Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz po sesji: krajowy indeks WIG20 z najgorszą sesją od września

|
selectedselectedselected
Komentarz po sesji: krajowy indeks WIG20 z najgorszą sesją od września | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowe notowania na rynku warszawskim były kolejnym dniem dynamicznej przeceny. WIG20 stracił dziś 2,67 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 2,40 procent. Przecena nie ominęła też koszyków spółek średnich i małych. W efekcie mWIG40 oddał 1,85 procent, gdy sWIG80 2,12 procent.

Z perspektywy końca sesji widać, iż rozdanie miało trzy fazy. W pierwszej rynek odpowiedział razem ze światem na impuls spadkowy z Chin, gdzie negatywne zaskoczenie ze strony indeksu koniunktury podniosło awersję do ryzyka, przeceniło surowcowe i umocniło dolara. Pochodną było osłabienie złotego do amerykańskiej waluty, które wpisało się w obserwowaną już wcześniej presję na rynek w Warszawie. Bilansem jest najgorsza sesja w wykonaniu WIG20 od 29 września 2022 roku. Obrót wskazuje, iż w finale do głosu doszły zmiany w portfelach dużych graczy. Tylko w przypadku WIG20 obrót przekroczył zbliżył się do 3,5 mld złotych, z czego niemal 653 mln złotych zebrała spółka PKN Orlen, a przeszło 517 mln złotych przypadło na akcje Allegro.

Porządkowanie portfeli rzadko przekłada się na trwałe impulsy, ale dopiero kolejne sesje pokażą, czy słabość rynku w końcówce maja – od początku tygodnia indeks WIG20 stracił już 3,86 procent – zaowocuje mocniejszym tąpnięciem. Układy techniczne na wykresach dziennym i tygodniowym WIG20 ostrzegają przed poważniejszą korektą. Perspektywa miesięczna wskazuje, iż rynek realizuje oczekiwaną konsolidację po kwietniowym skoku o 9,38 procent, o czym świadczy majowy spadek WIG20 o 1,49 procent. W krótszej perspektywie należy liczyć się z wrażliwością rynku na zachowanie giełd bazowych, które w czwartek i piątek będą operowały w kontekście ważnych odczytów indeksów koniunktury – PMI w Europie i ISM w USA – oraz ostatniego, comiesięcznego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy przed posiedzeniem FOMC. Zestaw danych będzie kształtował oczekiwania wobec przyszłości polityki Rezerwy Federalnej w drugiej połowie roku, która zostanie zarysowana w połowie zaczynającego się właśnie miesiąca.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama