Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najnowsze informacje z rynku obligacji – duża zmienność spowodowana nagłą zmianą narracji rynkowej

|
selectedselectedselected
Najnowsze informacje z rynku obligacji – duża zmienność spowodowana nagłą zmianą narracji rynkowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynkach długu, w tym roku ferii zimowych nie było. Przez ostatni kwartał w efekcie lepszych od oczekiwań (niższych) odczytów inflacyjnych oraz mniejszej presji na wzrost wynagrodzeń w Stanach Zjednoczonych i Europie rynek powoli dyskontował zakończenie cyklu podwyżek, a nawet pierwsze obniżki już w bieżącym roku. Jednocześnie przyzwoite dane na temat kondycji gospodarek pozwalały wierzyć, że miękkie lądowanie jest możliwe. Ostatnie 2 tygodnie zmieniły tę narrację. W lutym ceny obligacji spadały (rentowności rosły), a oczekiwania na obniżki w tym roku oddaliły się.

 

 

Członkowie Fed wielokrotnie wskazywali na potrzebę restrykcyjnego nastawienia w polityce monetarnej, do czasu, aż napływające dane nie dadzą pewności na powrót do 2% celu. Chociaż rynek nadal oczekuje znacznej dezinflacji globalnie w tym roku, kilka ostatnich danych o inflacji: wyższe odczyty CPI, PPI, ankietowych oczekiwań inflacyjnych oraz cenowych komponentów indeksów PMI i ISM oraz ciągle mocne dane z rynku pracy wpłynęły na przyjęcie przez rynek narracji Fedu – wyższe stopy – na dłużej. Obok prezentujemy zaktualizowany wykres z naszego poprzedniego komentarza pokazujący jak zmieniły się oczekiwania rynkowe dotyczące ścieżki stóp procentowych w Stanach.

Reklama

 

Jastrzębie nastroje zapanowały też w Europie. Głównie za sprawą uporczywej inflacji bazowej w tym usług, która pomimo spadających cen energii wzrosła w lutym (odczyt za styczeń br.) do 5,6% r/r. W obawie przed utrwaleniem się oczekiwań inflacyjnych, członkowie ECB podkreślają swoją determinację w zwalczaniu inflacji. Warto tu wspomnieć, że od 1 marca ECB rozpoczął odwracanie programu QE (sprzedawanie skupionych wcześniej papierów), co dodatkowo wpłynie na restrykcyjność polityki monetarnej i bezpośrednio na wyższy poziom rentowności obligacji w Europie.

 

Również polskie obligacje w lutym nie oparły się przecenie. Oprócz czynników globalnych dodatkowo na notowaniach zaciążyła opinia rzecznika generalnego TSUE, która choć nie wiążąca, to zwiększyła ryzyko negatywnego rozpatrzenia tej sprawy dla banków przed Trybunałem i konieczności zawiązania rezerw przez sektor bankowy. Wpłynęłoby to na pogorszenie kondycji banków - głównego nabywcy obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. Przecena dotknęła zarówno obligacje stało- jak i zmiennokuponowe.

 

Podkreślaliśmy wcześniej, że zmienność na rynku w wyniku schodzenia z wysokiej inflacji będzie znacząca, a pierwsze dwa miesiące tego roku doskonale to pokazują. W związku z gwałtownością i skalą ruchu oraz szybką i spójną reakcją bankierów centralnych (za granicą), choć na razie głównie w sferze werbalnej, sytuacja w naszym przekonaniu może się okazać szansą inwestycyjną.

Reklama

 

Najnowsze informacje z rynku obligacji – duża zmienność spowodowana nagłą zmianą narracji rynkowej - 1Najnowsze informacje z rynku obligacji – duża zmienność spowodowana nagłą zmianą narracji rynkowej - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Reklama
Reklama