Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konto maklerskie. Ranking kont maklerskich kwiecień 2021. Jak założyć rachunek maklerski?

|
selectedselectedselected
Konto maklerskie. Ranking kont maklerskich kwiecień 2021. Jak założyć rachunek maklerski? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie posiadanego kapitału, wpływ na takie działania ma między innymi obecna sytuacja, spowodowana pandemią koronawirusa oraz niepewność związana z wartością polskiej waluty. Inwestorzy lokują swoje środki zarówno w papiery wartościowe, surowce, w tym metale szlachetne, indeksy, czy waluty. Większość z nich ma ściśle ustalony plan działania i swoją strategię, bez względu jednak na schemat działania inwestorów, ważna kwestią jest wybór odpowiedniego konta maklerskiego.

 

Zobacz aktualny ranking brokerów! Który broker oferuje najniższe spready na DAX 30, WIG 20, S&P 500, EUR/USD, GPP/USD, EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest konto maklerskie,

  • Na jakich zasadach działa konto maklerskie,

  • Kto i po co może założyć rachunek maklerskie,

  • Jakie są koszty związane z prowadzeniem konta maklerskiego, oraz

  • Które oferty kont maklerskich są najkorzystniejsze w kwietniu 2021 roku

 

Co to jest konto maklerskie?

Reklama

Konto maklerskie jest to specyficzny rodzaj rachunku, pozwala on samodzielnie dokonywać inwestycji na rynku kapitałowym. Posiadacze konta maklerskiego, czyli inwestorzy mogą lokować swój kapitał w wszelkie produkty inwestycyjne, w celu pozyskania nowych środków lub przechowywania ich w postaci papierów wartościowych. Posiadając konto maklerskie możesz dokonywać transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych, najczęściej prowadzenie takiego rachunku wiąże się z kosztami. Konta maklerskie można założyć w biurach maklerskich, które są pośrednikami w transakcjach pomiędzy inwestorem, a rynkiem (najczęściej giełdą). Biura maklerskie w Polsce umożliwiają dokonywanie zleceń na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie), niektóre także na innych światowych giełdach oraz na rynkach pozagiełdowych jakim jest np OTC.

 

 

Jak działa rachunek maklerski?

Rachunek maklerski pozwala użytkownikowi realizację zleceń, mających na celu inwestowanie kapitału w różnego rodzaju produkty inwestycyjne. Biura maklerskie umożliwiają lokowanie środków między innymi w:

  • akcje,

  • obligacje,

  • kontrakty CFD,

  • kontrakty terminowe futures,

  • fundusze ETF,

  • opcje walutowe,

  • opcje giełdowe,

  • warranty,

  • produkty strukturyzowane,

  • certyfikaty inwestycyjne.

 

Nie każde biuro maklerskie oferuje dostęp do wszystkich wyżej wymienionych produktów. Posiadając rachunek maklerski, inwestor ma często dostęp do analiz rynkowych, kalendarzy ekonomicznych, wykresów i notowań, platformy edukacyjnej oraz wiadomości rynkowych. Większość biur maklerskich umożliwia korzystanie z platformy za pośrednictwem aplikacji mobilnej, klienci mogą wpłacać środki pieniężne na konto, a następnie dokonywać inwestycji w wybrane przez siebie produkty. Należy pamiętać o wiążącym się z inwestycjami ryzyku, ulokowane środki mogą przynieść zyski jednak często także straty dla inwestora.

Reklama

 

 

Po co zakładać konto maklerskie?

Założenie konta maklerskiego umożliwia lokowania kapitału w wyżej wymienione produkty inwestycyjne. Konto przypisane jest to danej osoby i tylko ona może wykonywać na nim transakcje kupna i sprzedaży. Dzięki ogólnodostępnym danym inwestor może przewidywać wzrosty i spadki wartości danego produktu, dlatego ważne jest obranie odpowiedniej strategii i zdobywanie bieżących informacji, dotyczących wydarzeń na rynku finansowym. Nie zawsze obrany schemat przynosi zyski i jest to niezwykle trudne, szczególnie dla początkujących inwestorów. W większości przypadków biura maklerskie posiadają ofertę sprecyzowaną dla początkujących, co zdecydowanie ułatwia stawianie pierwszych kroków w świecie inwestycyjnym. Często założenie konta maklerskiego i dokonanie pierwszych zleceń nie przynosi ogromnych zysków, nie jest to jednak powód do rezygnacji. Nawet najlepsi i długoletni inwestorzy czasami muszą mierzyć się ze stratami, potwierdza to jedynie nieprzewidywalność giełdy i zjawisk na niej występujących.

 

 

Jak założyć konto maklerskie? Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu rachunku maklerskiego?

Obecnie większość biur maklerskich umożliwia założenie konta drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu. Aby założyć konto klient musi przygotować niezbędne dokumenty, potwierdzające tożsamość. Istnieje możliwość założenia konta maklerskiego w niektórych bankach, takich jak: ING, mBank, Alior Bank czy BNP Paribas. Do założenia konta maklerskiego wymagana jest pełnoletność użytkownika.

Reklama

 

 

Zakładania konta online

Aby założyć konto maklerskie drogą elektroniczną wystarczy wypełnić wniosek na stronie biura maklerskiego i przesłać odpowiednie dokumenty, weryfikujące tożsamość.

 

 

Zakładanie konta w placówce domu maklerskiego

Aby założyć konto w placówce, należy udać się do najbliższego oddziału i wypełnić odpowiednie wnioski. W tym przypadku konieczne będzie również posiadanie odpowiednich dokumentów takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Reklama

 

 

Zakładanie konta maklerskiego w domu maklerskim swojego banku

Większość domów maklerskich przypisanych do banku, wymaga posiadania konta bankowego, osobistego lub firmowego. Procedura założenia konta wygląda bardzo podobnie jak w poprzednich przypadkach. Banki umożliwiają założenie konta poprzez aplikację mobilną lub bankowość elektroniczną. Należy wypełnić odpowiednią dokumentację wnioskując o utworzenie konta.

 

 

Kto może założyć rachunek inwestycyjny?

Aby założyć konto maklerskie, klient musi być osobą pełnoletnią, posiadającą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Dodatkowym wymaganiem może być posiadanie numeru identyfikacji podatkowej oraz konieczność wypełnienia ankiety MiFID, oceniającej sytuację finansową klienta. Działanie takie pozwala usługodawcy ocenić ryzyko inwestycyjne danego klienta.

Reklama

 

Koszty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego

Do podstawowych kosztów związanych z kontem maklerskim należą: opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku maklerskiego oraz prowizje od wykonywanych zleceń kupna i sprzedaży. W zależności od wybranej oferty, prowizja od obrotu akcjami może być zmienna lub całkowicie możliwa do uniknięcia. Jeżeli inwestor dokonuje obrotu dużym kapitałem, zwiększa się prawdopodobieństwo uniknięcia opłaty za dokonywanie transakcje. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego dla siebie konta maklerskiego należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość możliwych kosztów. Klient przed podjęciem decyzji powinien ustalić jakim kapitałem dysponuje i w co zamierza inwestować. Przykładowo dom maklerski banku ING oferuje obniżone prowizje na zakup obligacji skarbowych, a dom maklerski Bossa na zakup kontraktów terminowych i funduszy ETF.

 

Zlecenia kupna i sprzedaży. Definicja

Po założeniu konta maklerskiego i wpłaceniu na niego środków, można rozpocząć dokonywanie inwestycji. Odbywa się to właśnie poprzez składanie zleceń kupna i sprzedaży. Dokonując zlecenia konieczne będzie podanie nazwę spółki, ilość akcji, które chcesz zakupić lub sprzedać, cenę po jakiej ma zostać wykonane zlecenie oraz termin ważności zlecenia. Ceny zleceń giełdowych różnią się między sobą, transakcje można dokonać wyznaczając np. cenę rynkową, cenę z limitem, cenę z limitem aktywacji, lub po prostu ustalając zlecenie po każdej cenie, gdzie nie ma ona większego znaczenia dla klienta.

 

Jakie są prowizje od zleceń kupna i sprzedaży?

W przypadku zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji prowizje wahają się w granicach 0,35 % - 0,38% wartości zlecenia, w przypadku obligacji są one niższe w granicach 0,2% wartości. Prowizja od zleceń dotyczących kontraktów na indeksy jest ustalana kwotowo i zazwyczaj jest to maksymalnie 10 PLN. W przypadku obrotu kwotami przekraczającymi kilkaset tysięcy na kwartał istnieje możliwość uzyskania niższej prowizji.

Reklama

 

Ranking kont maklerskich kwiecień 2021

 

Biuro maklerskie

Opłata za otwarcie i prowadzenie konta

XTB

0 EUR/10 EUR

Biuro Maklerskie ING

0 PLN

Dom Maklerski BPS

50 PLN/ rok

Bossa

0 PLN

Santander Biuro Maklerskie

0 PLN

BNP Paribas Biuro Maklerskie

0/30 PLN / kwartał

Biuro Maklerskie mBanku

50 PLN/ pół roku

Dom Maklerski PKO BP

60 PLN / rok

Alior Bank Biuro Maklerskie

0 PLN

Noble Securities

0 PLN

Tabela 1. Ranking kont maklerskich z uwzględnieniem opłaty za prowadzenie konta.

 

 

Biuro maklerskie

Prowizja od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji

Prowizja od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży obligacji

Prowizja od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży kontraktów na indeksy

XTB

0%/0,2% - dotyczy nadwyżki powyżej 100 000 EUR

nie dotyczy

nie dotyczy

Biuro Maklerskie ING

0,3%, min 3 PLN

0,1%, min 3 PLN

9 PLN

Dom Maklerski BPS

0,13%, min 3 PLN

0,13%, min 3 PLN

5 PLN

Bossa

0,38%, min 5 PLN

0,19%, min 5 PLN

6/9,90 PLN

Santander Biuro Maklerskie

0,39%, min 5 PLN

0,19%, min 5 PLN

9 PLN

BNP Paribas Biuro Maklerskie

0,35%, min 5 PLN

0,15%, min 5 PLN

8/5 PLN

Biuro Maklerskie mBanku

0,39%, min 5 PLN

0,19%, min 5 PLN

9 PLN

Dom Maklerski PKO BP

0,39%, min 5 PLN

0,2%, min 5 PLN

8,50 PLN

Alior Bank Biuro Maklerskie

0,38%, min 3 PLN

0,19%, min 3 PLN

7/9 PLN

Noble Securities

0,19%, min 5 PLN

0,15%, min 5 PLN

5 PLN

Tabela 2. Ranking kont maklerskich na kwiecień z uwzględnieniem wysokości prowizji od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji, obligacji i kontraktów na indeksy.

Reklama

 

 

Ranking kont maklerskich kwiecień 2021- analiza ofert

Konto maklerskie XTB

Oferta domu maklerskiego XTB Traders, umożliwia założenia konta maklerskiego online i korzystanie z aplikacji mobilnej. Koszt związany z prowadzeniem konta wynosi 10 EUR i jest możliwy do uniknięcia poprzez wykonanie minimum jednej transakcji w ciągu roku. Posiadając konto maklerskie w XTB klient ma możliwość dokonywania spekulacji na 48 parach walut, inwestycji w akcje, ETF-y oraz w kontrakty CFD na indeksy, towary, surowce i kryptowaluty. W przypadku miesięcznego obrotu do 100 000 euro o minimalnej wartości zlecenia 500 PLN, prowizja od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji nie jest pobierana.

 

Konto maklerskie banku ING

Oferta domu maklerskiego banku ING kierowana jest do klientów banku. Opłata związana z prowadzeniem konta nie jest pobierana, istnieje możliwość założenia konta maklerskiego w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Prowizja od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji wynosi 0,3% wartości, minimum 3 PLN, w przypadku instrumentów dłużnych jest to 0,1%, min 3 PLN. Opłata za dokonywanie zleceń na kontrakty na indeksy jest stała i wynosi 9 PLN. Niestety oferta nie obsługuje rynków zagranicznych.

 

Konto maklerskie Domu Maklerskiego Banku BPS

Reklama

Oferta Domu Maklerskiego Banku BPS zawiera rachunek maklerski, który można założyć online. Opłata za prowadzenie konta jest roczna, pobierana z góry i wynosi 50 PLN. Wysokość prowizji od zleceń dotyczących zakupu i sprzedaży akcji i obligacji wynosi 0,13% wartości i min 3 PLN. Koszt prowizji od zleceń na kontrakty na indeksy wynosi 5 PLN. Istnieje możliwość założania rachunku IKE i IKZE, ale brak obsługi rynków zagranicznych.

 

Konto maklerskie Bossa

Konto maklerskie Bossa jest darmowe i można je założyć online. Minimalna wysokość pierwszej wpłaty wynosi 1 000 PLN. Prowizja od zleceń na zakup i sprzedaż akcji wynosi 0,38% wartości zlecenia i min. 5 PLN, w przypadku obligacji - 0,19% i 5 PLN. Koszt prowizji pobieranej za wykonanie zleceń na kontraktach na indeksy to 6 PLN lub 9,90 PLN, zależnie od obranego celu. Klienci mają dostęp do rynków zagranicznych i mogą oszczędzać na emeryturę, zakładając konto IKE i IKZE.

 

Konto maklerskie Santander

Biuro Maklerskie banku Santander oferuje bezpłatne prowadzenie rachunku i umożliwia założenie konta maklerskiego poprzez bankowość internetową. Prowizja od zleceń na zakup i sprzedaż akcji wynosi 0,39% wartości i min 5 PLN, w przypadku obligacji - 0,19%, min 5 PLN. Koszt prowizji od zleceń na kontrakty na indeksy wynosi 9 PLN. W Biurze Maklerskim Banku Santander istnieje możliwość oszczędzania na emeryturę z kontem IKE i IKZE.

 

Konto maklerskie BNP Paribas

Reklama

Rachunek maklerski banku BNP Paribas wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 30 PLN na kwartał, opłata jest jednak możliwa do uniknięcie dla posiadaczy konta w banku BNP Paribas. Prowizja od zleceń na zakup i sprzedaż akcji wynosi 0,35%, min 5 PLN, w przypadku obligacji - 0,15%, min 5 PLN. Koszt prowizji na zakup i sprzedaż kontraktów na indeksy wynosi 8 lub 5 PLN, zależnie od wysokości obrotów. Klienci mają dostęp do rynków zagranicznych, jedynie dokonując zleceń telefonicznie

 

Konto maklerskie mBank

MBank oferuje możliwość założenia konta maklerskiego online, opłata związana z prowadzeniem takiego konta jest pobierana raz na pół roku i wynosi 50 PLN, istnieje możliwość zmniejszenia kosztu do 25 PLN jeśli klient wyraża zgodę na komunikację drogą mailową. Prowizja od zleceń na zakup i sprzedaż akcji wynosi 0,39%, min 5 PLN, z kolei w przypadku obligacji - 0,19%, min 5 PLN. Koszt związany z dokonywaniem zleceń zakupu i sprzedaży kontraktów na indeksy wynosi 9 PLN. Rachunek jest dostępny w innych walutach, a klienci mają dostęp do rynków zagranicznych.

 

Konto maklerskie PKO BP

Bank PKO BP oferuje możliwość założenia konta maklerskiego, klienci banku mogą otworzyć rachunek za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Koszt związany z prowadzeniem rachunku maklerskiego jest naliczany w skali całego roku i wynosi 60 PLN. Prowizja na zlecenia dotyczące zakupu i sprzedaży akcji wynosi 0,39%, min 5 PLN, w przypadku obligacji - 0,2%, min 5 PLN.

 

Konto maklerskie Alior Bank

Reklama

Alior Bank oferuje założenie darmowego konta maklerskiego przez pośrednictwo bankowości internetowej. Prowizja za zlecenie dotyczące zakupu i sprzedaży akcji wynosi 0,38%, min 3 PLN, w przypadku obligacji - 0,19%, min 3 PLN. Koszt prowizji dotyczącej zakupu i sprzedaży kontraktów na indeksy wynosi 7/0 PLN.

 

Konto maklerskie Noble Securities

Otwarcie i prowadzenie konta maklerskiego Premium w Noble Securities jest bezpłatne. W ramach promocji dla nowych Klientów, którzy do końca maja 2021 roku otworzą rachunek maklerski w biurze maklerskim, prowizja od zakupu i sprzedaży akcji wynosi 0,19%, min 5 PLN, a w przypadku obligacji 0,15%,min 5 PLN. Koszt prowizji na kontrakty na indeksy wynosi 5 PLN. Promocyjne stawki prowizji obowiązują nowych klientów do końca 2021 roku. Klienci mogą założyć konto online i mają dostęp do inwestycji na emeryturę w ramach kont IKE i IKZE.

 

Dodatkowe usługi maklerskie

Jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych usług dodatkowych oferowanych przez biura maklerskie jest możliwość dokonywania zleceń na rynkach zagranicznych. Dodatkowo wśród usług biur maklerskich znaleźć można ułatwienia jak: OTP, czyli odroczony termin płatności, możliwość złożenia konta maklerskiego IKE, czy IKZE lub oprocentowanie

 

Opinie o kontach maklerskich

Reklama

Opinie o kontach maklerskich są na ogół pozytywne. Dzięki doborowi odpowiedniej dla siebie oferty możliwie jest uniknięcie opłat za prowadzenie konta, i zminimalizowanie kosztów prowizji. Osoby chcące mieć dostęp do rynków zagranicznych, czy kont IKE i IKZE muszą wybrać dla siebie odpowiednią ofertę, zawierającą dane instrumenty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiktoria Gut

Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG


Tematy

EUR Giełda Papierów Wartościowych inwestowanie na giełdzie konto maklerskie inwestowanie w akcje XTB kurs XTB akcje XTB giełda inwestowanie w kryptowaluty akcje XTB inwestowanie w złoto najlepszy rachunek maklerski jak założyć konto maklerskie jak otworzyć rachunek maklerski giełda notowania inwestowanie w surowce rachunek maklerski demo makler mbank inwestowanie dla początkujących santander rachunek maklerski rachunek maklerski pekao opłaty rachunek maklerski ing inwestowanie w bitcoin xtb opinie GIełda inwestowanie santander biuro maklerskie biuro maklerskie santander ing konto maklerskie ing makler dom maklerski mbank mbank dom maklerski konto maklerskie ing konto maklerskie santander konto maklerskie pko mbank konto maklerskie konto maklerskie mbank konto maklerskie dla początkujących konto maklerskie ing opinie konto maklerskie millenium pko konto maklerskie santander konto maklerskie konto maklerskie alior xtb konto maklerskie konto maklerskie pko bp opłaty pko bp konto maklerskie konto maklerskie elastyczne alior konto maklerskie konto maklerskie demo najlepsze konto maklerskie konto maklerskie pko bp alior bank konto maklerskie ing konto maklerskie opinie najtańsze konto maklerskie konto maklerskie ranking bzwbk konto maklerskie boś konto maklerskie konto maklerskie bzwbk konto maklerskie wbk ing konto maklerskie opłaty bps konto maklerskie konto maklerskie co to db konto maklerskie mbank konto maklerskie opłaty ike konto maklerskie jak zamknąć konto maklerskie w pko bp darmowe konto maklerskie wbk konto maklerskie konto maklerskie porównanie millennium konto maklerskie konto maklerskie boś pekao konto maklerskie konto maklerskie pekao opinie millenium konto maklerskie konto maklerskie db getin bank konto maklerskie konto maklerskie online deutsche bank konto maklerskie opinie mbank rachunek maklerski rachunek maklerski santander alior rachunek maklerski rachunek maklerski ranking rachunek maklerski pko alior bank rachunek maklerski rachunek maklerski mbank rachunek maklerski online pko bp rachunek maklerski rachunek maklerski co to rachunek maklerski definicja ing rachunek maklerski ike rachunek maklerski bz wbk rachunek maklerski boś rachunek maklerski rachunek maklerski alior ikze rachunek maklerski pko rachunek maklerski alior bank rachunek maklerski opłaty rachunek maklerski pko bp jaki rachunek maklerski rachunek maklerski pekao rachunek maklerski db rachunek maklerski ike rachunek maklerski millenium aby założyć rachunek maklerski trzeba mieć ukończone: darmowy rachunek maklerski rachunek maklerski pko bp opinie db rachunek maklerski dom maklerski pko bp dom maklerski santander dom maklerski pko santander dom maklerski millennium dom maklerski dom maklerski ing santander biuro maklerskie logowanie biuro maklerskie biuro maklerskie pko bp biuro maklerskie mbank biuro maklerskie pko biuro maklerskie bz wbk pko biuro maklerskie biuro maklerskie alior biuro maklerskie ing pko bp biuro maklerskie boś biuro maklerskie inwestowanie w startupy inwestowanie w waluty kryptowaluty inwestowanie inwestowanie w internecie inwestowanie pieniedzy rachunek inwestycyjny pko rachunek inwestycyjny mbank rachunek inwestycyjny pko bp xtb stock santander makler pko makler makler giełdowy db makler makler santander makler ing pko bp makler makler papierów wartościowych konta maklerskie najlepsze konta maklerskie konta maklerskie ranking dwa konta maklerskie konta maklerskie porównanie
Reklama
Reklama