Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Płaca minimalna w Polsce 2022: Polska płaca wzrasta wolniej niż przeciętnie w regionie!

|
selectedselectedselected
Płaca minimalna w Polsce 2022: Polska płaca wzrasta wolniej niż przeciętnie w regionie! | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W styczniu 2022 narodowa płaca minimalna obowiązywała w 21 krajach UE-27. Zróżnicowanie poziomu płacy minimalnej (w EUR) pomiędzy najwyższą (Luksemburg) a najniższą (Bułgaria) wzrosło do 6,8-krotności z 6,6 w całym 2021.

Płaca minimalna w Polsce 2022: Polska płaca wzrasta wolniej niż przeciętnie w regionie! - 1Płaca minimalna w Polsce 2022: Polska płaca wzrasta wolniej niż przeciętnie w regionie! - 1

Mimo dynamicznych wzrostów płacy minimalnej w ostatnich latach, państwa Europy Środkowej i Wschodniej pozostają mocno konkurencyjne w UE pod względem kosztów pracy. Wobec stycznia 2016 największy wzrost płacy minimalnej (wyrażonej w EUR) nastąpił: w Rumunii, na Litwie i w Czechach. Płaca minimalna w Polsce wzrastała wolniej, ale w styczniu 2022 była 3. najwyższą w regionie.

Na szczeblu unijnym wciąż trwają ustalenia co do wprowadzenia unijnej płacy minimalnej (jako co najmniej 50% przeciętnego krajowego wynagrodzenia lub 60% mediany). Jednak daleko jest jeszcze do osiągnięcia kompromisu w tej sprawie.

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Kwartalnik Eksportera Wojenna zawierucha, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz najnowszy Kwartalnika Eksportera

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama