Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy: warszawski WIG poniżej ważnej granicy. USA przestraszy się kryzysu bankowego?

|
selectedselectedselected
Komentarz giełdowy: warszawski WIG poniżej ważnej granicy. USA przestraszy się kryzysu bankowego? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku. W I kwartale depozytariusze wycofali z niego 100 mld USD i choć wyniki finansowe okazały się lepsze od oczekiwań analityków, Wall Street ugięło się przed wizją eskalacji problemu. Z drugiej strony sentyment zdołały poprawić wyższe od oczekiwań raporty finansowe Microsoftu i Alphabet (Google), dzięki którym Nasdaq rośnie dziś o 1,42% wobec niespełna 0,34% wzrostu S&P500, gdzie spółki finansowe ważą dużo więcej.

 

Mocne wyniki dwóch największych spośród dotychczas publikujących raporty spółek z USA dają inwestorom powód do optymizmu przed publikacjami Amazona, Meta Platforms i Apple - wszystkie BigTechy zyskują dziś, napędzając odreagownie mimo strachu wokół banków. Wzrosty amerykańskich indeksów w otoczeniu zyskujących techów pokazują, że inwestorzy nie widzą ryzyka szerszego kryzysu finansowego. Jeśli oczekiwania te okażą się prawidłowe - możemy obserwować poprawę nastrojów, któr może umożliwić bykom z WIG20 atak na 2000 pkt. NA polskim parkiecie pozytywnie wynikami zaskoczyło Orange Polska. Zysk netto przewyższył oczekiwania analityków o 51,2% r/r, EBIT o 32,6% r/r, a przychody o 3,1% r/r. W obliczu dobrych wyników okresowych spółka podtrzymała także cele finansowe na 2023 r.Pozytywne, wstępne wyniki opublikował KGHM, którego akcje wzrosły dziś o ponad 1%.

 

Produkcja miedzi płatnej w marcu spadła o 2% r/r, wyniosła 62,7 tys. ton. Za spadek w większości odpowiadały gorsze wyniki wygenerowane przez segment zagraniczny. Firma odnotowała nieznaczny wzrost produkcji w segmencie krajowym tj. 5% r/r. Zdecydowanie lepiej prezentuje się produkcja srebra, która r/r wzrosła o 10% oraz wykorzystywanego szeroko w sektorze zbrojeniowym molibdenu (wzrost o 75% r/r). Ceny tego nizszowego surowca w ostatnich miesiącach potężnie rosły wspierając płynność do tego stopnia, że londyńska giełda LME zdecydowałą się udostępnić handel kontraktami na molibden. Jego sprzedaż wciąż jednak stanowi relatywnie niewielki udział w przychodach KGHM. Produkcja miedzi w Polsce nieznacznie pozytywne zaskoczyła, natomiast dużym czynnikiem ryzyka wydaje się słabe wydobycie segmentu zagranicznego - KGHM International. Powodem jest eksploatacja pokładów z niską zawartością miedzi dokonywana w kopalni Robinson w USA. Inwestorzy nie powinni zapominać, że miedź jest surowcem wysoce cyklicznym, a jej ceny zależą od ogólnej (i spodziewanej) koniunktury gospodarczej. Wizja recesji może więc wiać w oczy KGHM-owi.

Reklama

 

Rosnące wypłaty to obecnie istotny problem amerykańskich banków, który możę przynieść więcej kłopotów - przede wszystkim jednak dla banków regionalnych. Wiele z nich posiada niezrealizowane straty na obligacjach i ekspozycję na 'zagrożone' kredyty CRE. Odpływ depozytów mógłby stać się katalizatorem większych problemów, wydaje się jednak że szersze systemowe ryzyko wobec mocnych wskaźników kapitałowych największych banków jest mało prawdopodobne. Fala wyprzedaży z USA wciąż nie zdążyłą przelać się do Europy. Akcje Deutsche Banku i UBS trzymały się dziś mocno. WIG-Banki stracił jednak 1,45% gdzie spadkom przewodził Santander i mBank. WIG20 nie zdołał utrzymać się dziś powyżej 1900 pkt. i zaliczył niewielki, 0,11% spadek.

 

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama