Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek ICO ponad 2 razy większy niż rok temu, a inwestorzy średnio 55% na minusie.

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek ICO zwiększył się ponaddwukrotnie w stosunku do poprzedniego roku, wg raportu niezależnego serwisu ICO Rating za II kwartał 2018 r. Projekty ICO w pierwszym półroczu bieżącego roku zebrały więcej funduszy niż wszystkie organizowane w całym 2017 r.

 

Drugi kwartał dwukrotnie lepszy niż cały zeszły rok

Wg raportu ICO Rating, w dwóch pierwszych kwartałach 2018 r. zebrano łącznie ponad 11 mld dolarów, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w całym 2017 r. (ponad 4 mld USD). W drugim kwartale 2018 r. łączne fundusze z ICO wyniosły ponad 8,3 mld dolarów, o 151% więcej niż w pierwszym (3,3 mld USD). Ponad połowa funduszy z II kwartału pochodzi z ICO projektu EOS.

 

Coraz więcej inwestorów instytucjonalnych

Zauważalną tendencją na rynku ICO jest konsekwentny wzrost liczby inwestorów instytucjonalnych, powiązany ze spadkiem odsetek inwestorów detalicznych. Coraz częściej sukces zbiórek w postaci ICO jest związany z kooperacją projektów z funduszami inwestycyjnymi.

Reklama

Marginalizacja inwestorów detalicznych może świadczyć o rozwoju rynku ICO, postępujących działaniach regulacyjnych, a także o tym, że inwestorzy instytucjonalni przekonali się do lokowania kapitału w rynek ICO.

 

Mimo rekordów, inwestorzy na sporym minusie

Wzrost rynku ICO w ciągu ostatnich miesięcy jest niezwykle imponujący. Nie oznacza to jednak, że jest on oderwany od samego rynku kryptowalut, który praktycznie od połowy stycznia znajduje się w mocnym trendzie spadkowym, w wyniku którego większość projektów kryptowalutowych straciła od styczniowych szczytów ponad 60% wartości. Tę tendencje widać również na rynku ICO, szczególnie gdy porównamy średnie kwartalne stopy zwrotu z tokenów notowanych na giełdzie w stosunku do ich ceny podczas trwania ICO. W pierwszym kwartale wynosiła ona niemal 50%, na co wymierny wpływ miały wciąż pozytywne nastroje na rynku. W drugim kwartale rynek znajdował się już w pełni postępującego trendu spadkowego, zaś średnia stopa zwrotu z tokenów zakupionych podczas ICO wyniosła -55%.

 

Podsumowanie najistotniejszych danych z II kwartału rynku ICO:

  • 8.359.976.282 dolarów: tyle łącznie zebrano w 827 projektach ICO podczas II kw. 2018 r. Jest to aż 151% wzrost w stosunku do I kw. (3.331.005.381 USD). Warto jednak zauważyć, że ponad połowę tej wartości stanowią fundusze zebrane przez projekt EOS, który przeprowadził ICO trwające niemal rok, podczas którego zebrano niecałe 4.2 mld dolarów
  • 117.000.000 dolarów: tyle funduszy zebrał projekt PumaPay, najbardziej udane ICO (poza EOS) w II kwartale 2018 r.
  • 55% wszystkich ICO w II kw. nie powiodło się. To o 5% więcej niż w pierwszym kwartale tego roku
  • ponad 50% projektów ICO nie zdołało zebrać więcej niż 100 tys. dolarów w pierwszym półroczu 2018 r. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, jest to znaczny wzrost, gdyż w I i II kw. 2017 r. jedynie 13% z przeprowadzonych ICO zebrało mniej niż 100 tys. Ewidentnie pokazuje to, że zebranie kapitału podczas publicznej sprzedaży tokenów nie jest już tak łatwe, jak rok temu. Może to również sugerować poprawę jakości udanych projektów, gdyż inwestorzy są bardziej czujni i ostrożni, nie inwestując w bezcelowe ICO skazane na ekonomiczną porażkę
  • Jedynie 7% tokenów sprzedawanych podczas ICO w II kw. jest notowana na giełdach kryptowalut
  • W porównaniu do pierwszego kwartału, ponad 10% więcej projektów w II kw. próbowało zebrać fundusze w trakcie ICO, mając jedynie sam pomysł na produkt/usługę, bez dotychczasowej realizacji
  • 50 mln dolarów: tyle średnio zebrały największe projekty ICO w II kw. Jedynie trzy projekty zdołały zebrać wymagane fundusze w ciągu pierwszej doby - Orbs, DCC i Fantom. Średni czas pozyskania funduszy wynosił w II kw. 63 dni.
  • Jedynie 15% projektów ICO w II kw. posiadało istniejącą działalność biznesową, choć i tak jest to o 6% więcej, w porównaniu z I kwartałem
  • Europa przoduje pod względem liczby zarejestrowanych ICO (46%), jednak to projekty z Ameryki Północnej zebrały najwięcej funduszy (niecałe 65%)
  • Aż 39% projektów ICO nie było zarejestrowanych w żadnym kraju. To wzrost o 15% w stosunku do poprzedniego (pierwszego) kwartału 2018 r.
  • Średnia stopa zwrotu z tokenów sprzedawanych w ICO w II kw. 2018 r. wynosi -55,38%. Dla porównania, w I kwartale 2018 r. średnia stopa zwrotu wyniosła 49,32%, co pokazuje jak mocno zmienił się sentyment na rynku w ciągu ostatniego półrocza
  • Ethereum (ETH) wciąż króluje wśród ICO - aż 95% tokenów sprzedawanych w II kw. 2018 r. to ERC20 oparte na blockchainie Ethereum. Reszta projektów oparta była o Waves, NEM, NEO oraz Stellar.

 

Ostrożnie z ICO

Mimo imponujących liczb i potężnego wzrostu rynku ICO w stosunku do 2017 r. (głównie dzięki projektowi EOS), należy pamiętać, że inwestycje w ICO cechują się wysokim ryzykiem na i tak wysoce zmiennym rynku walut cyfrowych. Dodatkowo, Initial Coin Offerings swoją popularnością i potencjalną łatwością zebrania funduszy przyciągają wiele projektów stworzonych wyłącznie w nieuczciwych celach. Wg badań firmy Satis Group, w 2017 r. oraz w 1 kw. 2018 r. ponad 80% organizowanych ICO miało na celu wyłudzenie funduszy od inwestorów:

Reklama

Czytaj także: Uważaj na scam - wg badań ponad 80% ICO to oszustwo!

ICO jest obecnie popularnym sposobem pozyskiwania funduszy. Wiąże się z nim jednak duże ryzyko dla inwestorów. Firma Satis Group opublikowała wyniki swoich badań, dzięki którym możemy poznać dane z rynku ICO. Ile funduszy zebrano? Ile ICO zakończyło się sukcesem, a ile odniosło niepowodzenie? Jak w.. Czytaj
Uważaj na scam - wg badań ponad 80% ICO to oszustwo!

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama