Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął  | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Amerykańskie rynki akcji spadły w ubiegłym, czterosesyjnym tygodniu. Do gorszych notowań przyczyniły się wzrosty rentowności na rynku dłużnym oraz spadek kursu największej pod względem kapitalizacji amerykańskiej spółki Apple. Na obniżenie notowań Apple wpływ miało ogłoszenie zakazu używania iPhone’ów przez pracowników sektora rządowego w Chinach.

Indeksy strefy euro również zakończyły zeszły tydzień umiarkowanymi spadkami. Główne powody to wspomniana wcześniej korekta cen akcji za oceanem oraz utrzymujące się słabe dane makroekonomiczne zwłaszcza z największej, niemieckiej gospodarki. Indeksom nie pomógł również spadek chińskiego PMI dla sektora usługowego w sierpniu do 51,8 pkt z 54,1 pkt miesiąc wcześniej. Niewielki wzrost odnotował natomiast indeks brytyjski FTSE100 (+0,18%).

Spółki z warszawskiego parkietu doznały znaczących spadków. Indeksy obniżyły się silnie po większej od przewidywanej obniżce stóp procentowych, co odbiło się zwłaszcza na notowaniach banków. Z tego powodu najwięcej stracił indeks WIG20, w którym sektor bankowy ma najistotniejszą wagę. Z kolei spadek indeksu małych spółek to zaledwie 0,3%.

Zobacz także: Większość indeksów spada, a akcje PGE rosną po rekomendacji „KUPUJ”!

 

Tygodniowe zmiany wybarnych indeksów akcji

Reklama

Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął  - 1Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął  - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 08.09.2023 r.

 

Rynki obligacji

Rentowność polskiego długu rządowego w minionym tygodniu obniżyła się na całej krzywej w reakcji na większą od spodziewanej obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dodatkowo krzywa uległą mocnemu wystromieniu, tzn. krótki koniec w segmencie 2 lat spadł o ponad 50 pb, a 10 lat zaledwie o 3 pb. Wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) wskazują na dalsze szybkie tempo obniżek stóp procentowych i zakładają spadek stopy referencyjnej o 200 punktów bazowych w ciągu roku. Warto wspomnieć, że obecne rynkowe wyceny przyszłych stóp procentowych zakładają, że za rok główna stopa procentowa w Polsce byłaby niższa zarówno od stopy w Stanach Zjednoczonych jak i w strefie euro.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych lekko wzrosła w odpowiedzi na dane gospodarcze wskazujące na utrzymujący się mocny rynek pracy i rosnącą aktywność sektora usługowego.

Dochodowości głównych skarbowych obligacji europejskich, w tym niemiecka obligacja 10-letnia, znalazły się na poziomie wyższym do poprzedniego tygodnia. W bieżącym tygodniu na rentowności istotny wpływ będzie miało posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego wraz z decyzją o poziomie stóp procentowych, a także wskazówki dotycące aktualnej presji inflacyjnej i siły gospodarki strefy euro. Rynki finansowe wydają się podzielone co do możliwości kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. 

Reklama

Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął  - 2Akcje i obligacje: znaczne spadki na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 tąpnął  - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 08.09.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama