Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Karta Revolut postrachem wielu bankowców! Historia, oferta oraz udogodnienia banku i karty Revolut

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wraz z uzyskaniem europejskiej licencji bankowej, postępującymi pracami nad platformą do bezprowizyjnego inwestowania w akcje i finalną fazą przygotowań do wejścia na pięć nowych rynków poza Europą, jesteśmy coraz bliżej tego by stać się Amazonem w bankowości. Wizja jest prosta: jedna aplikacja, dziesiątki milionów użytkowników, zarządzanie dowolnym aspektem finansowego życia z poziomu smartfona i najlepsza jakość usług dzięki technologii – mówi Nik Storoński, założyciel i prezes Revolut . Podstawową zaletą Revolut  jest jego oferta, która dla większości banków nadal stanowi rocket science: wielowalutowa karta umożliwiająca płacenie bez prowizji i spreadów w 150 różnych walutach oraz kantor walutowy w aplikacji pozwalający na przewalutowywanie bez opłat 29 walut.  

 

Revolut historia powstania

Revolut Ltd, brytyjski start-up z siedzibą w Londynie założyło w lipcu 2015 r. dwóch byłych pracowników banku Credit Suisse - Nikołaj Storoński i Wład Jacenko. Storoński, 34-letni prezes firmy, jest absolwentem fizyki z Moskwy. Zaczynał karierę jako trader w banku Lehman Brothers w Londynie .W 2013 r. odszedł z branży finansowej, żeby założyć Revolut. Jego wspólnik Jacenko(szef technologii) wcześniej rozwijał systemy informatyczne w wielkich bankach ( np. Deutsche Bank). Legenda na użytek korporacji głosi, że wymyślili oni własny biznes podczas podróży, kiedy musieli słono płacić za wymianę walut. Od marca 2018 r. Revolut działa oficjalnie także w Polsce. Opiera się on na infrastrukturze banków Lloyds TSB oraz Barclays. Sama firma działa pod nadzorem FCA, brytyjskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego. Z uwagi na brexit Revolut  ubiegał się o europejską licencję bankową na Litwie i otrzymał ją w grudniu 2018 roku. Oznacza to, że fintech został pełnoprawnym bankiem z gwarancjami środków przez Europejski System Gwarantowania Depozytów (do 100 000 euro) oraz możliwością oferowania depozytów (lokat, kont oszczędnościowych), salda debetowego i pożyczek. Po uzyskaniu licencji bankowej, głównym celem Revolut jest wejście na rynek pożyczek: limit kredytowy na rachunku i kredyt dla firm i konsumentów.   

 

Revolut - trochę statystyki

Reklama

Inwestycja DST sprawiła, że Revolut stał się tzw. jednorożcem, czyli start-upem wycenianym na ponad miliard dolarów. Wartość spółki przekroczyła już 1,7 mld dol., a pozyskane od inwestorów środki firma przeznacza na globalną ekspansję. Jak podają dane statystyczne liczba indywidualnych użytkowników Revolut  w  Europie przekroczyła 4 mln. ,w tym  w Polsce  około 340 tysięcy. Jest najszybciej rosnącym fint echem, ale to dopiero początek. W 2023 r. chcą mieć 100 mln klientów, w tym biznesowych(obecnie w Polsce jest ok.tysiąca). Na całym świecie firma zatrudnia ponad 600 osób, aż połowa z nich pracuje w biurze w Krakowie. 

 

Revolut – oferty, udogodnienia

Revolut wykorzystując aplikację mobilną pełni rolę kantora walutowego oraz oferuje przedpłaconą, wielowalutową kartę płatniczą. Dzięki temu pozwala na przechowywanie na koncie i wymianę 29 walut bez spreadów i innych kosztów a także umożliwia dokonywanie płatności kartą w ponad 150 walutach po kursie międzybankowym. Użycie jest bardzo proste: do aplikacji wprowadzana jest dowolna  kwota w dowolnej walucie, a potem po prostu można już używać karty. Płatność zawsze jest pobierana z właściwego subkonta walutowego. Revolut oferuje także darmowe wypłaty lokalnych pieniędzy z bankomatów(do pewnego, niezbyt wysokiego limitu) na całym świecie  oraz bezpłatne przelewy krajowe i międzynarodowe. Dodatkowe funkcje Revolut, które są bardzo przydatne dla każdej osoby zaradnej finansowo to asystent wydatków, mechanizm saver (oszczędzanie na resztówkach), kryptowaluty, ubezpieczenie samo-się-włączające po przekroczeniu granicy i inne. Jedną z takich usług jest autooszczędzanie, które pozwala przy okazji wydawania pieniędzy kartą Revolut gromadzić oszczędności. Po utworzeniu wirtualnej skarbonki  przy każdej transakcji Revolut zaokrągla płatność do pełnych złotych, zaś resztówkę odkłada do skarbonki. Założenie skarbonki zajmuje mniej więcej dwadzieścia sekund – podaje się kwotę docelową i nazwę skarbonki i gotowe. Mechanizm ten został wprowadzony w najnowszej aktualizacji aplikacji Revolut i aby z niego skorzystać, trzeba ściągnąć jej najnowszą wersję. Można też określić wpłatę cykliczną a wtedy regularnie na poczet zdefiniowanego celu aplikacja sama przelewa określoną kwotę do skarbonki. Revolut oferuje osobom fizycznym trzy wersje usługi – darmową (Standard) oraz dwie płatne (Premium i Metal), poszerzone o dodatkowe funkcje. Wersje płatne kosztują odpowiednio 30 i 50 zł miesięcznie.                                                                                                                      

 

Revolut – bezpieczeństwo

Sposób zarządzania kartą płatniczą Revolut jest niezwykle rozbudowany i przy wykorzystaniu aplikacji stwarza wiele możliwości w zależności od potrzeb:                                  

Reklama

* tymczasowe zablokowanie karty i samodzielnie jej odblokowanie (kradzież, zagubienie)            

* wyłączenie transakcji z użyciem paska magnetycznego(zabezpieczenie przed skimmingiem)               

*wyłączenie płatności zbliżeniowych, transakcji online                                                                                            

*ustanowienie limitu wydatków  *wyłączenie ochrony opartej na lokalizacji GPS (jeśli klient ją włączy – karty można używać tylko wtedy, gdy fizycznie jest w zasiągu kilku metrów od smartfona z aplikacją. Złodziej – nawet jeśli ukradnie kartę i pozna PIN – nie będzie mógł jej używać w innym miejscu, niż miejsce pobytu prawowitego posiadacza i jego smartfona).                                                                                                                               
 

Revolut – korzystanie

Konto można założyć z telefonu, zajmuje to kilka minut. Wymaga jedynie pobrania i zainstalowania aplikacji Revolut ze sklepu Google Play lub App Store a następnie postępowania zgodnie z procesem konfiguracji i rejestracji. Logowanie do aplikacji może być hasłem bądź odciskiem palca. Pełne korzystanie z możliwości Revolut wymaga dodatkowej weryfikacji tożsamości przy pomocy wykonania zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu oraz zrobienia czytelnego selfie (używamy aplikacji.)Proces weryfikacji zwykle trwa około godziny. Po pomyślnej weryfikacji i założeniu konta mamy dostęp do wirtualnego portfela z 29 liczbą walut. Każda waluta przechowywana na rachunku znajduje się na innym subkoncie. Przed wymianą waluty należy zasilić konto dowolną kwotą(min.20pln) . Gdy środki znajdą się już na koncie Revolut, można zacząć korzystać z usługi w sklepach czy innych punktach. Forma zasilenia jest dowolna: przelew bankowy( zwykły, krajowy przelew międzybankowy, księgowany tak jak inne przelewy zgodnie z sesjami Elixir) , karta płatnicza (debetowa lub kredytowa) wystarczy podać jej dane w aplikacji Revolut i konto jest zasilone natychmiast lub za pomocą Apple Pay lub Google Pay (pieniądze wpłacamy na subkonto prowadzone w walucie rozliczeniowej usługi). Warto jeszcze wspomnieć o opcji automatycznego doładowywania. Jeśli ustawimy sobie minimalne saldo, to po jego przekroczeniu z podpiętej karty bankowej zostanie dokonana płatność zasilająca rachunek w zdefiniowanej kwocie, np. 500 złotych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której zabraknie nam pieniędzy na karcie Revolut. Wymiana realizowana jest po międzybankowym kursie wymiany bez  opłat. Istnieje też możliwość samodzielnej wymiany waluty w aplikacji lub pozwolenie aplikacji na automatyczne przewalutowanie przy każdej transakcji. Kolejnym etapem jest wyrobienie karty płatniczej. Mamy tu dwa rodzaje: wirtualna karta stworzona w aplikacji oraz tradycyjna karta z paskiem magnetycznym lub chipem do płatności zbliżeniowych. Karty wirtualne to po prostu indywidualne numery kart płatniczych, które przechowujemy w aplikacji Revolut. Płacąc w sieci, wystarczy podać wygenerowany numer karty, datę ważności, CVV . Jest to świetna opcja dla osób, które są przewrażliwione na punkcie bezpieczeństwa swoich finansów. Kartę wirtualną można w dowolnym momencie dezaktywować z poziomu aplikacji. Karta fizyczna to typowa karta prepaidowa Visa, którą trzeba najpierw zasilić określoną kwotą, by móc nią zapłacić za zakupy np. w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Karta fizyczna jest darmowa, a standardowa opłata za jej wysyłkę wynosi 9,90 zł. Na szczególną uwagę zasługuje rozliczanie transakcji, gdyż usługa sama wybiera najlepszy sposób jej rozliczenia. Istnieją trzy możliwości:                                                                                                                   

Reklama

1. Płacimy w walucie, której środki posiadamy na subkoncie - obciążane jest subkonto z tą walutą, bez potrzeby przewalutowania.                                                                                             

2. Płacimy w walucie, której środków nie posiadamy na subkoncie- obciążane jest subkonto w walucie podstawowej a przeliczenie waluty następuje w czasie rzeczywistym po kursie z rynku międzybankowego.                                                                                                                    

3.Płacimy w walucie, której nie możemy wymienić w aplikacji - przewalutowanie odbywa się automatycznie, w czasie rzeczywistym po kursie z rynku międzybankowego.                    
 

Revolut - opinie                                                                                             

*Dla tych którzy robią zakupy internetowe lub w zagranicznych sklepach oraz dla podróżujących za granicę i szukających tańszej i wygodniejszej alternatywy dla karty walutowej  lub karty wielowalutowej na rynku nie ma obecnie nic lepszego niż Revolut. 

* Aplikacja jest bardzo funkcjonalna i łatwa w obsłudze, a wykonywane transakcje są błyskawiczne. 

Reklama

*Revolut zapewnia również wyższy, niż w przypadku innych metod poziom bezpieczeństwa

 

Obecnie Revolut uznawany jest za króla światowych fintechów. Swoją kreatywnością bije większość banków na głowę a karta Revolut stała się postrachem wielu bankowców. Bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek jego wady– idea jest rewelacyjna, wygoda na najwyższym poziomie a karta działa bez zarzutu. Warto więc posiadać w kieszeni kantor oraz dostęp do wielu darmowych kont walutowych – a w dodatku to wszystko  bez kosztów!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Janek Gajewski

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.


Reklama
Reklama