Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu (i danych PKB)

|
selectedselectedselected
Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu (i danych PKB) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zakończone w tę środę posiedzenie FOMC nie przyniosło zmiany nastawienia Fed, a więc mamy perspektywę dalszego zacieśniania warunków finansowania w USA. Inwestorzy na taki rozwój sytuacji zareagowali podwyższoną awersją do ryzyka już w środę (na tych giełdach, które jeszcze były otwarte w momencie publikacji decyzji FOMC), a wczoraj negatywny sentyment był podtrzymany.

Tym samym skontrowane zostały pozytywne tendencje (wzrost apetytu na ryzyko) obserwowane od połowy października i napędzane m.in. nadziejami na złagodzenie nastawienia Fed. Wczoraj drugi dzień z rzędu wyraźnie spadał amerykański SP500, tym razem o ok. 1,1%. Przecena dotknęła również giełdy w Europie, w tym DAX (-1%) oraz WIG (-0,8%). Dolar dynamicznie umacniał się – te tendencje obowiązują już od tygodnia, a rentowności Treasuries rosły. Obawy przed globalnym spowolnieniem obniżały ceny ropy, aczkolwiek tu zaczynają dochodzić wyraźniej do głosu ograniczenia podażowe (m.in. redukcja produkcji przez OPEC+), co w szerszej perspektywie redukuje potencjał spadku cen. W tle pojawiają się również spekulacje, że Chiny złagodzą swoją politykę epidemiczną, co może zwiększyć popyt na surowiec.

Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu - 1Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu - 1

 

GUS rewiduje dane o PKB

Wczoraj GUS przedstawił szczegółowe dane dot. rewizji szacunków PKB Polski za okres 2010 – 2Q’22. Jeszcze w październiku poznaliśmy wybrane informacje dot. rocznej rewizji PKB za lata 2018-2021. Tu się nic nie zmieniło (ścieżka PKB przesunęła się w górę, najmocniej zrewidowano dynamikę PKB za 2021, z 5,9% do 6,8%), z tym że poznaliśmy szczegółowe dane w rozbiciu na kwartały. Z kolei szacunki dla kwartałów br. zostały również podniesione w górę, ale nieznacznie. Dynamika PKB w 1Q’22 została zrewidowana z 8,5% r/r do 8,6% r/r, a w 2Q’22 z 5,5% r/r do 5,8% r/r. Po rewizji zmieniła się nieco struktura PKB. Przede wszystkim większy udział w PKB (względem danych sprzed rewizji) w ostatnich latach (od 2014) mają inwestycje – np. w dwóch pierwszych kwartałach br. o ok. 0,5 p.p. Udział konsumpcji prywatnej nieco się zwiększył w porównaniu do poprzedniego szacunku PKB dla okresu przed 4Q’20. W późniejszym okresie ożywienia „postpandemicznego” udział konsumpcji jest nieco mniejszy (średnio ok. 0,3 p.p.). Rewizja danych sprawia, że ryzyka dla naszej prognozy dynamiki PKB na 2022 (4,3%) są skierowane w górę.

Reklama

Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu - 2Notowania giełdowe (Polska i świat): Korekta optymizmu - 2

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama