Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fundusze skarbowe wreszcie nad kreską

|
selectedselectedselected
Fundusze skarbowe wreszcie nad kreską | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak co miesiąc zerkamy na najnowsze trendy w przepływach kapitału na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych, bazując na danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Rys1Rys1

Źródło: IZFiA

I tym razem nie zabrakło ciekawych sygnałów, godnych odnotowania.

W segmencie funduszy obligacji uwagę w danych za marzec zwraca wyjście na plus 12-miesięcznych sald wpłat i umorzeń w przypadku dwóch kategorii: funduszy dłużnych skarbowych (czyli inwestujących w obligacje skarbowe) oraz funduszy dłużnych uniwersalnych (inwestujących w różne rodzaje długu, z przewagą "skarbówek"). Salda te stały się dodatnie po raz pierwszy od jesieni 2021.

Reklama

W ramach analizy funduszy dłużnych od dawna zwracamy uwagę na istnienie wyraźnego cyklu "wzlotów i upadków". Obecnie cykl jest w fazie wychodzenia z rekordowego dołka, w który segment funduszy dłużnych został zepchnięty przez atak inflacji i będące reakcją podwyżki stóp procentowych. Wydaje się, że do szczytów tego dużego cyklu jeszcze daleka droga. Poprzednie zostały ustanowione, gdy 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń w całej grupie funduszy dłużnych długoterminowych (czarna linia na poniższym wykresie) sięgało ok. 8-13 mld zł. Obecnie jest ciągle jeszcze ujemne, mimo poprawy trwającej nieprzerwanie od sześciu miesięcy.

Rys2Rys2

 

Z pozytywnym trendem widocznym w segmencie dłużnym związana jest też poprawa salda przepływów w tzw. funduszach mieszanych, które inwestują zarówno w obligacje, jak i akcje. Trzeci kolejny miesiąc poprawy widać również w funduszach czysto akcyjnych (choć w marcu nieco straciła impet na skutek turbulencji związanych z upadkiem SVB).

Rys3Rys3

 

Reklama

Dużo bardziej zaawansowana jest poprawa w węższym segmencie funduszy polskich akcji. W ich przypadku 12-miesięczne saldo przepływów cały czas, konsekwentnie podnosi się z mocno ujemnych poziomów z jesieni 2022. To bez wątpienia zasługa np. analizowanej przez nas w innych miejscach mocnej postawy akcji małych spółek na GPW. Można tu zapewne mówić o mechanizmie sprzężenia zwrotnego - podczas gdy wywołane przez przecenę akcji odpływy z ub.r. jeszcze bardziej nakręcały przecenę, to obecnie kapitał przyciągany poprawą koniunktury jeszcze bardziej się do niej przyczynia. W tym temacie warto też odnotować pokazany jeszcze na powyższym wykresie stabilny napływ środków do PPK.

 

Rys4Rys4

 

Reasumując, w odróżnieniu od bardzo trudnego dla większości funduszy na polskim rynku 2022 roku obecnie obserwujemy systematyczną poprawę sald wpłat i umorzeń zarówno w segmentach dłużnych, mieszanych, jak i akcyjnych.

 

Reklama

Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

 

Czytaj więcej na Qnews.pl

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama