Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie studiować kryptowaluty i technologię blockchain?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zainteresowanie technologią blockchain i kryptowalutami zyskuje przychylność środowisk akademickich na całym świecie. Pierwszą, publiczną polską uczelnią, która już w przyszłym roku otworzy studia podyplomowe związane z tematyką kryptowalut, jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jak się okazuje, również rosyjskie i amerykańskie uniwersytety mają w swojej ofercie kursy dla entuzjastów bitcoina i innych kryptowalut. Na pięciu czołowych rosyjskich uniwersytetach już w tym roku akademickim ruszają „kryptowalutowe” kursy. W USA, Princeton University z New Jersey prezentuje pełen sylabus zajęć i zbiera pozytywne komentarze studentów.

 

Rok akademicki tuż tuż, a gdyby tak zdecydować się nowatorskie kierunki związane z technologią blockchain?

 

Akademicka Rosja – kryptowaluty w modzie

Reklama

5 czołowych rosyjskich uniwersytetów już w tym roku akademickim urozmaiciło swoją ofertę na wydziałach finansów o kursy związane z kryptowalutami i technologią blockchain. Wśród nich znajdą się również kierunki, które umożliwią otrzymanie tytułu magistra. Jak podaje Russia Today, kierunki zostaną uruchomione i włączone do akademickiego programu już w nadchodzącym roku 2017/2018. Jednym z prominentnych rosyjskich uniwersytetów, gdzie w program studiów analityki finansowej włączone zostaną kursy związane z kryptowalutami jest Moskiewski Uniwersytet Państwowy. W National Research University Higher School of Economics w Moskwie tematyka bitcoina i kryptowalut zostanie włączona jako część programu na studiach magisterskich z Technologii Finansowych i Analizy Danych. Na Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Sankt Petersburgu władze wydziału Finansów dążą do otwarcia oddzielnego kierunku. Jak podają wymaga to jednak przejścia przez formalności. Całkiem nowy kierunek wymagałby zgody Ministerstwa Edukacji Rosji.

 

Ludzie chcą uczyć się o technologii blockchain

Jako że kryptowaluty oparte są o zaawansowane technologie, to zainteresowane są nimi szczególnie wydziały informatyczne i technologiczne. Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii (MIPT) będzie uczyć studentów komponentów technologii blockchain. Uniwersytety otwierają kursy i uzpełniają istniejące programy studiów finansowych i informatycznych o zagadnienie kryptowalut w związku z zainteresowaniem środowisk finansowych. Instytucje finansowe takie jak banki poszukują wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat kryptowalut i technologii blockchain. Nic w tym dziwnego, gdyż całkiem niedawno kilka największych banków ogłosiło prace nad utworzeniem bankowej krytpowaluty Utility Settlement Coin (USC).

 

Studenci Princeton o kryptowalutowym kursie

Po drugiej stronie oceanu wszyscy zainteresowani pogłębieniem wiedzy na temat kryptowalut i towarzyszącej im technologii mieli i nadal mają okazję do wzięcia udziału w krusie na prywatnym Uniwersytecie Naukowo-Badawczym Princeton. Kurs to 11 bloków tematycznych trwających także 11 tygodni. W sylabusie uniwersytetu znalazły się takie bloki jak:

  • Wprowadzenie do kryptowalut.
  • Jak Bitcoin osiągnął decentralizację.
  • Mechanizmy bitcoina.
  • Użytkowanie bitcoina.
  • Kopanie bitcoina.
  • Bitcoin i anonimowość.
  • Społeczeństwo, prawo i regulacje.
  • Alternatywne sposoby kopania.
  • Bitcoin jako platforma.
  • Altcoiny i środowisko kryptowalut.
  • Przyszłość bitcoina.
Reklama

Jak widać studenci na Princeton mają szeroką gamę zajęć na kursie dotyczacym kryptowalut. Wśród opinii studentów przeważają raczej te pozytywne, choć niektórzy skarżą się na małą ilość zajęć praktycznych. Z punktu widzenia przyszłego pracownika instytucji finansowej, w której ten miałby zajmować się wdrażaniem technologii blockchain, ograniczona ilość zajęć praktycznych jest wielkim minusem kursu na Princeton.

 

„Podyplomówka” na SGH

Tak jak pisaliśmy wcześniej, w przyszłym roku akademickim na SGH ruszą studia podyplomowe – Kryptowaluty i Technologia Blockchain. To co zaoferuje studentom najbardziej prestiżowa uczelnia ekonomiczna w kraju, wydaje się bardziej atrakcyjną ofertą niż ta na Princeton. Wśród zajęć uczestnicy kursu poznają zagadnienia związane z samą kryptografią, czy też systemami bezpieczeństwa. Sami studenci, którzy już za rok podejmą studia na „podyplomówce” na SGH, zweryfikują jakość kształcenia i stwierdzą, czy odbyte studia dostarczyły im odpowiedniego poziomu wiedzy praktycznej, którą będą mogli wykorzystać zawodowo.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama