Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Geopolityka tworzy okazję do kupna? Warszawski parkiet dalej wymazuje powyborcze wzrosty

|
selectedselectedselected
Geopolityka tworzy okazję do kupna? Warszawski parkiet dalej wymazuje powyborcze wzrosty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowa sesja stała się na globalnych rynkach akcji „kropką nad i” spadkowego, trudnego tygodnia. Główne indeksy w Europie traciły od 1,29% (IBEX) do 1,64% (DAX), wyznaczając nowe wielomiesięczne minima i w niektórych przypadkach niemal podwajając wymiar tygodniowej straty. Przecena miała miejsce właściwie w absencji nowych wydarzeń, główną jej przyczyną wydawał się lęk przed eskalacją konfliktu w Izraelu w trakcie weekendu. Głównym beneficjentem napięć geopolitycznych pozostawało złoto, które niemal przetestowało 2000 $/ou. zanim zaczęło się lekko korygować.

 

 

WIG20 spadł o 1,10%, mWIG40 o 1,79%, a sWIG80 o 0,87%. O 8,6% przeceniło się Pepco, dwuprocentowe przeceny notowały Pekao i KGHM. Wśród średnich spółek potężnymi obciążeniami były InterCars (-3,70%), Benefit (-5,32%) i Budimex (-2,72%). Główny indeks warszawskiej giełdy wymazał już przeszło 40% okołowyborczego ruchu w górę, co traktujemy w kategoriach „przeceny dla spóźnionych”.

Reklama

 

S&P500 spadło w piątek o 1,26%, a NASDAQ o 1,53%. Większość zagranicznych analityków zwraca uwagę na bardzo wysoką jak na tę fazę sezonu korelację między zachowaniem spółek Wall Street, sugerującą, że wyniki zostały całkowicie przćmione przez sytuację geopolityczną. Pomijając olbrzymią słabość sektora czystej energii w końcówce tygodnia, mieliśmy faktycznie do czynienia z typową, szeroką wyprzedażą. O kolejne 3,69% spadała Tesla, o 2,52% Amazon, ale reszta kluczowych spółek nie odbiegała skalą od przeceny całej amerykańskiej giełdy.

 

Zobacz także: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 23.10.23

 

W godzinach porannych na minusach znajdują się rynki azjatyckie, ale kontrakty futures na amerykańskie indeksy sugerują ochotę na odbicie. Wyceny amerykańskich spółek spadły w ubiegłym tygodniu do 17,7 na poziomie wyprzedzającego wskaźnika cena/zysk, uważamy, że temat ewentualnej inwazji lądowej armi izraelskiej na teren Strefy Gazy został zdyskontowany z nawiązką. Oczekujemy, że rozpoczynający się tydzień zakończy się dość wyraźnymi wzrostami, pod pewnymi względami (np. zachowanie złota) dotychczasowa reakcja rynków kapitałowych na sytuację w Izraelu zaczyna być porównywalna do wybuchu wojny w Ukrainie, co wydaje nam się nieproporcjonalne. Tydzień rozpocznie się przy niemal pustym kalendarzu makroekonomicznym i wynikowym, natomiast już jutro sprawozdania będą podawały m.in. Alphabet, Visa, Coca-Cola, co powinno ponownie skierować uwagę inwestorów na dane finansowe.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama