Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Na amerykańskich parkietach w ubiegłym tygodniu zanotowaliśmy ponad trzyprocentowe wzrosty. Rosły wyceny zarówno spółek technologicznych, jak i spółek z sektorów tradycyjnych. W wyniku zmniejszenia się niepewności dotyczącej sektora bankowego i jego wpływu na kondycję całej gospodarki zmalała także rynkowa zmienność, co poprawiło nastroje inwestorów. W ciągu zakończonego w minionym tygodniu pierwszego kwartału, indeks 500 największych spółek amerykańskich S&P500 wzrósł o 7%, natomiast znacznie lepiej poradził sobie Nasdaq (indeks z dużym udziałem spółek technologicznych), rosnąc niecałe 17%. Subindeks bankowy S&P 500 Banks Total Return Index od początku roku stracił ponad 12%.

  • Zmniejszenie obaw o sektor bankowy skutkowało także wzrostami na giełdach europejskich, gdzie również pojawiły się kilkuprocentowe wzrosty. Bykom pomagały także dane makro wskazujące na poprawiające się nastroje w biznesie. Indeks 600 największych spółek europejskich wzrósł w ciągu pierwszego kwartału o blisko 8%, natomiast niemiecki DAX wzrósł w tym czasie o ponad 12%.
  • Wszystkie najważniejsze polskie indeksy zakończyły miniony tydzień kilkuprocentowymi wzrostami. Od początku roku jednak wynik indeksu dwudziestu największych spółek WIG20 jest ujemny (prawie -2%). Indeksy mniejszych spółek mWIG40 i sWIG80 kończą kwartał ponad kreską o odpowiednio 8,42% i 15,73%.

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji: 

Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich - 1Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 31.03.2023 r.

Reklama

 

Rynki obligacji

  • Rentowności amerykańskich obligacji rządowych wzrosły, przerywając serię trwających trzy poprzednie tygodnie spadków wywołanych zawirowaniami w systemie bankowym i obawami, że mogą one wywołać recesję. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła w ciągu tygodnia do 3,47%, choć od maksimum z pierwszego kwartału odnotowanego 2 marca (4,07%) spadła o 60 punktów bazowych.
  • Wzrosty rentowności pojawiły się także na rynkach europejskich papierów skarbowych wskutek pojawienia się danych wskazujących na to, że dynamika inflacji bazowej nie odpuszcza i pozostaje w strefie euro na podwyższonym poziomie (5,7% r/r w marcu vs. 5,6% r/r w lutym). Rentowność niemieckich dziesięciolatek znajduje się obecnie około 45 punktów bazowych niżej w porównaniu do najwyższej rentowności odnotowanej w ubiegłym kwartale.
  • Rentowności polskich papierów skarbowych pozostały stabilne pomimo kilkunastoprocentowych wzrostów w strefie euro i utrzymały się w okolicy 6% dla wszystkich terminów zapadalności. Dość płaski kształt krzywej wskazuje, że rynek wciąż zakłada scenariusz utrzymywania się wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas. Stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) wyceniają możliwość spadku stopy referencyjnej NBP w ciągu kilku miesięcy o około 25 pb.

 

Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich - 2Akcje i obligacje: Zmniejszenie obaw o sektor bankowy sprzyja wzrostom na giełdach europejskich - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 31.03.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama