Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy?

|
selectedselectedselected
Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy? | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kontrakty terminowe na WIG20 w pierwszej fazie bieżącego tygodnia mocno spadły na fali strachu, który pojawił się na rynkach w obliczu rozwijającej się epidemii chińskiego koronawirusa. Z punktu widzenia analizy technicznej istotna była obrona wsparcia w okolicach 2080+. Dopóki byki będą utrzymywać to wsparcie, dopóty nie będzie można mówić o ewidentnym powrocie do spadków, ale o walce o to, żeby rynek ponownie się podniósł.

Precyzując, można przyjąć, że dopóki rynek będzie utrzymywał się nad wsparciem rejonie 2080,

dopóty będziemy mówić o kontynuacji korekty wcześniejszych wzrostów z okresu 11. grudnia  - 2. stycznia. Przybrała ona obecnie formę tak zwanej korekty prostej typu Zig Zag.

Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy? - 1Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy? - 1

Jeśli strach związany z rozwojem wspomnianej na wstępie epidemii będzie towarzyszył nadal rynkom finansowym,  a nasze kontrakty będą chciały pozostawać w gotowości do powrotu wzrostów, to muszą one próbować wydłużyć ową korektę. Takie wydłużenie mogłoby przybrać na przykład formę konsolidacji między ok. 2080 a ok. 2150. Jeśli to się nie uda, to grozi kursowi ruch w stronę ok. 2040, a nawet 1990-2000, gdzie wypada zasięg mniejszej flagi na D1/W1.

Wydaje się, że z kolei obrona 2080+ i pokonanie na dłużej oporu w rejonie poziomu 2150 mogłoby zaowocować powrotem do koncepcji kolejnego impulsu wzrostowego. Przypomnę, iż koncepcja ta polega na tym, że po wzrostach z grudnia i z samego początku stycznia mieliśmy do czynienia ze spadkiem korekcyjnym w formie trójfali, a teraz czekamy na kolejny impuls wzrostowy. Mógłby on wybić w górę poziom 2215, do którego kontrakty dotarły na początku 2. stycznia.

Reklama

Patrząc z punktu widzenia intradayu, należałoby założyć, że następnym etapem powiększającego się odbicia od strefy 2080+, mógłby być ruch w kierunku 2116- 21. Ten opór wzmocniony jest tak zwanym węzłem di Napolego (zniesienia Fibonacciego: 38,2% i 61,8% na poziomie 2118-19).

Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy? - 2Kontrakty terminowe na WIG20: czy strach przed wirusem nadal będzie kluczowy? - 2

Dopiero po pokonaniu tego węzła i oporu mogłoby dojść do ruchu w kierunku 2150.

Po drodze zaś Byki natrafiłyby jeszcze na 2138-40, gdzie mamy większe OB, zniesienie 61,8% większej fali spadkowej intra oraz lukę z poniedziałku.

Po serii mniej atrakcyjnych pod względem inwestowania sesji, sesja poniedziałkowa była dla graczy, którzy współpracują bezpośrednio z autorem artykułu (w ramach programu Mail & Play i w Mentoring &Trading Room-ie) okazją do zagrania na dłuższy ruch.

Wchodziliśmy tego dnia w shorta w okolicach 2129-34 i graliśmy w kierunku dwóch kolejnych celów: 2116-21 i 2103-07 + 10-11. W trakcie dobrze rozwijającego się swingu, który zaowocował zaliczeniem obydwu tych celów, uznaliśmy, iż możemy pokusić się o wydłużenie zagrania w stronę 2094-98 + 99-100. Ten trzeci "target"został również wypełniony przez rynek. Nb w samej końcówce, kiedy trudno już było nadmiernie ryzykować, kurs zszedł jeszcze w pobliże wsparcia 2082-86. Inwestuj codziennie na FW20 razem z autorem artykułu!

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Miłosz Fryckowski

Miłosz Fryckowski

Trader i mentor inwestycyjny oraz analityk techniczny. Szefuje projektowi MentorFinansowy.pl, w ramach którego pomaga traderom rozwinąć swe umiejętności i odnieść sukces inwestycyjny. Pierwsze transakcje na rynkach finansowych zawierał w końcówce lat 80' na giełdzie londyńskiej. Prowadził szkolenia m.in. dla XTB, SATRF, Pro Webinar, Investing.com. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Rynku Forex FxCuffs w kategorii Blog Roku 2014 i 2016.


Reklama
Reklama