Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku

|
selectedselectedselected
Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki akcji

Amerykański rynek akcji pozostał pod wpływem kilku kluczowych czynników. Najważniejsze wydarzenia tygodnia odbiły się raczej niezbyt optymistycznym echem na giełdach, a były nimi przede wszystkim posiedzenie Rezerwy Federalnej wraz z komunikatem sugerującym przerwę w cyklu podwyżek stóp, studzącym jednak nadzieje na szybkie obniżki, a także napawająca obawami sytuacja dotyczącą osiągnięcia przez USA limitu zadłużenia. Entuzjazm wrócił dopiero w piątek, po mocnych danych z rynku pracy oraz dobrych wynikach kwartalnych spółek (w tym pozytywnej reakcji rynku na dane kwartalne technologicznego giganta Apple). W piątek po sporej korekcie w ciągu tygodnia odbiły także akcje banków.

Na nastrojach europejskich także ciążyły obawy przed recesją oraz skutkami problemów w sektorze bankowym. Choć EBC spowolnił tempo podwyżek stóp procentowych, to zasugerował, że cykl podwyżek nie dobiegł końca, co w połączeniu z nieco wyższym od oczekiwań odczytem CPI wpłynęło na mieszane nastroje na rynkach europejskich.

Na warszawskim parkiecie nastroje weekendowe nie sprzyjały aktywności, a najważniejsze indeksy zamknęły tydzień pod kreską. Ożywienie obrotu na GPW pojawi się z pewnością w nadchodzących tygodniu i będzie powiązane ze środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej.

 

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji

Reklama

Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku - 1Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku - 1

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 05.05.2023 r.

 

Rynki obligacji

Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych spadły na początku tygodnia w związku z obawami o kondycję banków regionalnych i pułap zadłużenia USA, po czym wzrosły podczas piątkowej sesji i ostatecznie zakończyły tydzień zaledwie 1 punkt bazowy wyżej w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Rentowność europejskich obligacji rządowych spadła po tym, jak Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego, powróciła jednak w piątek na poziomy z wcześniejszego tygodnia.

Krajowa krzywa obligacji obniżyła się o ok. 10 punktów bazowych w minionym tygodniu, głównie w reakcji na gołębie wypowiedzi przedstawicieli RPP w ostatnich dniach. Rentowności polskich papierów skarbowych pozostają 20-30 pb. poniżej poziomu 6% dla wszystkich terminów zapadalności. W ciągu tygodnia spadły widocznie także stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”). Obecnie wyceniają one możliwość już nie jednej, a dwóch obniżek stopy referencyjnej NBP o 25 pb. w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Reklama

Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku - 2Akcje i obligacje: weekendowe nastroje w kraju nie sprzyjały aktywności na rynku - 2

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 05.05.2023 r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama
Reklama