Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a co z cenami SPW?

|
selectedselectedselected
Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a co z cenami SPW?| FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dochodowość ponownie w górę

Poniedziałek europejskie obligacje rozpoczęły od wyprzedaży z przeważnie rosnącymi indeksami giełdowymi w tle. Dochodowość długu podniosła się o śr. 9 pb. z papierami francuskimi (+12 pb.) i holenderskimi (+11 pb.) na czele. W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach wyniosły odpowiednio +8, +10 i +6 pb. do odpowiednio 0,88% (2Y), 1,54% (10Y) i 1,75% (30Y). Towarzyszył temu wzrost kontraktów EUR FRA (+7 pb.), ale już nie krzywej EURIBOR, której długi koniec maleje w ostatnich dniach.

Pod koniec sesji europejskiej zostały opublikowane dane o nowych zamówieniach w amerykańskim przemyśle, które okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań. Dodawały one paliwa sprzedającym UST. Wczoraj krzywa amerykańska podniosła się na całej długości o śr. 6 pb. do odpowiednio 3,12% (2Y), 3,19% (10Y), 3,31% (30Y). Ten ruch wspierany był przez kolejną serię podwyżek cen ropy, która przesunęła wycenę baryłki Brent nieznacznie poniżej 115 $/b.

Sądzimy, że dzisiaj wzrost dochodowości będzie ograniczony wobec słabnących, pozytywnych reakcji giełd na informacje o luzowaniu obostrzeń w Chinach. Rynek skupi się na nadchodzących danych ISM w USA, które „są skazane” na gorszy odczyt.

Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a ceny SPW powróciły do trendu spadkowego - 1Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a ceny SPW powróciły do trendu spadkowego - 1

 

Huśtawka na krajowym rynku długu

Reklama

W poniedziałek ceny SPW powróciły do trendu spadkowego i straciły tyle, ile zyskały w czwartek. Cała krzywa podniosła się śr. o 31 pb. do odpowiednio 7,80% (2Y), 7,69% (5Y) i 7,31% (10Y). Krzywa PLN IRS wzrosła wyraźnie mniej o śr. 21 pb., podnosząc marże ASW o śr. 10 pb. W tle zostały opublikowane dane o szacunkowym wykonaniu budżetu państwa za maj, ale przeszły bez echa, a wyprzedaż trwała od początku sesji. Naszym zdaniem na przecenę w kraju wpływ miały sygnały z rynków bazowych oraz pozycjonowanie inwestorów pod zaplanowane na 7 lipca posiedzenie RPP, gdzie inwestorzy widzą pole do rewizji ścieżki stóp w górę.

Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a ceny SPW powróciły do trendu spadkowego - 2Europejskie obligacje rozpoczęły tydzień od wyprzedaży, a ceny SPW powróciły do trendu spadkowego - 2

Uważamy, że rentowności SPW mogą mieć jeszcze przestrzeń do delikatnego odreagowania w górę po spadkach dochodowości z zeszłego tygodnia. Na rynku pojawiają się prognozy części uczestników rynku, które zakładają istotnie wyższą niż obecnie dyskontowana w wycenach ścieżkę stóp NBP.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama