Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niezadowolony inwestor z pozwem zbiorowym przeciwko Ripple

|
selectedselectedselected
Niezadowolony inwestor z pozwem zbiorowym przeciwko Ripple | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Portal Cointelegraph poinformował, że jeden z inwestorów w kryptowalutę Ripple (XRP) wniósł pozew zbiorowy w imieniu własnym i innych osób w podobnej sytuacji przeciwko Ripple, w którym zarzuca, że spółka wprowadziła inwestorów w błąd i przystąpiła do sprzedaży XRP jako niezarejestrowanego papieru wartościowego, łamiąc prawo federalne.

 

Pokrzywdzony inwestor Bradley Sostack złożył swój ostatni wniosek w sprawie Ripple 5 sierpnia do sądu okręgowego w Kalifornii. 13 sierpnia portal Coindesk przedstawił szczegóły tej sprawy. Po raz pierwszy pozew zbiorowy został wniesiony prawie rok temu, jednak dopiero w ostatnim czasie nadano bieg tej sprawie. W związku z tym Ripple musi odnieść się do zarzutów do połowy września 2019 r.

Bradley Sostack jest mieszkańcem Florydy. Między 1 a 16 stycznia 2018 r. zakupił 128 978.88 XRP za równowartość około 307 700 USD w Bitcoinie i USDT (Tether). Nabyte XRP sprzedał między 9 a 17 stycznia 2018 r. za około 189 600 USD w BTC i USDT. W rezultacie swej inwestycji poniósł stratę około 118 100 USD. Jak zwrócono uwagę we wniosku, poszkodowany czuł się zachęcony do zakupu XRP w efekcie działań promocyjnych ze strony oskarżonych, którymi są spółka Ripple Labs Inc., spółka zależna XRP II LLC oraz Bradley Garlinghouse – CEO Ripple pełniący to stanowisko od stycznia 2017 r.

W swym wniosku skarżący podkreślił, że „w odróżnieniu od innych kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum, które są wydobywane przez uwierzytelnianie transakcji w sieci, wszystkie 100 mld XRP zostało stworzone z powietrza przez Ripple przy ich wprowadzeniu w 2013 r., przed ich dystrybucją i bez żadnych funkcjonalności za wyjątkiem spekulacyjnych inwestycji. Innymi słowy, inaczej niż pozostałe waluty cyfrowe, XRP zostało w pełni wygenerowane przed jego dystrybucją. (…) Co więcej, XRP nie jest zdecentralizowany jak Bitcoin.”

Reklama

Raport Coindesku zwraca uwagę, że ostatni wniosek Sostacka powołuje się na wytyczne Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), argumentując, że XRP należy traktować jako papier wartościowy.

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał: „Jak wyjaśniono szczegółowo, stosując analizy w ramach wytycznych SEC i odpowiedni precedens, tokeny XRP oferowane i sprzedane przez oskarżonych mają wszystkie tradycyjne cechy papierów wartościowych, odzwierciedlone w SEC v. W. J. Howey Co. 328 U.S. 293 (1946) („Howey”) i następującym orzecznictwie. Tokeny XRP także kwalifikują się jako papiery wartościowe według kalifornijskiego prawa.”

Jake Chervinsky, który pełni rolę doradcy Komisji stwierdził: „Wniosek czyta się jak list miłosny do SEC (…). Chociaż wytyczne SEC są technicznie tylko niewiążącym przewodnikiem, sąd prawdopodobnie będzie przywiązywał do nich znaczącą wagę w podejmowaniu decyzji, dotyczącej zastosowania testu Howeya w tym przypadku.”

Wytyczne SEC mogą pomóc wyjaśnić, czy konkretne aktywo cyfrowe spełniało kryteria uznania za papier wartościowy w czasie jego oferowania lub sprzedaży na rynku.

https://www.fxmag.pl/artykul/czy-sec-wplywa-na-kurs-bitcoina-i-notowania-kryptowalut-analiza-reakcji-rynku

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama