Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie działanie rekomenduje Dom Maklerski BOŚ dla akcji spółki Votum? – analiza na podstawie wyników finansowych

|
selectedselectedselected
Jakie działanie rekomenduje Dom Maklerski BOŚ dla akcji spółki Votum? – analiza na podstawie wyników finansowych | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Votum zajmuje się dochodzeniem roszczeń dla klientów instytucji finansowych w obszarze odszkodowań osobowych, majątkowych i klauzul abuzywnych w walutowych umowach kredytowych. W naszej ocenie swój najlepszy czas ma obecnie segment dochodzenia odszkodowań od walutowych umów kredytowych. Spółka jest coraz większym beneficjentem zarówno rosnącej liczby prokonsumenckich wyroków sądowych zapadających w toczących się postępowaniach, jak też wciąż rosnącego zainteresowania kredytobiorców frankowych dochodzeniem roszczeń po przetarciu szlaków przez pierwszą grupę klientów i ukształtowaniu się wyraźnej prokonsumenckiej linii orzeczniczej. Ostatnim potwierdzeniem prokonsumenckiego stanowiska jest lutowa opinia rzecznika TSUE w sprawie C-520/21 dotycząca bezumownego korzystania z kapitału.

 

 

Chociaż banki ze względu na porażki w sądach coraz powszechniej starają się przekonać swoich klientów mających hipoteczne kredyty walutowe do ugód, to ze względu na korzystne orzecznictwo (w większości spraw wyrok sądu oznacza unieważnienie dotychczasowej umowy kredytu) różnice w korzyściach finansowych dla kredytobiorcy przemawiają wyraźnie za ścieżką sądową, co w połączeniu z istotną wartością sporu sprawia, że Votum rejestruje dalszy napływ nowych klientów. Inną wadą ugód w obecnym otoczeniu makroekonomicznym jest też dużo wyższy poziom krajowej stopy procentowej, z czego wynika konieczność płacenia wyższej raty dla kredytów złotowych, co zmniejsza atrakcyjność przejścia na złotówki dla klientów mających kredyt walutowy. Co więcej, Votum rozpoczyna również dochodzenie roszczeń dla kredytobiorców na wybranych umowach złotowych (kredyty tzw. „starego portfela” oraz kredyty z odroczoną spłatą części należności), które obarczone są klauzulami abuzywnymi.

Reklama

 

Wśród czynników ryzyka, które niedawno się zarysowały, jest rosnąca obawa regulatorów co do kondycji banków w obliczu ich masowych przegranych w sądach i koniecznością dalszego tworzenie rezerw rzędu dziesiątek miliardów złotych, co, według doniesień prasowych, było bodźcem dla KNF do rozpoczęcia prac nad projektem ustawy, który miałby zobligować banki do przedstawienia propozycji ugodowej. Celem ustawy miałoby być zniechęcenie kredytobiorców do ścieżki sądowej. Na ten moment nie jest przesądzone, czy ustawa będzie procedowana, niemniej jednak w takim przypadku może ona stanowić potencjalny czynnik ryzyka dla przychodów Votum w perspektywie najbliższych lat. Na razie jednak ani cykl polityczny (zbliżające się wybory parlamentarne), ani brak ostatecznego wyroku w sprawie C-520/21 dotyczącej kosztu kapitału (wyrok najprawdopodobniej będzie wydany na jesieni tego roku) nie sprzyjają wprowadzaniu nowych rozwiązań legislacyjnych.

 

W naszej ocenie akcje Spółki pozostają niedowartościowane, co sprawia, że podtrzymujemy naszą rekomendację fundamentalną Kupuj. Ostatnie wyniki Votum pokazują, że głównym motorem poprawy rentowności Grupy jest wpływ na przychody lawinowego wzrostu wyroków sądowych w segmencie dochodzenia roszczeń od klauzul abuzywnych. Spodziewamy się, że dzięki dalszym przychodom z „success-fee” utrzyma się poprawa marż i wyników Grupy Votum, która dzięki temu poprawi poziom generowanego wyniku operacyjnego, który ze względu na już zbudowany portfel klientów jest do utrzymania w średnim okresie. Widzimy też duży potencjał dywidendowy w średnim okresie wraz z pojawieniem się wyroków sądów apelacyjnych. W horyzoncie krótkoterminowym podtrzymujemy rekomendację Przeważaj ze względu na: (i) oczekiwaną dalszą poprawę przychodów, marż i zysków Grupy w najbliższych kwartałach, (ii) spodziewane bardzo mocne dynamiki wyników IV kwartału, (iii) rosnącą skłonność kredytobiorców walutowych do podejmowania działań na drodze sądowej po sprzyjającej opinii rzecznika TSUE dotyczącego bezumownego korzystania z kapitału.

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama