Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Największa konfiskata Bitcoina (BTC) w historii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W Kanadzie doszło do największej dotąd zanotowanej konfiskaty mienia w kryptowalutach. Dealer sprzedający narkotyki w sieci za pośrednictwem darknetu będzie musiał oddać wszystkie swoje posiadane środki w bitcoinie (BTC), warte ponad 1,4 mln dolarów amerykańskich.

Czytaj także: Bitcoin nie taki straszny. Terroryści wciąż wolą gotówkę od kryptowalut

Opinia o tym, że kryptowaluty są narzędziem wykorzystywanym przez terrorystów i kryminalistów, którzy dzięki nim omijają bariery, jakie nakłada na nie tradycyjny system bankowy, jest powszechna. Co więcej, nawet osoby, które o kryptowalutach mają wyjątkowo nikłe pojęcie, nie mówiąc już o tym, że po.. Czytaj
Bitcoin nie taki straszny. Terroryści wciąż wolą gotówkę od kryptowalut

 

Sąd w Toronto zdecydował, że skazany za handel narkotykami za pośrednictwem internetu Matthew Phan zostanie objęty konfiskatą mienia - chodzi konkretnie o jego portfel kryptowalutowy, zawierający dokładnie 281,41 BTC, wartych obecnie ponad 1,4 mln dolarów. Oskarżony próbował przekonać sąd, że jedynie część zgromadzonych środków w bitcoinie została pozyskana w wyniku sprzedaży narkotyków w darknecie. Jeszcze w lutym jego obrona postulowała konfiskatę połowy środków. Sąd orzekł jednak, że oskarżony nie zdołał zaprezentować dowodów na to, że jakakolwiek część jego środków w BTC została pozyskana w legalny sposób, np. w wyniku zakupu na giełdach kryptowalut.

Konfiskata ponad 280 bitcoinów przez kanadyjski sąd jest pierwszym tego typu przypadkiem w kraju i jednocześnie największą zanotowaną konfiskatą kryptowalut w historii rynku.

Reklama

Bitcoin wciąż jest jedną z najpopularniejszych form płatności w serwisach aukcyjnych, znajdujących się w darknecie, ze względu na swoją pseudoanonimowość.

 

Najpopularniejszą platformą aukcyjną funkcjonującą w darknecie (sieci TOR) była Silk Road. Działała od lutego 2011 r. do momentu jej zamknięcia przez amerykańskie FBI w październiku 2013 r. Służyła ona do sprzedaży nielegalnych towarów, w tym głównie narkotyków, za które w dużej mierze można było zapłacić bitcoinem. Zamknięcie Silk Road odbiło się na cenie najpopularniejszej kryptowaluty - kurs BTC spadł wówczas poniżej 1 dolara.

Czytaj także: Zanim Bitcoin stał się sławny

Zanim kurs Bitcoina przebił $20 000, zanim Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego zaczęli ostrzegać przed inwestycjami w kryptowaluty, zanim giełdy CBOE i CME uruchomiły kontrakty terminowe na Bitconie, zanim zaczęto wypowiadać umowy bankowe podmiotom gospodarczym obracającym kryptowalu.. Czytaj
Zanim Bitcoin stał się sławny

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama