Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara kontratakuje, a cena złota oddaje większość tegorocznych zysków

|
selectedselectedselected
Kurs dolara kontratakuje, a cena złota oddaje większość tegorocznych zysków | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lutowe odbicie dolara pchnęło notowania kruszcu na południe. Drugiego dnia miesiąca ceny metalu osiągnęły poziom najwyższy od kwietnia ubiegłego roku – niemal 1960 USD/troz – po czym do połowy lutego obsunęły się o ponad 123 USD (-6,3%). Indeks dolara zyskał w tym czasie 3,3% intraday po odbiciu od wielomiesięcznych minimów. Rentowności amerykańskich 10-letnich regularnych oraz indeksowanych inflacją papierów wróciły do poziomów z początku roku.

Kurs dolar kontratakuje, a cena złota oddaje większość tegorocznych zysków - 1Kurs dolar kontratakuje, a cena złota oddaje większość tegorocznych zysków - 1

Pierwszego lutego Fed podniósł oprocentowanie fed funds o 25 pb do przedziału 4,50-4,75%, dzień później EBC podwyższył stopę depozytową o 50 pb do 2,5%; obie decyzje były zgodne z oczekiwaniami. Rynek walutowy nie dał jednak wiary deklaracjom EBC o utrzymaniu jastrzębiego kursu, 3 lutego amerykańską walutę dodatkowo wsparły zaskakująco silne dane z lokalnego rynku pracy. Tego samego dnia ceny kruszcu spadły do 1865,5 USD/troz z ponad 1912 USD/troz (-2,4%), a po kilkudniowej konsolidacji ponownie się osłabiły. Podczas sesji 15 lutego notowania złota obsunęły się poniżej 1830 USD/troz po solidnych figurach z USA, w tym o sprzedaży detalicznej.

 

Wydłuża się ścieżka podwyżek stóp procentowych w USA, wciąż ostrożni inwestorzy SPDR Gold Trust

Seria mocnych danych uprawdopodobniła jastrzębie nastawienie Fedu, w rynkowej ocenie „górka” stóp procentowych przesunęła się na lipiec i wzrosła do 5,26 %. Nieoczekiwanie wydłużona ścieżka podwyżek wydaje się w dużej mierze zdyskontowana przez rynek złota po zejściu cen do bardziej neutralnych poziomów – ubiegłoroczna średnia sięga 1802 USD/troz. Podwyższona zmienność nie działa zachęcająco na inwestorów – w magazynach SPDR Gold Trust od początku roku przybyły znikome ilości metalu; zainteresowanie kruszcem prawdopodobnie wzrośnie, gdy na horyzoncie pojawi się definitywny kres podwyżek stóp procentowych w USA.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama