Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GetBack znów zwleka z opublikowaniem wyników - strata w 2017 roku mogła wynieść aż 1 mld złotych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekiwana wczoraj publikacja wyników finansowych spółki GetBack nie odbyła się. Po raz kolejny przesunięto datę publikacji sprawozdania. Spółka poinformowała jednak jak duża może być strata wygenerowana w 2017 roku.

 

„GetBack S.A. uzyskał informację od firmy audytorskiej, zgodnie z którą firma audytorska nie była w stanie (ze względu na trwające nadal badanie) sporządzić opinii potwierdzającej to, iż roczne sprawozdanie finansowe GetBack S.A. i roczne sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej GetBack za 2017 rok. zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości i zbadane przez firmę audytorską, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi. Brak ten jest rezultatem okoliczności obiektywnych, na których wystąpienie GetBack S.A. nie miał i nie mógł mieć jakiegokolwiek wpływu (tj. firma audytorska nie zdążyła zakończyć badania, ze względu na trwające nadal prace związane z weryfikacją wycen portfeli wierzytelności oraz wartości innych aktywów, a w rezultacie przygotować wyżej wskazanej opinii do dnia 15 maja 2018 r.).” – czytamy w komunikacie spółki.

 

W komunikacie wskazano, iż firma audytorska ma przedstawić GetBack opinię potwierdzającą to, iż roczne sprawozdanie finansowe GetBack S.A. i Grupy Kapitałowej GetBack sporządzone zostały zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości i zbadane przez firmę audytorską, zgodnie z obowiązującymi przepisami i standardami zawodowymi, w dniu 21 maja 2018 roku. Wtedy też spółka opublikuje swój raport roczny i skonsolidowany raport roczny Grupy Kapitałowej GetBack za 2017 rok.

Reklama

 

Kolejna zmiana terminu

Poprzednim razem GetBack przesuwał datę publikacji sprawozdania z 30 kwietnia na 15 maja, więc to wczoraj mieliśmy otrzymać dane o wynikach finansowych spółki za 2017 rok. W tamtym przypadku spółka również wskazywała na brak opinii firmy audytorskiej. Podstawowym argumentem były jednak wątpliwości zarządu co do ‘prawidłowości, rzetelności i kompletności’ informacji znajdujących się w sprawozdaniu i skonsolidowanym finansowym. Wskazano również, że w ostatnich tygodniach w składzie organów spółki doszło do istotnych zmian personalnych, „które to zmiany skutkowały tym, że osoby wchodzące aktualnie w skład organów korporacyjnych GetBack S.A. nie miały wystarczająco czasu na ustalenie prawdziwej, rzetelnej i kompletnej sytuacji finansowej spółki GetBack S.A. i przygotowanie sprawozdania finansowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z wymogami wynikającymi z zasad rachunkowości”.

 

Zamieszanie na najwyższych szczeblach

Zmian w organach spółki było rzeczywiście sporo. W połowie kwietnia rezygnację z funkcji członków zarządu złożyli Anna Paczuska i Marek Patuła, a z funkcji członka rady nadzorczej zrezygnował Jacek Osowski. Rada Nadzorcza odwołała również Konrada Kąkolewskiego z funkcji prezesa i ze składu zarządu. Przewodniczący rady nadzorczej, Kenneth William Maynard, został oddelegowany do czasowego wykonywania czynności prezesa i członka zarządu. Do zarządu w roli członka powołany został z kolei Przemysław Dąbrowski. Pod koniec kwietnia miały miejsce kolejne rezygnacje – Jarosław Śliwa odszedł z rady nadzorczej, a Alicja Kornasiewicz z zarządu. Pomiędzy pierwotną datą publikacji sprawozdania finansowego, a poprzednio podawanym terminem 15 maja z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej i wykonywania czynności prezesa i członka zarządu zrezygnował z kolei Kenneth William Maynard.

 

Na czołowych stanowiskach w spółce panuje ogromne zamieszanie. Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej miały miejsce po tym jak Giełda Papierów Wartościowych bezterminowo zawiesiła obrót akcjami i obligacjami GetBack. GPW zrobiła to dbając o interes i bezpieczeństwo uczestników giełdy. Istniały bowiem podejrzenia o manipulację kursem spółki po tym, jak ta poinformowała o rozmowach z Polskim Funduszem Rozwoju i bankiem PKO BP w sprawie finansowania. Oba podmioty zdementowały bowiem te informacje.

Reklama

 

Perspektywy ogromnych strat

Choć sprawozdanie finansowe spółki poznamy dopiero w przyszłym tygodniu (o ile termin jego publikacji znów nie zostanie przesunięty), to już teraz wiemy jaka jest skala strat spółki w 2017 roku. Spółka wskazała wczoraj w osobnym komunikacie, że wyniki będą znacząco odbiegać in minus od wyników finansowych za rok obrachunkowy 2016 r., a także od wyników finansowych publikowanych w okresach pierwszy do trzeci kwartał roku obrachunkowego 2017 r.

Wstępna szacunkowa skonsolidowana strata netto Grupy Kapitałowej GetBack za rok 2017 wyniesie ok. 1 mld zł. Za 60% tej straty odpowiedzialne są portfele wierzytelności. Spółka zastrzega oczywiście, że szacunkowy wynik finansowy może ulec zmianie. O tym czy tak będzie przekonamy się najprawdopodobniej 21 maja.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama