Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zanim Bitcoin stał się sławny

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zanim kurs Bitcoina przebił $20 000, zanim Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zaczęli ostrzegać przed inwestycjami w kryptowaluty, zanim giełdy CBOE i CME uruchomiły kontrakty terminowe na Bitconie, zanim zaczęto wypowiadać umowy bankowe podmiotom gospodarczym obracającym kryptowalutami a przedsiębiorcy przenieśli swoje przedsiębiorstwa za granicę.

Jeżeli powstałby krótki film opowiadający o początkach Bitcoina w popularnej formie “Before they were famous” przeniesionej do Polski jako “Zanim byli sławni”, najprawdopodobniej właśnie tak by się zaczynał. W poprzednim numerze FXMAG mogłeś poznać historię z lat 2009-2011, ten artykuł to kontynuacja i zakończenie serii o losach Bitcoina zanim stał się sławny. Tutaj możesz przejść do pierwszej części.

 

2012

Rok 2012 może się wydawać najspokojniejszym z historii Bitcoina. Znaczący wpływ mogła mieć na to pierwsza bańka spekulacyjna w 2011 roku, ponieważ bessa trwała cały rok a cena  wahała się od kilku do kilkunastu dolarów. Nie działo się zbyt wiele. Wtedy opinie mówiące, że Bitcoin umarł, że to koniec kryptowaluty były jeszcze brane na poważnie. Dziś z uśmiechem ludzie liczą ile to razy BTC został ogłoszony martwym. W maju wydany został Bitcoin Magazine i nie dość, że był to jeden z pierwszych magazynów poświęconych tej tematyce to swój wkład jako jeden z założycieli miał w nim jeszcze wtedy nie tak szeroko znany Vitalik Buterin. Również w maju wyciekł raport FBI na temat Bitcoina i jego zastosowania do nielegalnych zakupów na czarnym rynku. W czerwcu został założony dziś wszystkim znany serwis CoinBase a we wrześniu Bitcoin Foundation.

Najbardziej przełomowe wydarzenie miało jednak miejsce 28 listopada kiedy to wydobyto blok numer 210 000. Był on wyjątkowy, ponieważ oznaczał moment kiedy połowa Bitcoinów została już wykopana, a nagroda za wydobycie po raz pierwszy zmniejszyła się o połowę z 50 na 25 BTC. W tym samym miesiącu WordPress rozpoczął akceptowanie płatności w BTC.

Reklama

 

2013

W 2013 sporo się działo i ten rok dostarczył naprawdę wielu wrażeń. 11 marca doszło do

nietypowej sytuacji kiedy to blockchain w niezamierzony sposób rozdzielił się na dwa łańcuchy. Problem udało się naprawić w kilka godzin, ale pozostało zwątpienie w niezawodność sieci i chwilowe załamanie ceny. Mimo tego, kurs zaczął kierować się na orbitę. 28 marca kapitalizacja przekroczyła miliard dolarów. 1 kwietnia 1 BTC przebił psychologiczną barierę 100 USD a już 10 kwietnia przy kursie 266 USD pękła druga bańka spekulacyjna i cena spadła do okolic 70 USD. 2 maja w San Diego został postawiony pierwszy na świecie bitomat. Również w maju powstał obecnie jeden z największych serwisów informacyjnych - Coindesk. Jakby tego było mało odkryto, że firma gamingowa ESEA potajemnie wydobywała bitcoiny na komputerach swoich klientów. Wiele emocji wzbudziło aresztowanie twórcy platformy aukcyjnej Silk Road i przejęcie przez FBI 26 000 BTC użytkowników marketu oraz 144 000 BTC Rossa Ulbrichta znanego do tej pory jako DPR. Dread Pirate Roberts to fikcyjny charakter z książki „The Princess Bride”(1973) i filmowej adaptacji z roku 1987. Pirat o niemal mitycznej reputacji, postrach siedmiu mórz przez swą bezwzględność i umiejętność walki na miecze. Znany jest z tego, że nie bierze więźniów. W trakcie opowiadania ujawnia się, że Roberts nie jest jednym mężczyzną, ale grupą osób, które przekazują nazwisko i reputację wybranemu następcy, gdy są wystarczająco bogaci, aby przejść na emeryturę. Być może taki właśnie był plan Rossa, jednak nie zdążył go wykonać przez nieuważne umieszczenie maila ze swoim imieniem i nazwiskiem szukając programistów na tym samym koncie, na którym reklamował Silk Roada. Cała sprawa odbiła się głośnym echem, rozpracowanie platformy przez FBI to ciekawa lektura, do której zachęcam. Mogłaby stanowić materiał na osobny artykuł. Gdy rozpowszechniono informację ile środków zebrał DPR ludzie zachęceni wielkimi zyskami zaczęli tworzyć kolejne platformy. Mówiąc wprost FBI odcięło głowę hydrze na miejscu której wyrosły dwie kolejne i trwa to po dziś dzień. 14 października Baidu czyli chiński odpowiednik Google zaczął akceptować BTC. Na koniec roku kurs znowu zaczął gwałtownie wzrastać i w listopadzie została pokonana kolejna bariera psychologiczna 1000 USD, firma Virgin Galactic zaczęła akceptować BTC za podróż w kosmos i 29 listopada przy kursie 1242 USD pękła trzecia bańka na Bitcoinie. Nie był to koniec wrażeń, ponieważ w grudniu okradziono kolejną platformę Sheep Marketplace na 96 000 BTC, moc wydobycia przekroczyła 10 petahashy/s i chiński bank centralny zakazał transakcji powiązanych z Bitcoinem co jeszcze bardziej obniżyło kurs. 

Historia trzeciej bańki z czasem stała się jeszcze ciekawsza. Mianowicie użytkownicy giełdy MtGox zaobserwowali specyficzną grę botów giełdowych. Po późniejszych analizach okazało się, że od 27 września na giełdzie działał bot, którego nazwano “Willy”. Kupował on losową ilość BTC w przedziale 10-20 sztuk co 5-10 minut przez przynajmniej miesiąc zawyżając tym mocno kurs. Podejrzany był fakt, że bot dokonywał transakcji nawet kiedy użytkownicy nie mieli dostępu do giełdy, co sugerowało, że to właściciele manipulują kursem. Mało tego, po wnikliwej analizie zachowań nie pasujących do algorytmu, czyli przyjętych za dokonywanych ręcznie przez operatora wykazano, że okres braku aktywności ludzkiej pasuje do nocy strefy czasowej Japonii. Ostatecznie prezes giełdy Mark Karpeles podczas rozprawy sądowej w 2017 potwierdził, że bot Willy działał na MtGox. Ten temat jest również wystarczająco obszerny aby powstał osobny artykuł wyjaśniający bańkę pod koniec 2013 roku.

 

2014

Reklama

Po bardzo burzliwym 2013 roku kurs Bitcoina wpadł w najdłuższą bessę i przez kilka lat cena krążyła w okolicach kilkuset dolarów. Gwoździem do trumny było nagłe wstrzymanie wypłat i bankructwo MtGox w lutym 2014. Z giełdy zniknęło 744 000 BTC. 6 marca Newsweek oświadczył, że znalazł twórcę Bitcoina – Doriana Nakamoto. Sam Dorian jednak temu zaprzeczył i poprosił o nienaruszanie jego prywatności a społeczność zebrała dla niego w ramach rekompensaty 23 000 USD. Mimo bessy moc obliczeniowa sieci rosła i w czerwcu osiągnęła 100 petahashy/s. Często można usłyszeć o ataku 51% i właśnie wtedy doszło do sytuacji gdzie jedna kopalnia - Ghash.io - posiadała tyle mocy. Oświadczyła jednak, że nie zamierza przeprowadzać ataku i ograniczyła moc do 39,99%. Również w czerwcu rozpoczęły się aukcje Bitcoinów przechwyconych z Silk Roada. Sprzedawane były w paczkach po 3000 sztuk, każda aukcja zakończyła się ceną powyżej aktualnego kursu giełdowego i wygraną tej samej osoby - Tima Drapera. W tym samym czasie powiedział, że cena Bitcoina osiągnie 10 000 USD w trzy lata a jego prognoza jak już wszyscy wiemy się sprawdziła. W ciągu roku kolejne duże firmy takie jak Dell, Wikipedia czy Microsoft zaczęły przyjmować Bitcoiny. 6 października na giełdzie BitStamp zostało złożone zlecenie sprzedaży 30 000 BTC po cenie 300 USD. Anonimowa osoba zablokowała cenę na wiele godzin a społeczność nadała jej pseudonim “BearWhale”. Jak zostało później potwierdzone przez sprzedającego, BearWhale zainwestował większość oszczędności życia w BTC po cenie 8 USD jako następstwo złych doświadczeń z systemem bankowym. Przestraszony jednak debatą o skalowalności i wielkości bloku postanowił się wyprzedać. Jak sam mówi chociaż mógł zarobić więcej rozkładając sprzedaż w czasie to nie chciał siedzieć cały dzień przed komputerem. Wszystkie należne podatki opłacił więc obyło się bez wizyty urzędu i policji.

 

2015

19 maja Ross Ulbricht został skazany na podwójne dożywocie i 40 lat. Można powiedzieć, że był to pokazowy proces, ponieważ taki wyrok dla kogoś bez kryminalnej przeszłości za przestępstwa bez przemocy jest czymś niespotykanym. Sędzina Katherine Forrest powiedziała, że dałaby mu najsurowszy wymiar kary, jednak ograniczona prawem nie mogła wydać wyroku kary śmierci. Krótko po tym dwóch agentów FBI zostało skazanych za kradzież części Bitcoinów z Silk Roada na swoje konta. Pierwszego sierpnia Mark Karpels czyli CEO MtGox został aresztowany pod zarzutem manipulowania wolumenem i używaniem środków klientów na własne potrzeby. W październiku Unia Europejska zdecydowała się na zwolnienie z podatku VAT wymiany Bitcoina i innych kryptowalut na terenie UE. Pod koniec miesiąca Bitcoin trafił na okładkę znanego magazynu “The Economist”. W listopadzie znak Bitcoina reprezentujący zarówno sieć jak i wartość 100 000 000 satoshi - ₿ - został zatwierdzony w Unicode.

 

A resztę historii już znacie, bo to jest opowieść o Bitcoinie zanim stał się sławny.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Janusz Zieliński

Janusz Zieliński

Od momentu, gdy w 2012 roku obserwowałem swój pierwszy halving Bitcoina, moja pasja i zaangażowanie w świat kryptowalut nieustannie rośnie. Od 2018 roku aktywnie jako founder przyczyniam się do rozwoju firm w tej dynamicznej branży, łącząc innowacyjność z solidnym doświadczeniem biznesowym. W 2024 roku, rozpocząłem eksplorowanie olbrzymiego potencjału rynku azjatyckiego. Miłośnik broni sportowej i Tajlandii. Członek MasterHUB i Loży Kapitalistów.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama