Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jaką przyszłość ma polski rynek kapitałowy? – kwietniowa debata na temat sytuacji na GPW

|
selectedselectedselected
Jaką przyszłość ma polski rynek kapitałowy? – kwietniowa debata na temat sytuacji na GPW | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od kilku dni bardzo mnie swędzi klawiatura, by bez autocenzury skomentować debatę na temat stanu polskiego rynku kapitałowego, ale odnotuję tylko, że to kolejna debata na temat pobudzenia polskiego rynku kapitałowego, z której nic nie wyniknie.

 

 

Na blogach od lat wyliczamy problemy polskiego rynku. Osobiście od lat jestem tu ambasadorem idei emigracji finansowej i porzucenia rynku polskiego na zawsze. Jeden ze znajomych tłumaczy mi, że przy okazji od lat walczę z mechanizmem home bias i muszę przegrać w tej walce. Dlatego nie będę Szanownych Czytelników zanudzał argumentami i wyliczaniem błędów, które pojawiły się w tej debacie. Pozwolę sobie jednak odnotować, że większość, która zaufała politykom i ich nominatom na polskim rynku kapitałowym przegrała szanse na wygranie z polskim rynkiem kapitałowym w całości.

Reklama

 

W ekonomii znamy pojęcie tzw. kosztu alternatywnego. Skrajnie upraszczając, jeśli przy ograniczonych zasobach mamy środków na samochód, to nie kupimy za te środki też motocykla. Motocykl staje się kosztem alternatywnym naszego zakupu samochodu. Tak samo jest z rynkami. Jeśli skupimy się na rynku X, to naszym kosztem alternatywnym jest brak inwestycji na rynku Y. Jeśli w ostatnich 15 latach skupiliśmy się na rynku polskim, to straciliśmy szansę na zarobek na rynkach zagranicznych. W efekcie straciliśmy okazje do zarobków, jakich nie było od dekad. Przeceny w kryzysie finansowym, pandemii i po wybuchu wojny na Ukrainie były jednymi z lepszych okazji naszego życia. Na świecie.

 

W Polsce dusimy się za każdym razem na skalę, której trudno szukać na Wall Street czy w Europie. Ktoś powie, że ostatnio jest jakby lepiej – czego dowodem ma być relatywna siła polskiego rynku od października zeszłego roku – ale nie postawiłbym na to, że w średniej perspektywie WIG20 wygra z S&P500 czy Nasdaq’em 100. Postawiłbym wiele, że raczej przegra, bo WIG20 jest rynkiem przegranym na poziomie fundamentalnym. W prestiżowym indeksie mamy jakieś państwowe czebole, z których żaden nie jest innowacyjny. Szczytem innowacyjności jest spółka gamingowa, które może i bywa dobra w tym co robi, ale czy będzie na tyle rozwojowa, by utrzymać status blue chipa? Myślę, że wątpię.

 

Żadne debaty nie zmienią też faktu, iż rynek giełdowy jest kontrowany przed zmianę modelu gospodarczego, w którym porzuciliśmy idee prywatnej własności. Największe firmy w WIG20 to koszmary państwowe, które muszą przejść fazę podziału i prywatyzacji, a trend jest dziś raczej odwrotny i nie widać nadziei na to, by miało być inaczej. Właściwie jedyną nadzieją na zrobienie z GPW rynku raz jeszcze jest jakiś wielki kryzys na miarę greckiego, który zaowocuje wyprzedażą przez Skarb Państwa. Zwyczajnie, na zwrot liberalny w polskiej gospodarce liczyć nie można, a bez tego wszystkie debaty o przyszłości GPW są jałowe. GPW nadaje się do spekulacji. Inwestowanie jest od lat łatwiejsze na świecie. Zawsze było, bo tam rynki są zakorzenione w szerszym modelu, który w Polsce porzuciliśmy.

Zobacz także: Najważniejsze sprawozdania finansowe dla spółki Voxel. Jakie czynniki ryzyka i katalizatory obejmują jej działalność?

Reklama

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama