Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs Bitcoina (BTC) na drodze do nowych rekordów pomimo trudności

|
selectedselectedselected

Cena bitcoina miała trudny początek miesiąca, spadając aż o 9 proc. do najniższego poziomu 64 500 dolarów. Ruch w dół zbiegł się w czasie ze wzrostem rentowności papierów skarbowych i dolara amerykańskiego, ponieważ obawy inwestorów dotyczące czerwcowej obniżki stóp procentowych ostygły po opublikowaniu silniejszych niż oczekiwano danych ekonomicznych.

Kurs Bitcoina (BTC) na drodze do nowych rekordów pomimo trudności
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Biorąc pod uwagę popyt ze strony funduszy spot ETF, które powróciły do napływów netto w ciągu ostatnich dwóch tygodni, stosunkowo niewielką liczbę zleceń po stronie sprzedaży na giełdach oraz publikację ważnych danych o inflacji w USA w tym tygodniu, są to wszystkie składniki potrzebne, aby potencjalnie zobaczyć nowe rekordy wszechczasów. A to wszystko jeszcze przed zmniejszeniem o połowę nagrody blokowej za 11 dni.

Obecnie, bitcoin jest notowany na poziomie 70 600 dolarów, zaledwie 4,5 proc. od rekordowego poziomu.

 

Zeszłotygodniowe ruchy

Ubiegły tydzień był trudny dla kryptowalut o dużej kapitalizacji rynkowej, które w najlepszym razie odnotowały jedynie jednocyfrowe zyski.

Reklama

Największe ruchy miały miejsce w przeciwnym kierunku. Meme coins, w szczególności DOGE, były największymi przegranymi, spadając o około 20 proc., zmniejszając tym samym zyski z poprzedniego tygodnia.

 

Przyciągające uwagę historie

Ripple wyda stablecoina USD na rejestrze XRP i blockchainie Ethereum

Firma Ripple ogłosiła plany uruchomienia stablecoina USD, początkowo w księdze XRP i łańcuchu blokowym Ethereum, z planami rozszerzenia na dodatkowe łańcuchy blokowe i protokoły DeFi (zdecentralizowane finanse) w czasie.

Podobnie jak inne główne stablecoiny USD, takie jak USDT (Tether) i Circle's USDC, proponowany przez Ripple stablecoin również będzie wspierany przez depozyty w dolarach amerykańskich, krótkoterminowe amerykańskie papiery skarbowe i inne ekwiwalenty gotówkowe.

Kapitalizacja rynku stablecoinów wynosi obecnie około 150 miliardów dolarów i przewiduje się, że do 2028 roku, przekroczy 2,8 biliona dolarów. Ogłoszenie Ripple pokazuje ambicje firmy, aby zdobyć udział w tym rosnącym rynku, a także napędzać większą adopcję i rozwój XRP Ledger (platformy o otwartym kodzie źródłowym).

Reklama

Oczekuje się, że stablecoin Ripple będzie dostępny jeszcze w tym roku, pod warunkiem uzyskania stosownej zgody organów regulacyjnych – czytamy dalej w komunikacie prasowym.

 

Lightspark wybrany do wprowadzenia Lightning Network do Coinbase

Lightspark został wybrany przez Coinbase do wprowadzenia Bitcoin Lightning Network na swoją platformę i usługi – ogłoszono w komunikacie prasowym w zeszłym tygodniu.

Lightning Network to sieć warstwy 2, która ma skalować bitcoina i sprawiać, że transakcje będą szybsze i tańsze niż na głównym blockchainie.

Lightspark jest prowadzony przez byłego prezesa PayPal, Davida Marcusa, który stał również za projektem stablecoina Diem (dawniej Libra) podczas pracy w Meta.

Reklama

 

ProShares uruchamia pierwsze bitcoinowe fundusze ETF 2x i -2x

Dostawca funduszy ETF ProShares uruchomił w zeszłym tygodniu pierwsze lewarowane bitcoinowe fundusze ETF (Exchange Traded Funds). BITU będzie dążyć do 2x dziennych zwrotów bitcoinów, a SBIT, odwrotnie lewarowany ETF, będzie dążyć do -2x dziennych zwrotów bitcoinów.

W swoim komunikacie prasowym dyrektor generalny ProShares, Michael L. Sapir, powiedział: "BITU i SBIT zostały zaprojektowane tak, aby sprostać wyzwaniu związanemu z uzyskaniem lewarowanej lub krótkiej ekspozycji na bitcoina, oferując jednocześnie możliwość uzyskania zwiększonych zwrotów z bitcoina lub docelowego poziomu ekspozycji przy mniejszym ryzyku".

ProShares zyskał rozgłos w przestrzeni kryptowalutowej wraz z uruchomieniem pierwszego ETF-u futures na bitcoina w październiku 2021 roku.

 

Wolumeny obrotu spot ETF Bitcoin prawie potroiły się w marcu

Reklama

Jak donosi The Block, skumulowany wolumen obrotu spot bitcoin ETF osiągnął 111 miliardów dolarów w marcu, prawie trzykrotnie więcej niż 42 miliardy dolarów w lutym, co pokazuje rosnące zainteresowanie tymi instrumentami jako sposobem na uzyskanie ekspozycji na bitcoina.

Minęły prawie trzy miesiące od uruchomienia bitcoinowych funduszy spot ETF. IBIT BlackRock, Fidelity (FBTC) i Grayscale (GBTC) nadal dominują w dziennych obrotach, jednak ten ostatni (GBTC) to przede wszystkim odpływy.

Odkąd GBTC przekształcił się w bitcoinowy fundusz ETF typu spot, jego zasoby bitcoinów spadły o 46 proc., z około 619 000 BTC do 333 619 BTC. IBIT BlackRock niedawno przekroczył granicę 250 000 bitcoinów, a FBTC Fidelity posiada nieco poniżej 150 000 BTC.

Łącznie, 11 amerykańskich bitcoinowych funduszy ETF typu spot posiada prawie 840 000 BTC, czyli około 4,25 proc. obecnej podaży w obiegu.

 

Zobacz także: Nowość na rynku kryptowalut – powstanie moneta dedykowana instytucjom

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Simon Peters

Simon Peters

Simon Peters jest analitykiem kryptowalut w eToro, ze szczegółową wiedzą na temat rynków i branży krypto. Pełniąc swoją funkcję w eToro, pomaga również klientom z dużym kapitałem w inwestowaniu w kryptowaluty. Simon jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie i posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.

 


Reklama
Reklama