Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje?

|
selectedselectedselected
Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

2022 rok nie był szczęśliwy dla spółek technologicznych. Duże spadki największych spółek na głównym indeksie Nasdaq 100 były rezultatem obaw inwestorów o podstawy ich funkcjonowania podczas światowej recesji po wyjściu z pandemii Covid-19. Przyjrzymy się tu bliżej, czy strach ten był bezpodstawny oraz zastanowimy się, na ile mogą być one odporne w dłuższej perspektywie.

 

Presja inflacyjna na spółki technologiczne

Głównym czynnikiem który postraszył inwestorów, skutkując wyprzedażą akcji spółek takich jak Alphabet (Google), Meta (Facebook) czy Microsoft była inflacja. Związane z nią obawy inwestorów o ograniczenie wydatków konsumentów i firm, musiały odbić się bezpośrednio na zainteresowaniu papierami wartościowymi tych spółek.

Sierpniowy raport o inflacji był szczególnie brutalny dla firm notowanych w indeksie technologicznym. Akcje spółek takich jak Meta i producent chipów do kart graficznych Nvidia w jednodniowych spadkach straciły niemal 10% wartości. Nieunikniona okazała się więc interwencja banku centralnego poprzez podwyższenie stóp procentowych.

Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 1Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 1

Reklama

Zmiany cen akcji Meta Platforms. Źródło: Investing.com.

 

Korelacja stóp procentowych z cenami akcji

Innym czynnikiem, posiadającym znaczący wpływ na potencjał wzrostu spółek technologicznych są stopy procentowe. Polityka monetarna banku centralnego ma bowiem bezpośredni wpływ na giełdę, a szczególnie na papiery o wyższej zmienności.

Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 2Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 2

Wysokość podstawowej stopy procentowej w USA. Źródło: Trading Economics/Fed.

Jak łatwo wywnioskować z powyższego wykresu, korelując go z przedstawionym wcześniej wykresem akcji Meta (Facebook), występuje pewna odwrotna zależność wysokości cen tej spółki, w porównaniu z rosnącymi stopami procentowymi. Mówiąc prościej, gdy stopy procentowe rosną, ceny akcji tej spółki maleją. Wynika to z czynników takich jak przenoszenie się inwestorów z instrumentów o wysokiej zmienności, takich jak akcje spółek technologicznych, do bezpieczniejszych instrumentów. Rosnące stopy procentowe wiążą się też na ogół z wyższymi cenami obligacji skarbowych, zapewniających łatwiejszy do przewidzenia zysk.

Reklama

Podobne zdanie na ten temat ma Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe. Analityk twierdzi bowiem, że “Szybko rozwijające się spółki technologiczne takie jak FAANG tracą na wysokich stopach procentowych, ponieważ cena ich akcji jest uzależniona od oczekiwań wyższych zwrotów w przyszłości – ryzyko, które inwestorzy generalnie nie chcą podejmować w niepewnym środowisku ekonomicznym i przy silnym dolarze, który wpływa na eksport. Jednak rosnąca zmienność i korekty tworzą dobre okazje dla inwestorów długoterminowych, ponieważ te firmy dalej pozostają liderami na swoich rynkach, zachowując możliwości rozwoju w przyszłości. Raporty kwartalne firm FAANG odzwierciedlają obecne niełatwe warunki rynkowe, wynikające między innymi z dalszego zaciskania polityki monetarnej przez Fed, a więc inwestorzy powinni poczekać na znaczącą zmianę w nastawieniu Fed do stóp procentowych, aby wejść w ten segment.

 

Zwolnienia i koniec recesji na rynku technologicznym?

Ożywienie widoczne jest jednak już teraz. Pierwszy miesiąc 2023 roku był bowiem najlepszym styczniem dla spółek technologicznych od ponad dwudziestu lat. Ostatni raz tak dobry początek roku akcje z Nasdaq odnotowały w 2001 roku. W styczniu główny indeks Nasdaq odnotował fantastyczny wzrost o 10,7%, zaskakując inwestorów i wskazując na możliwe dalsze wzrosty. Choć w lutym wynik ten nieco uległ korekcie, to zdecydowanie wskazał na optymizm na rynkach, a być może po prostu na efekt FOMO, czyli obawy inwestorów, że przegapią dobrą okazje.

Makroekonomiczne wskaźniki w Stanach Zjednoczonych wskazują bowiem na polepszającą się sytuację w gospodarce. Odczyt bezrobocia za styczeń tego roku wyniósł 3,4%, kontynuując trend spadkowy. Jak widać na poniższym wykresie, wskaźniki są coraz bardziej korzystne dla osób szukających pracy.

Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 3Czy akcje spółek technologicznych mogą być odporne na recesje? - 3

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Źródło: Statista.

Reklama

Również inne dane napływające z gospodarki USA są korzystne, a to wszystko powinno rozgrzać jeszcze bardziej rynek spółek technologicznych. Nie znaczy to jednak, że spółki notowane na Nasdaq nie stoją przed licznymi problemami.

Ostatnie miesiące były czasem zwolnień dla wielu spółek, które przeszacowały zatrudnienie w czasach pandemii. Praktycznie wszystkie spółki FAANG korygowały zatrudnienie przez zwolnienia grupowe. Amazon zwolnił 18 150 pracowników (1,2% siły roboczej), Alphabet zakończył współpracę z 12 000 pracowników (6,3%), Microsoft zwolnił 10 000 pracowników (4,5%). Proporcjonalnie osób pracę straciło natomiast we wspomnianym Meta. Właściciel Facebooka zwolnił 11 000 osób, co stanowi aż 12,7% pracowników. Nadal jednak, zatrudnienie w tych firmach kształtuj się na znacznie wyższym poziomie niż przed pandemią Covid-19.

Mimo tych zwolnień, te zwolnione osoby nie mają problemu ze znalezieniem nowej pracy. Analizy wskazują, że bezrobocie wśród osób pracujących w sektorze technologicznym w USA wynosi zaledwie 1,8% i wzrosło tylko nieznacznie.

Wszystkie te czynniki wskazują, że spółki z branży nowych technologii radzą sobie dobrze. Pierwszy kwartał 2023 roku przedstawia więc dobre perspektywy, szczególnie jeśli światowa gospodarka będzie wychodziła z recesji. Odpowiadając więc na postawione pytania, w świetle przedstawionych danych można postawić jednoznaczną odpowiedź.

Spółki technologiczne są krótkoterminowo wrażliwe na recesję, co potwierdzają ich spadki na giełdach w 2022 roku. Jednak dobry produkt i podstawy w postaci raportów kwartalnych potwierdzających zysk z działalności będą bronić się same. Jak możemy dowiedzieć się z raportu kwartalnego Meta, dochód netto za 2022 rok wyniósł 23,2 miliarda dolarów, a główną jego część stanowią zyski z reklam na Facebooku. Inwestorzy, którzy dostrzegą ten potencjał zwrotu i potraktują zmiany stóp procentowych jako krótkotrwałe zawirowania, będą mogli oczekiwać długoterminowych wzrostów na akcjach rentownych spółek technologicznych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dmytro Spilka

Dmytro Spilka

Dmytro to dziennikarz ekonomiczny z Londynu. Założyciel Solvid i Pridicto. Jego publikacje ukazały się między innymi w NasdaqKiplingerFinancial Express, oraz The Diplomat.


Reklama
Reklama