Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DApps - czy zdecentralizowane aplikacje nadal są popularne?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie portal Sludgefeet opublikował dane dotyczące zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Czy cieszą się one popularnością? Ile takich projektów powstało, a ile zostało porzuconych?

 

Jak zwraca uwagę portal Sludgefeet, dane dotyczące bazy użytkowników zdecentralizowanych aplikacji (dApps) od dłuższego czasu stanowią punkt sporny. Z jednej strony wskazuje się na to, że coraz więcej ich przybywa. Jednocześnie nie wszystkie one zostają z entuzjazmem przyjęte przez użytkowników. Część z nich zostaje porzucona.

Ostatnie dane dotyczące stanu dApps pokazują, że około 17% wszystkich takich aplikacji, w tym te oparte na Ethereum, EOS, POA i Steem, jest nieaktywnych od roku. To oznacza, że wśród 2281 wszystkich zdecentralizowanych aplikacji, 394 zostały porzucone przez deweloperów. Raport wskazuje, że pomimo tak stosunkowo dużej liczby porzuconych projektów, łączna liczba dApps stale rosła w ciągu ostatniego roku. Średnio co miesiąc przybywało około 100 takich aplikacji i spodziewany jest dalszy wzrost ich liczby.

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty dapps - czy zdecentralizowane aplikacje nadal są popularne? ethereum cryptokitties blockchain eos 1FXMAG kryptowaluty dapps - czy zdecentralizowane aplikacje nadal są popularne? ethereum cryptokitties blockchain eos 1

Źródło: State of the Dapps

 

Raport wskazuje na przykład EOS. Pomimo, że w sieci EOS przybyło prawie 200 dApps i około 500 000 użytkowników w ciągu ostatnich 5 miesięcy, około 63% z nich jest nieaktywnych.

Wiele osób wskazuje dApps jako istotny czynnik mogący wpłynąć korzystnie na ceny na rynku kryptowalut. Aplikacje te stanowią bowiem przykład praktycznego zastosowania technologii blockchain. Inni zwracają natomiast uwagę, że korzystają z nich głównie gracze, hazardziści i kolekcjonerzy. Często podawanym przykładem są CryptoKitties.  Dużym zainteresowaniem cieszy się gra hazardowa FOMO 3D. Chociaż gry hazardowe i kolekcjonerskie są popularne wśród użytkowników, nie odzwierciedla to całego potencjału możliwości zastosowania zdecentralizowanych aplikacji. Mogą one zostać wykorzystane w różnych projektach związanych z płatnościami, wymianą dóbr, głosowaniem, zarządzaniem czy współdzieleniem zasobów. Popularnym przykładem jest Golem – polski projekt umożliwiający dzielenie się mocą obliczeniową komputerów. Wśród zdecentralizowanych aplikacji cieszących się największym zainteresowaniem w 2018 r., wyróżnia się m. in. Ethlance – projekt pomagający znaleźć pracę freelancerom czy uPort – platforma do zarządzania tożsamością.

Reklama

 

Czytaj także: Ethereum - 50 000 nowych deweloperów miesięcznie?

Pewien bloger przedstawił swoje prognozy dotyczące dalszego rozwoju kryptowalut. Zwraca uwagę zarówno na Bitcoina, jak i Ethereum. Dlaczego Ethereum ma tak duży potencjał rozwoju?   Niezależny bloger pod nickiem u/unthertheradar48 opublikował 5-minutowy filmik na Reddicie, mówiący o tym, dlaczego.. Czytaj
Ethereum - 50 000 nowych deweloperów miesięcznie?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama