Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Globalne perspektywy funduszy pasywnych ETF 2022: wzrostowa passa ma szansę się utrzymać

|
selectedselectedselected
Globalne perspektywy funduszy pasywnych ETF 2022: wzrostowa passa ma szansę się utrzymać | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przewidywania dotyczące rynków kapitałowych w 2022 r.

W ciągu ostatnich dwóch lat rozpoczynałem swoje wpisy na blogu od uznania ciągłego meandrowania ostatniego statusu COVID-19 i poszukiwałem optymistycznych oznak powrotu bardziej "normalnych" dni. Podczas gdy nasza "nowa normalność" może wiązać się z okresowymi szczepieniami i ewentualnie tabletkami przeciwwirusowymi jako stałym elementem, na horyzoncie pojawia się nadzieja na lepsze dni. Na tym ponurym tle ironia polega jednak na tym, że inwestorzy mieli bycze oczekiwania, a branża funduszy ETF w tym samym okresie przeżywała rozkwit. Odnotowała ona zwiększoną adopcję, wzrost aktywów pod zarządzaniem (AUM), nowe emisje funduszy i ogólne potwierdzenie jej zdolności do umożliwienia inwestorom osiągania ich celów inwestycyjnych w efektywny kosztowo sposób.

Tak więc po raz kolejny nadszedł czas, by określić pewne cele i oczywiście dokonać pewnych przewidywań dotyczących ETF-ów w 2022 r. - z perspektywy europejskiej.

W 2021 r. globalne fundusze ETF odnotowały rekordowy rok - ich aktywa wyniosły blisko 10 bln USD, a napływy netto - ponad 1 bln USD.1 Nastąpiło to po rekordowym roku poprzednim, kiedy to test zmienności COVID-19 prawdopodobnie ugruntował pozycję ETF-ów jako odpowiedniego narzędzia efektywnego transferu ryzyka na niestabilnych rynkach.

Jak zatem potencjalnie będzie wyglądał ten krajobraz w 2022 r.? Spróbuję przyjrzeć się kilku trendom, które widzę w przyszłości.

Przewidywanie 1: Fundusze ETF o krótkich terminach zapadalności odnotują największy względny wzrost AUM w 2022 r.

Marzec 2020 r. i podwyższona zmienność związana z początkiem COVID-19 była powszechnie uznawana za ostatni test solidności niezbędnej do masowej adopcji ETF-ów. Ten okres zmienności rzucił jaśniejsze światło na instrumenty o stałym dochodzie i sposoby, w jakie ETF-y mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez inwestorów poszukujących płynności w trudnych czasach. Ta cecha okazała się kluczowa dla wielu inwestorów poruszających się po ostatnich wybuchach pandemicznej zmienności. Naszym zdaniem rekordowy napływ netto funduszy ETF w ciągu ostatnich dwóch lat potwierdza słuszność twierdzenia, że pakiet funduszy ETF może służyć jako podstawowy, taktyczny i płynny instrument, który pomaga wielu inwestorom w realizacji ich celów inwestycyjnych w zakresie instrumentów o stałym dochodzie.

Reklama

W miarę jak zmienia się tło gospodarcze i gospodarki otwierają się na nowo, jasne jest, że wielu inwestorów pozycjonuje się na banki centralne, aby zareagować na skoki inflacji. Nie jestem ekonomistą, więc komentarze na temat stóp procentowych i rynku instrumentów o stałym dochodzie zdecydowanie pozostawię naszym wewnętrznym ekspertom. Jednakże, widziałem jak czas trwania może wpłynąć na portfel, w zależności od pozycjonowania. W związku z tym, że rynek przewiduje wzrost stóp procentowych w 2022 r., wielu inwestorów prawdopodobnie będzie nadal pozycjonować się na krótki koniec krzywej dochodowości i uważam, że ETF-y o krótkim czasie trwania będą w tym roku prawdopodobnie przewyższać szeroką ofertę instrumentów o długim czasie trwania.

Przewidywanie 2: Fundusze ETF oparte na technologiach środowiskowych, społecznych i zarządzania (Environmental, Social and Governance - ESG) ponownie podwoją napływy AUM w 2022 r.

Po raz kolejny uwzględniam ESG w tegorocznych prognozach. (If it ain't broke, don't fix it!)

W ubiegłym roku niemal każdy wprowadzony na rynek fundusz ETF był ukierunkowany na ESG, a rozmach inwestycji ESG w Europie nadal dominuje w wielu dyskusjach. Był to po raz kolejny rekordowy rok dla przepływów w europejskich ETF-ach ESG - napływy netto podwoiły się, a do europejskich ETF-ów ESG napłynęło 87 mld USD w porównaniu z 43 mld USD w 2021 r. Wprowadzenie przez Unię Europejską (UE) nowego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji na temat zrównoważonego finansowania (Sustainable Finance Disclosure Regulation - SFDR) zapewniło dobry wiatr w plecy i nie widzę powodu, by ten trend miał się zatrzymać.

Uważam jednak, że zainteresowanie inwestorów ETF-ami, które są zgodne z klasyfikacją art. 9 dyrektywy SFDR, powinno przyspieszyć. Ponadto zainteresowanie ETF-ami ESG, które oferują wymierny wpływ, powinno przechwycić większy odsetek napływów w tym roku.

Jeśli chodzi o instrumenty o stałym dochodzie, to UE spodziewa się, że w ciągu najbliższych czterech lat wyemituje ponad 200 mld euro w ramach zielonych obligacji - jest to dobra okazja dla inwestorów poszukujących możliwości wywierania wpływu poprzez swoje inwestycje. Z kolei po stronie akcji, uważamy, że produkty oferujące wysoką jakość będą w tym roku przyciągać lwią część przepływów.

Prognoza 3: Kraje globalnych rynków wschodzących, które rozwiązują nierozwiązane problemy związane z łańcuchem dostaw, odbiją się od dna w 2022 r., a AUMs odpowiednio wzrosną.

Globalne problemy związane z łańcuchem dostaw pozostają w centrum uwagi wielu firm uzależnionych od importu z zagranicy i rosnących kosztów związanych z przewozem towarów na całym świecie. Od półprzewodników po maszyny przemysłowe, problem ten z pewnością ma wpływ na konsumentów i firmy na całym świecie. Scenariusz ten jest tak rzadki, że nawet rynek samochodów używanych w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w moim życiu wykazuje tendencję wzrostową, ponieważ niedobór nowych pojazdów przenosi się na rynek samochodów używanych.

Reklama

Światowe centra produkcyjne są nadal w dużym stopniu ukierunkowane na kraje wschodzące. Poza Niemcami, światowy łańcuch dostaw pozostaje w dużym stopniu uzależniony od Chin, Korei Południowej i Tajwanu.

Niektórzy uważają, że będzie to problem wieloletni, inni widzą normalizację sytuacji w dalszej części roku. Mając to na uwadze, uważam, że eksportujące rynki wschodzące jednego kraju osiągną lepsze wyniki niż te, które są mniej skoncentrowane na kluczowym eksporcie, a związane z tym fundusze ETF zwiększą w tym roku swoje AUM.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama