Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tether (USDT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

|
selectedselectedselected
Tether (USDT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kryptowalutowy dolar

Tether (USDT) to najpopularniejsza kryptowaluta należąca do grona stable-coins, czyli coinów powiązanych w stosunku 1:1 do konkretnego aktywa (podobnie jak m.in. Dai, True USD). Tether jest w swoim założeniu powiązany z kursem dolara amerykańskiego (USD) i zawsze zmierza do uzyskania dokładnej wartości 1 USD. Tether jest zbudowany na blockchainie bitcoina (BTC) poprzez platformę Omni Layer (podobnie jak np. MaidSafeCoin). Niewielka część tokenów USDT istnieje również w formie kontraktów ERC20, opartych na blockchainie Ethereum (dostępne na giełdzie Ethfinex). USDT jest scentralizowanym tokenem emitowanym przez prywatną firmę Tether Ltd. w wielomilionowych transzach, które w głównej mierze trafiają na giełdy kryptowalut. Spółka emitująca USDT deklaruje, że jego podaż ma pełne pokrycie w dolarach amerykańskich.

 

Tether powstał w lipcu 2014 r. i początkowo nazywał się Realcoin, zaś jego współtwórcą był kontrowersyjny przedsiębiorca kryptowalutowy - Brock Pierce, który współtworzył również m.in. projekt EOS wraz z firmą Block.one. Obecna nazwa Tether została ustalona listopadzie 2014 r.

 

USDT powstał po to, aby umożliwić arbitraż pomiędzy giełdami kryptowalut (zarabianie na różnicach cen tego samego instrumentu na różnych giełdach), który nie byłby możliwy przy użyciu powolnych przelewów w dolarach. Tether miał także umożliwić giełdom wprowadzenie instrumentów kwotowanych w ekwiwalencie dolara (np. BTC/USDT) bez konieczności wprowadzania regulacji wymaganych przy obrocie walutami fiducjarnymi (AML, KYC), pełnego weryfikowania swoich klientów oraz prowadzenia kont bankowych. Tether nie posiada ograniczonej podaży (liczby tokenów), gdyż ta jest zależna od wysokości posiadanych rezerw finansowych w dolarach amerykańskich. USD można wymienić na USDT, po zarejestrowaniu się na oficjalnej stronie Tethera - tether.to. Wymiana Tetherów na dolary również jest dostępna na stronie projektu.

Reklama

 

 

Sprawdź aktualny kurs Tether (USDT)

 

Tether - kontrowersje

USDT to token, który wywołuje bardzo duże kontrowersje w środowisku kryptowalut. Jednym z powodów jest sama scentralizowana struktura projektu, w której to prywatna firma jest wyłącznym emitentem tokenów. Kolejnym zarzutem wobec USDT są powiązania zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (ang. British Virgin Island) spółki Tether Ltd. z jedną z największych giełd kryptowalut Bitfinex, na której przez długi czas odbywał się największy obrót Tetherem, co może nasuwać podejrzenia m.in. o nieuczciwą konkurencję. Co więcej, informacja o powiązaniach Tethera z Bitfinex była trzymana w tajemnicy i wyciekła dopiero po opublikowaniu tzw. Paradise Papers (wyników śledztwa dziennikarskiego, ujawniającego odpływ miliardów dolarów do rajów podatkowych) w październiku 2017 r. Obecnie Bitfinex nie oferuje bezpośredniej możliwości tradingu USDT na swojej platformie, wymieniając Tethera na dolary amerykańskie.

 

Jednak największym zarzutem wobec Tethera jest brak transparentności - firma zapewnia, że wszystkie wyemitowane tokeny są zabezpieczone dolarami amerykańskimi ulokowanymi na kontach bankowych spółki w stosunku 1:1, co nazywa tzw. Proof of Reserve. Mimo tego, od początku istnienia USDT firma nie przeprowadziła jakiegokolwiek zewnętrznego audytu finansowego, który potwierdzałby pokrycie tokenów w USD, co wzbudza szczególne kontrowersje środowiska w obliczu kolejnych emisji tokenów, które powoli zbliżają USDT do kapitalizacji równej 3 mld USD.

 

Reklama

Pod koniec stycznia 2018 r. Tether poinformował o zakończeniu współpracy ze swoim dotychczasowym audytorem, firmą Friedmann LLP, która rzekomo nie mogła wykonać audytu w ustalonym i dopuszczalnym zakresie czasowym. Niewiele wcześniej, 6 grudnia 2017 r. Tether oraz Bitfinex otrzymały od CFTC (amerykańskiego regulatora finansowego ds. kontraktów futures) wezwanie do złożenia wyjaśnień (ang. subpoena) związanych z działalnością obu firm. Szczegóły nie zostały jednak upublicznione, zaś Bitfinex i Tether zapewniały, że była to jedynie rutynowa kontrola.

 

W II połowie czerwca 2018 r. Tether opublikował raport wykonany na jego zamówienie przez kancelarię prawną FSS, która potwierdziła, że na 1 czerwca 2018 r. Tether Ltd. posiadał na swoich kontach bankowych rezerwy odpowiadające liczbie wyemitowanych tokenów USDT, która w tamtym czasie wynosiła ponad 2.5 mld. Krytycy zauważyli jednak, że wciąż nie był to audyt finansowy.

 

Czytaj także: Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

 
Firma Tether Ltd., która jest wyłącznym emitentem tokenów USDT, opublikowała w środę 21 czerwca pierwszy od wielu miesięcy raport wykonany przez zewnętrzny podmiot, który potwierdza, że firma na swoich kontach bankowych posiada ilość środków w dolarze amerykańskim odpowiadającą rzeczywistej kapital.. Czytaj
Tether ma pełne pokrycie w dolarze, wg raportu prawników

 

Tether i manipulacja ceny bitcoina

USDT był wielokrotnie oskarżany nie tylko o sztuczne „nadmuchiwanie” rynku tokenami bez potwierdzonego pokrycia w dolarze, ale także o manipulowaniem cenami innych kryptowalut, w tym bitcoina i największych altcoinów. Potwierdzeniem tej hipotezy był opublikowany 13 czerwca 2018 r. raport „Is bitcoin really un-tethered?”, napisany przez ekonomistów z Uniwersytetu w Teksasie. Wg nich, ogromna część wzrostów bitcoina i głównych altcoinów pod koniec 2017 r. była spowodowana manipulacją ceny poprzez kolejne emisje tokenów USDT w momencie korekt spadkowych. Wg raportu: mniej niż 1% godzin aktywności rynkowej z dużymi transakcjami w Tetherze było powiązanych z 50% potężnych wzrostów bitcoina i 64% wzrostu innych najwyżej kapitalizowanych kryptowalut.

Reklama

 

 

 

Czytaj także: Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

Zmasowana kampania manipulacji ceną mogła być przyczyną przynajmniej połowy wartości potężnych wzrostów bitcoina (BTC) i innych kryptowalut w zeszłym roku, jak twierdzą dwaj pracownicy Wydziału Finansów amerykańskiego Uniwersytetu w Texasie w opublikowanym dziś raporcie zatytułowanym „Is Bitcoin Re..
 
Czytaj
 
 
Wzrosty bitcoina spowodowane manipulacją ceny? Tether sztucznie pompował notowania kryptowalut

 

Gdzie trzymać USDT (Tether)?

Tether jest obecny na 38 giełdach kryptowalut, wśród których są takie jak: OKEx, Huobi, Binance, Bittrex, HitBTC. Tether posiada również oficjalny portfel w formie online walleta, dostępnego na stronie tether.to.

 

Kapitalizacja i dodruk Tethera

Reklama

Kapitalizacja rynkowa USDT wynosiła w lipcu 2017 r. ok. 220 mln dolarów, zaś jej gwałtowny wzrost rozpoczął się kolejnymi emisjami w listopadzie 2017 r. 15 grudnia kapitalizacja Tethera przekroczyła 1 mld dolarów, zaś obecnie (lipiec 2018 r.) wynosi niecałe 3 mld dolarów, co plasuje USDT na 8. miejscu w rankingu kapitalizacji wg portalu CoinMarketCap.

 

Mimo, że cena USDT powinna nieustannie wynosić 1 USD, to kurs nieustannie notuje niewielkie wahania. Chwilowe ATH wyniosło na USDT niemal 1.19 dolara, zaś spadki wartości dochodziły do 88 centów.

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama