centralne poziomów, obligacje będą stanowić balast w portfelach, dywersyfikując ryzyko ewentualnej recesji zysków. Gdy wyceny rynku akcji będą bardziej odpowiednio dyskontować przyszły wzrost zysków, uważamy, że zarówno akcje, jak i obligacje będą prawdopodobnie oferować atrakcyjne stopy zwrotu. Uważamy, że te warunki wstępne spełnią się do połowy 2023 roku. "Bądź zrównoważony" to kluczowy temat na rok 2023.

 

Nowa-nowa normalność

Przed pandemią "nowy normalny" opisywał świat umiarkowanego wzrostu, niskiej inflacji i niskich stóp procentowych. Udane przywrócenie inflacji z wysokiego poziomu z 2022 roku nie spowoduje jednak przywrócenia "nowej normy". Raczej prawdopodobnie pojawi się "nowa-nowa normalność".

Reklama

 

 

Niektóre rzeczy mogą wyglądać podobnie. Inflacja prawdopodobnie ustąpi do bardziej pożądanych poziomów, ściągając w dół stopy procentowe. Jednak recesje w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej, być może w Japonii, a także na wielu rynkach wschodzących będą prawdopodobnie miały miejsce w pierwszej połowie 2023 roku. Zapowiadają to już trwające spowolnienia w wydatkach kapitałowych, budownictwie mieszkaniowym i wielu branżach produkujących towary.

 

Jednak nowa-nowa norma będzie istnieć dłużej niż krótki okres recesji. Starzejące się społeczeństwa, spadające współczynniki aktywności zawodowej oraz wzrost nieformalnego zatrudnienia w sektorach gig i pracy hybrydowej staną się trwałymi cechami nowej normy. Niedobór umiejętności będzie nadal powodował wzrost płac realnych dla niektórych pracowników. Niedobory pracowników będą stymulować innowacje i inwestycje w technologie oszczędzające pracę. Uważamy, że te trendy będą się utrzymywać znacznie dłużej niż do 2023 roku - staną się one historią na całą dekadę.

Reklama

 

W przyszłym roku pojawią się inne trendy. Na przykład, duże różnice pomiędzy medianą dochodów gospodarstw domowych a dostępnością mieszkań prawdopodobnie opóźnią możliwość wejścia młodszych pokoleń na rynek mieszkaniowy. Postęp technologiczny w dziedzinie komunikacji i pracy zdalnej, wraz ze zmieniającymi się postawami dotyczącymi wypoczynku i świadomości ekologicznej, spowoduje dalszą erozję konwencjonalnych podejść do pracy, dojazdów i życia. Pandemiczne zmiany w postawach i stylach życia w miejscu pracy nie oznaczają powrotu do status quo ante.

 

Ale być może największym wyzwaniem nowej-nowej normalności jest niedostateczna wydajność. Nie ma chyba większej ironii naszego wieku niż obserwacja, że żyjemy w erze oszałamiających innowacji, a jednocześnie nędznego wzrostu produktywności. Według amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, w latach 2007-2019 Stany Zjednoczone doświadczyły najsłabszego okresu wzrostu produktywności w sektorze pozarolniczym od lat 70. i drugiego takiego okresu od zakończenia II wojny światowej.5 Biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo i zahamowaną aktywność zawodową, przywrócenie wzrostu produktywności stało się największym wyzwaniem gospodarczym tej dekady dla Stanów Zjednoczonych (i dla większości krajów rozwiniętych).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama