Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadmierny optymizm na rynkach może zrujnować plany inwestycyjne

|
selectedselectedselected

TFI PZU - największym ryzykiem na bieżący rok dla ww. scenariuszy inwestycyjnych jest powszechny optymizm. Dlaczego miałby zaistnieć tak dobry rok na rynkach? Dwa czynniki sprzyjające kontynuacji hossy dla rynków finansowych: cykl obniżek stóp procentowych w USA (duża ulga dla kredytobiorców, wpływ na wyceny – stopa dyskontowa, której używamy do wyceny przyszłych przepływów (w mianowniku) – maleje, a wyceny robią się bardziej atrakcyjne.

Nadmierny optymizm na rynkach może zrujnować plany inwestycyjne
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Drugim czynnikiem są ww. wyceny (akcje GPW są mocno i od długiego czasu – tanie, a czynników wspierających zwrot w tym obszarze - jest dużo). A z czasem popyt inwestycyjny wzmocni także chęć zysku. Przykładowa hossa na obligacjach EM (USD), w XI-XII 2023 roku, również prowokuje do zamknięcia części wysokich, dwucyfrowych zysków i wejścia w nowy rok z płynnością oraz pozycjami dostosowanymi do sytuacji realnej niepewności rynkowej i gospodarczej (zmniejszenie ryzyka portfela względem niepewności otoczenia: soft lending, czy recesja w USA?). 

Fundusze: Wybrane propozycje funduszy (wyniki na 31-12-2023), elastycznie dokładanych do portfela na 2024 rok, wg profilu ryzyka i potrzeb inwestora:

 

nadmierny optymizm na rynkach moze zrujnowac plany inwestycyjne grafika numer 1nadmierny optymizm na rynkach moze zrujnowac plany inwestycyjne grafika numer 1

Źródło: TFI PZU

Reklama

 

PZU Sejf+ (bardzo dobre wyniki za 2023) - fundusz dłużny o aktywnej, elastycznej polityce inwestycyjnej, wykorzystujący nieefektywności rynku (PL i zagranica); PZU Aktywny Globalny (mieszany, stabilnego wzrostu - aktywnej alokacji) oraz PZU Globalny Obligacji Korporacyjnych (gł. USA) i tani rynek GPW - PZU Akcji Polskich. Udział procentowy składników portfela funduszu zależy, oczywiście, od timingu – decyzji zarządzającego.

 

TFI Allianz Polska

W kontekście korekty na rynkach akcji w styczniu 2024 warto wrócić do dobrych fundamentów i kupować fundusze po przecenach, jakie mogą towarzyszyć nam w I kwartale. Nie wszyscy tak myślą, ponieważ sporo aktywów napłynęło do funduszy dłużnych, a funduszy akcji inwestorzy raczej nie dotykali. Odczyty sentymentów inwestorów dotyczą raczej tych, którzy są cały czas na giełdzie, więc względnie małej grupy, a większość Polaków ma ulokowane pieniądze nadal w bankach. To dobre, wyjściowe otoczenie dla kontynuacji wzrostu cen akcji, o ile pojawi się chciwość i silny trend zakupu ryzyka (jak np. w 2007 roku).

Fundusze: Propozycja ciekawych rozwiązań dla klientów poszukujących bardzo niskiego ryzyka - Allianz Trezor i Allianz Konserwatywny, czyli krótkie polskie obligacje, dla firm i klientów indywidualnych, którzy poszukują niższego ryzyka - Allianz Obligacji Plus (korporacyjny) oraz Allianz PIMCO Income (obligacje globalne, głównie USA oraz High Yield i Emerging Markets). Dla inwestorów akceptujących średnie ryzyko: Allianz Zbalansowana Multistrategia (zawiera akcje USA i obligacje europejskie) oraz dopełnienie z Polski - do wyboru - Allianz Stabilnego Wzrostu lub Allianz Aktywnej Alokacji (wyniki funduszy dostępne na stronie internetowej www.allianz.pl/tfi). Dla inwestorów akceptujących wysokie ryzyko – Allianz Dynamiczna Multistrategia, Allianz Artificial Inteligence, Allianz PIMCO Emerging Local Bond lub alternatywnie Allianz Pimco Income / Allianz Obligacji Ultra Długoterminowych oraz Allianz Selektywny (akcje polskie).

Reklama

 

Schroders - W bieżącym roku należy nastawić się na zmienność i być przygotowanym do  przekierowania części aktywów na rynki akcji, z uwagi na rosnące oczekiwania co do rosnących zysków firm i w otoczeniu zmniejszającej się premii za ryzyko (materializacja oczekiwań vs obniżki stóp w 2 poł. 2024 roku). A także na rynki obligacji, do rozwiązań o dłuższym terminie zapadalności, aby móc skorzystać z wyższych rentowności dostępnych na wybranych rynkach.

 

Investors TFI - na rynkach wykupionych w XI-XII 2023 wskaźniki sentymentu pokazują silny optymizm, więc korekta ma prawo nadejść w pierwszych miesiącach tego roku. Potwierdza to tzw. Cykl prezydencki dla roku wyborczego w USA (roczna stopa dodatnia, ale 1 poł. roku słabsza, z większą zmiennością, a 2 poł. lepsza).

Fundusze: Przykładowe propozycje funduszy – część b. bezpieczna: Investor Oszczędnościowy i Investor Obligacji, gdzie pewność zysku w 2024 roku jest zdecydowanie większa, niż w innych funduszach, dobranych przez inwestora przy zachowaniu odpowiedniej dywersyfikacji np.: Investor Fundamentalny Dywidend i Wzrostu, Investor Value, Investor TOP Małych i Średnich Spółek (gł. PL), Investor Nowych Technologii, Investor TOP 50 Małych (gł. USA) i Średnich Spółek, Investor Value i Investor Gold. Do tego – jako opcje na 2 poł. roku - surowce i rynki wschodzące (ze względu na możliwy wzrost Chin).

 

Reklama

Caspar TFI - rok 2024 może przynieść ryzyka, m.in.: wzrost globalnej inflacji, koniec bessy w branży biotech (wzrost liczby transakcji M&A); utrzymanie napiętej sytuacji geopolitycznej (Ukraina, Bliski Wschód, Iran i in.) - możliwe zakłócenia w podaży ropy uniezależnienie się USA i sojuszników od Chin (kontynuacja trendu), a dla branży półprzewodników - status beneficjenta inwestycji w AI (sztuczną inteligencję). Rok 2024 może zderzyć się z korektą na rynkach akcji, a podwyżki stóp procentowych w Stanach, czy w Europie, dopiero teraz zaczną przekładać się na gospodarkę (spowolnienie, recesja?). Stąd nacisk na selektywność inwestycji (biotech, energetyka związana z rozwojem krajów EM: Indie, Chiny, Wietnam, Indonezja, Meksyk, Brazylia i in., obligacje USA indeksowane inflacją, branża półprzewodników, również mniejsze i średnie spółki z dobrymi produktami, czy sektor zbrojeniowy).

Fundusze: Przykładowe propozycje funduszy - dla inwestorów akceptujących średnie ryzyko - Caspar Stabilny (akcje globalne, tak value, jak i energia, półprzewodniki, oraz obligacje - USD i PLN), dla akceptujących większe ryzyko: Caspar Stabilny i Caspar Globalny (akcje - mix spółek i sektorów oraz obligacje USD zabezpieczające portfel). Caspar Globalny i Caspar Stabilny - inwestujący na różnych rynkach/w sektorach i branżach (biotechnologia, sektor energii, obligacje USA, w tym TIPS, branża półprzewodników i zbrojeniowa), w różne klasy aktywów, z szansą na osiągnięcie dobrych wyników inwestycyjnych przy kontrolowanym ryzyku oraz Caspar Akcji Europejskich (spółki przemysłowe, sektor energii, spółki polskie i branża półprzewodników).

 

Franklin Templeton - polityka może wywoływać turbulencje i niepewność - w samym 2024 r. odbędą się wybory powszechne w 40. krajach (41% światowej populacji). W USA, Unii Europejskiej, Rosji, Indiach - wybory prawdopodobnie odmienią trajektorię wydarzeń na świecie, a potencjalne kierunki ustawodawstwa zmienią zarówno działania wojenne, budżety, jak i globalne przepływy wymiany handlowej. W 1 pół. 2024 roku wystąpi recesja nie za mocna i dotkliwa, ale podwyższy zmienność i wywoła raczej korektę (?), niż mocny trend spadkowy na rynku akcji (okazja zajęcia pozycji). Natomiast risk/reward jest po stronie obligacji (USA - głównie papiery skarbowe albo gwarantowane oraz obligacje europejskie, które też wyglądają bardzo atrakcyjnie. 

Dopiero trzecim obszarem długu, na który warto spojrzeć, jest Polska, ponieważ bardzo dobre wyniki były w roku 2023; w tym roku raczej będą to zyski jednocyfrowe, natomiast przede wszystkim instrumenty o stałym dochodzie (Fixed Income) oraz doważanie portfela akcjami - po korektach (więcej o ścieżkach rozwoju sytuacji w 2024 wg Franklin Templeton zob. https://franklintempletonprod.widen.net/content/mmyrboctrj/pdf/US_GTM_2285534_2185534_GIOA4_4Q23_1223_T_pl-PL.pdf).

Fundusze: Po stronie dłużnej: Franklin U.S. Income Fund oraz Franklin U.S. Government Fund, Franklin European Total Return Fund, Subfundusz Franklin Elastycznego Dochodu (papierów dłużnych polskich długoterminowych), a dla początkujących fundusze rynku pieniężnego (money market). Dla akceptujących większą zmienność i ryzyko: Franklin U.S. Opportunities Fund, Franklin U.S. Technology Fund i Franklin U.S. Global Climate Change Fund.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


iWealth null

iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.


Reklama
Reklama